Aplikacja mobilna Ucando

Każdego roku wzrasta liczba pojazdów na polskich drogach, a co za tym idzie, rośnie również ilość opon będących w obiegu. Zużyta opona potrzebuje około stu lat, aby ulec naturalnemu rozkładowi. Obecnie w Polsce znajduje się ponad 300 tys. ton ogumienia, które należy zutylizować. Nie wyrzucaj zużytych opon byle gdzie! Podpowiadamy, jak legalnie pozbyć się zużytego ogumienia, które następnie zostanie poddane recyklingowi i zyska nowe życie.

Kupuj opony samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Zużycie opon jest uzależnione od wielu czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju użytej mieszanki, stylu jazdy czy też warunków atmosferycznych, w jakich eksploatowany jest samochód. Zawsze jednak nadchodzi moment, kiedy po przejechaniu określonej ilości kilometrów konieczna jest wymiana ogumienia na nowe.

Rynek recyklingu ogumienia w Polsce

Zgodnie z ustawą z 2002 roku zużyte opony należy poddać recyklingowi. Największą w Polsce organizacją zajmującą się recyklingiem opon jest CUO (Centrum Utylizacji Opon), które posiada aż 65 proc. udziału w runku utylizacyjnym. Dzisiejszy rynek recyklingu w Polsce został podzielony na segment usług oraz segment produktu. Obszar usług dotyczy zbiórki, odzysku oraz recyklingu zużytego ogumienia, natomiast sektor produktu obejmuje wszystko to, co otrzymano w procesie odzysku, a więc granulat, paliwo alternatywne oraz stalowy drut, będący częścią ogumienia.

Mieszanka gumowa użyta do produkcji opon samochodowych zawiera szereg niebezpiecznych dla środowiska naturalnego substancji chemicznych, których rozkład trwa nawet 100 lat! Zalicza się do nich m.in. oleje i żywice, stal, sadza czy krzemionka. Obowiązujące przepisy prawne nakładają na producentów oraz dystrybutorów ogumienia konieczność odzyskiwania minimum 75 proc. tonażu opon, z czego 15 proc. powinno zostać poddane recyklingowi. Odpowiednio przetworzone zużyte ogumienie otrzymuje później nowe życie jako materiały składowe elementów gumowych, jak np. wycieraczki, dywaniki, uszczelki czy wygłuszenia. Wykorzystuje je się również jako granulat do wytworzenia asfaltu, kładzionego na nowo budowane odcinki dróg, a także jako komponenty do produkcji nawierzchni boiskowych muraw oraz ekranów akustycznych.

Co zrobić ze starymi oponami

Jak pozbyć się zużytych opon – legalnie?!

Kierowcy mają do dyspozycji kilka opcji pozbycia się zużytych opon w zgodzie z prawem i w dbałości o środowisko naturalne.

  1. Zakład wulkanizacyjny. Stary ogumienie można zostawić np. przy okazji wymiany na nowe opony lub sezonowe. Oczywiście, punkt wulkanizacyjny nie ma obowiązku prawnego przyjęcia takich opon, jednak najczęściej taka usługa jest możliwa.
  2. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie punkty znajdują się na terenie większości gmin w Polsce. Oddanie do PSZOK zużytego ogumienia jest bezpłatne.
  3. Centrum Utylizacji Opon. W tym przypadku najczęściej konieczne jest wcześniejsze skontaktowanie się z centralą i ustalenie miejsca oraz terminu odbioru opon. Takie rozwiązanie ma sens szczególnie w przypadku dużej partii ogumienia. CUO umieszcza również na terenie kraju specjalne kontenery, do których można wrzucić zużyte opony. W tym momencie jest ich ponad 250.
  4. Lokalne akcje zbiórki odpadów. Większość samorządów prowadzi tego typu akcje kilka razy do roku. Są one o tyle potrzebne, że w ramach takiej zbiórki można się pozbyć produktów, których nie można obecnie wyrzucić do zwykłych pojemników z odpadami, co dotyczy również opon samochodowych.
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

2 Komentarze

  1. Widok zużytych opon w rowach i na polach, których nikt nie uprawia, chyba niestety już nikogo nie dziwi. A jak pokazujecie oddanie ich w odpowiednie miejsce wcale nie jest to aż takie trudne do zrobienia wystarczą chęci, chyba nigdy nie zrozumiem co ci ludzie mają w głowach…

    Odpowiedz

  2. Mieszkam na dużym osiedlu, nikt nie organizuje okresowej (raz do roku) zbiórki zużytych opon. Najłatwiej jest wydać przepis i zastraszyć.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.