Aplikacja mobilna Ucando

Pomarańczowa kontrolka przedstawiająca obrys silnika samochodowego, znana jako „check engine”, to prawdopodobnie najbardziej znienawidzona kontrolka zarówno wśród kierowców, jak i mechaników. Dlaczego? Ponieważ jej pojawienie się na pulpicie może oznaczać niemal wszystko, od niedokręconego korka wlewu paliwa, po krytyczny stan silnika.

Kupuj części silnika w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Kiedy należy wzmóc czujność, ale bez wpadania w panikę?

Kontrolka „check engine” pali się jaskrawo pomarańczowym światłem, co oznacza, że zalicza się do grupy kontrolek ostrzegawczych, które nie wymagają natychmiastowego zatrzymania samochodu. Przynajmniej w teorii. W praktyce bowiem paląca się kontrolka silnika może oznaczać problemy wymagające natychmiastowej reakcji. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jaki sposób pali się ta kontrolka.

Jeśli „check engine” zapali się na moment i zaraz zniknie, prawdopodobnie problem tkwi w samej instalacji. Być może doszło do zaśniedzenia styków lub chwilowego spadku napięcia. Nie oznacza to jednak, że podobny objaw można lekceważyć, zwłaszcza jeśli zdarzy się kilkukrotnie. Lepiej profilaktycznie wszystko sprawdzić, niż czekać na prawdziwe kłopoty.

W którym momencie „check engine” nakazuje szybkie działanie?

A kłopoty zaczynają się już w momencie, w którym ikonka z silnikiem zaczyna palić się jednostajnym, pomarańczowym światłem. Sygnał ten oznacza, że gdzieś na obszarze układu spalania powstał problem lub też do awarii doszło w systemie bezpośrednio wpływającym na pracę układu spalania (kontrolka „check engine” co do zasady przyporządkowana jest właśnie temu układowi). Problem, choć jest, nie zagraża poważnie silnikowi czy pozostałym systemom. Z reguły mamy dość czasu, aby spokojnie dotrzeć na miejsce, a następnie poszukać pomocy u dobrego mechanika. O diagnozę możemy też pokusić się sami, o ile dysponujemy odpowiednim sprzętem i zasobem wiedzy na temat diagnostyki.

Na pewno paląca się stale kontrolka „check engine” nie może być ignorowana. Dłuższa jazda co najmniej bez postawienia prawidłowej diagnozy może doprowadzić do poważnych i kosztownych uszkodzeń.

Po czym poznać, że powstał poważny problem z silnikiem?

Prawdziwy problem zaczyna się dopiero wówczas, gdy kontrolka „check engine” zaczyna migać z regularnością typową dla świateł ostrzegawczych. Tego typu sygnał oznacza, że gdzieś doszło do poważnej awarii i niezbędna jest jak najszybsza, a może nawet natychmiastowa interwencja.

Niektórzy definiują mrugającą kontrolkę silnika jako ostrzeżenie o stanie krytycznym jednostki napędowej, jednak i tu nie należy popadać w przesadę. Większość z możliwych awarii sygnalizowanych przez migający „check engine” nie sprawi, że silnik zaraz wybuchnie, ale nadal są to uszkodzenia bardzo niebezpieczne. Przykładem może być tu wypadanie zapłonu, które sprawia, że do układu wydechowego przedostaje się paliwo. Paliwo to zostaje następnie spalone w katalizatorze, co po jakimś czasie może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia i unieruchomienia samochodu.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

4 Komentarze

 1. Check engine to koszmar wielu kierowców i chyba dlatego, że lubi się często zapalać z błahych powodów jest w wielu przypadkach ignorowana. Jeśli zapali nam się taka kontrolka ale silnik nie przejdzie w tryb pracy awaryjnej, to spokojnie możemy dojechać do domu, a następnie udać się przynajmniej na diagnostykę komputerową w celu ustalenia przyczyny.

  Odpowiedz

 2. Wpis jak najbardziej ok – powinni go przeczytać wszyscy kierowcy, z naciskiem na tych, u których deska wygląda jak choinka w święta Bożego Narodzenia. Generalnie żadnych kontrolek nie warto bagatelizować i warto je sprawdzić przy pierwszej nadarzającej się okazji.

  Odpowiedz

 3. To prawda, że kontrolka check engine jest często ignorowana bo pojawia się z błahych powodów, jednak jej bagatelizowanie też nie wróży niczego dobrego. W takim wypadku silnik może przełączyć się w tryb awaryjny, zużycie paliwa może się zwiększyć, a są to tylko niektóre z konsekwencji. Warto od razu sprawdzić co oznacza świecąca kontrolka, jazda przez dłuższy czas i bagatelizowanie problemu może przysporzyć nam sporych wydatków…

  Odpowiedz

 4. Ja tam się boję wszystkich kontrolek co się nagle zapalają 😀 Zwłaszcza jak jestem z dala od domu. Dziękuję za powyższy artykuł i wszystkie w temacie, co robić przy nagłych oznakach, że w Twoim aucie dzieje się coś innego niż zwykle 🙂

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *