Aplikacja mobilna Ucando

Tak jak wycieraczki samochodowe są kluczowym elementem systemu oczyszczania szyb samochodowych, tak przekaźnik wycieraczek jest kluczowym elementem układu samych wycieraczek. Uszkodzenie przekaźnika wycieraczek oznacza, że wycieraczki przestają działać prawidłowo lub zwyczajnie przestają całkowicie reagować na sygnał płynący z włącznika. Jakie mogą być przyczyny takiego uszkodzenia? Jakie są konkretne objawy awarii przekaźnika wycieraczek i w jaki sposób możesz tę awarię usunąć?

Rola przekaźnika wycieraczek samochodowych w układzie oczyszczania szyb. Do czego ten przekaźnik w ogóle służy?

Przekaźnik HELLA 4RD 965 453-041

Przekaźnik HELLA 4RD 965 453-041

Praktycznie wszystkie przekaźniki samochodowe pełnią tę samą rolę. Ich zadaniem jest umożliwić kierowcy sterowanie urządzeniami pobierającymi spore ilości prądu (wymagającymi dużego prądu do prawidłowego działania) za pomocą przełączników, które same w sobie nie posiadają zdolności do wytwarzania i przekazywania niezbędnego amperażu. Niektóre urządzenia w samochodzie potrzebują większej, inne mniejszej mocy. Wentylator może wymagać np. 15 A i przekaźnik wentylatora taką moc musi przepuścić. Brak przekaźnika oznaczałby, że cały prąd idący przez przełącznik doprowadziłby do stopienia lub spalenia jego styków. W przypadku przekaźnika wycieraczek wymagania są znacząco mniejsze, gdyż zasilające je silniczki czerpią ok. 2 A, jednak to i tak wystarczyłoby do uszkodzenia przełącznika, zwłaszcza przy długotrwałej pracy.

Jakie objawy daje uszkodzony przekaźnik wycieraczek? Po czym możesz rozpoznać, że przekaźnik ten uległ awarii?

Przekaźnik przerywacza pracy wycieraczek HELLA 5WG 002 450-311

Przekaźnik przerywacza pracy wycieraczek HELLA 5WG 002 450-311

Układ wycieraczek nie jest wprawdzie szczególnie rozbudowany, jednak składa się na niego wystarczająco dużo elementów, by przy problemach z jego działaniem kierowca mógł mieć pewne problemy z ustaleniem, która cześć uległa uszkodzeniu. Objawami, które wskazują na awarię przekaźnika wycieraczek, są:

  • wycieraczki poruszające się nieregularnie lub nie działające w ogóle;
  • samoistne włączanie się wycieraczek w losowo wybranych momentach, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony kierowcy;
  • przerywana praca wycieraczek i zatrzymywanie się ich ramion w dowolnym momencie pracy;
  • słyszalne dla kierowcy odgłosy stukania lub mechanicznych trzasków rozlegające się podczas pracy wycieraczek.

Jeśli w Twoim aucie pojawi się jeden lub kilka z tych objawów, przyczyny problemów powinieneś upatrywać właśnie w przekaźniku wycieraczek. Co powinieneś teraz zrobić?

Jak postępować w przypadku awarii przekaźnika wycieraczek? W jaki sposób usunąć przyczyny problemów?

Przekaźnik przerywacza pracy wycieraczek NTY ESW-VW-017

Przekaźnik przerywacza pracy wycieraczek NTY ESW-VW-017

Naprawa przekaźnika wycieraczek, a dokładniej naprawa usterki, jaką uszkodzony przekaźnik mógł wywołać, zwykle zamyka się w trzech następujących punktach:

  1. Sprawdzenie bezpieczników – zanim zabierzesz się za naprawę samego przekaźnika wycieraczek, sprawdź najpierw bezpieczniki samochodu, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznika odpowiadającego za wycieraczki. Może się okazać, że to nie przekaźnik, ale bezpiecznik jest wszystkiemu winien.
  2. Kontrola styków i połączeń – kolejnym Twoim krokiem powinno być sprawdzenie stanu połączeń elektrycznych, które, jeśli są w złym stanie, również mogą powodować problemy z działaniem przekaźnika wycieraczek samochodowych.
  3. Wymiana przekaźnika wycieraczek – jeśli żaden z powyższych elementów nie jest przyczyną problemów, pora wymienić najwyraźniej uszkodzony przekaźnik. W większości przypadków przekaźnik wycieraczek znajduje się pod maską samochodu, w skrzynce bezpieczników. Nowy przekaźnik wycieraczek możesz kupić u nas, na Ucando.pl, a następnie wymienić go całkowicie samodzielnie.

A co, jeśli samodzielna wymiana przekaźnika okaże się zbyt wymagająca lub nie przyniosła oczekiwanych rezultatów? Wówczas powinieneś skontaktować się ze swoim warsztatem samochodowym i poprosić o fachową pomoc.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *