Aplikacja mobilna Ucando

Bez działającego silniczka elektrycznego wycieraczki nie będą w stanie pełni swojej funkcji w samochodzie. Mechanizmy te mogą odmówić posłuszeństwa już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, jednak mogą również spokojnie wytrzymać cały okres mechanicznego życia samochodu. Tutaj nie ma reguły. W przypadku awarii tego mechanizmu wymiana silniczka wycieraczek jest stosunkowo prosta i niedroga. Podpowiadamy, jak przeprowadzić taką operację.

Najważniejsze najsłabsze ogniwo

Prawda jest taka, że nieużywane, poddane zbyt długiemu przestojowi w pracy wycieraczki, mogą zastrajkować. Najczęściej wówczas dochodzi do awarii mechanizmu wprawiającego w ruch pióra wycieraczek, który składa się zazwyczaj z silniczka elektrycznego, przekładni oraz układu drążków odpowiedzialnych za poruszanie się ramion oraz piór wycieraczek. Głównym elementem tego układu jest silnik, który jednocześnie jest jego najsłabszym ogniwem.

O zbliżającej się nieuchronnie awarii informują nas same wycieraczki, gdy tylko zostaną uruchomione. Wówczas wyraźnie da się zauważyć ich o wiele gorsze, wolniejsze działanie, a podczas pracy wycieraczek słychać nienaturalne i nieprzyjemne dla ludzkiego ucha dźwięki. Nie zawsze przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadmierne zużycie piór czy ramion wycieraczek. Często problem tkwi np. w rozładowanym akumulatorze lub w przepalonym bezpieczniku. Jeżeli jednak wyeliminujemy te możliwości, to z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o awarii silniczka elektrycznego.

Wymiana mechanizmu wycieraczek samochodowych

Przed przystąpieniem do właściwego etapu wymiany, należy kupić odpowiedni, działający zamiennik, który będzie pasował do konkretnego modelu samochodu. Jeżeli decydujemy się na elementy używane, warto wydać w takiej sytuacji kilkadziesiąt złotych więcej i kupić cały komplet (silnik wraz z mechanizmem), aby zaoszczędzić sobie czasu podczas montażu i wyeliminować ryzyko, że jeden element nie będzie pasować do drugiego.

Silnik wycieraczek zazwyczaj znajduje się pod maską w pobliżu podszybia pojazdu. Zanim element zostanie poddany demontażowi, warto sprawdzić, czy powodem usterki nie jest wyłącznie korozja pokrywająca silniczek. Wówczas wymiana całego elementu nie będzie w zasadzie konieczna. Przed demontażem warto również zrobić dokumentację fotograficzną, aby wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo zamontować nowy silniczek, a także jak podłączyć kostki instalacji elektrycznej i odpowiednio je zabezpieczyć.

Etapy wymiany silniczka wycieraczek

 • Odłączyć wtyczkę przewodu zasilająco z gniazdka silnika.
 • Odkręcić śruby mocujące stary silniczek do karoserii.
 • Sprawdzić mocowanie gumowej poduszki stabilizującej silniczek (zazwyczaj wystarczy wysunąć ją w bok).
 • Odkręcić stary silnik od nieruchomej części mechanizmu.
 • Ostrożnie zdjąć element mechanizmu zamontowany na osi napędowej silnika (element ma wycięcia, a oś napędowa silnika wyżłobienia).
 • Przykręcić nowy silnik do nieruchomej części mechanizmu.
 • Zamontować element napędzający mechanizm na osi napędowej silnika, pamiętając o właściwym ustawieniu całego mechanizmu (dokumentacja fotograficzna).
 • Użyć środka w sprayu do nasmarowania wszystkich ruchomych elementów w nowym mechanizmie z silnikiem.
 • Zamontować poduszkę stabilizującą silnik wycieraczek do wycięcia w podszybiu.
 • Przykręcić mechanizm do karoserii za pomocą śrub mocujących.
 • Podłączyć wtyczkę przewodu zasilająco-sterującego do gniazdka silnika.
 • Otworzyć maskę silnika.
 • Zamocować górną osłonę podszybia za pomocą spinek i kołków, a także uszczelkę zabezpieczającą komorę jednostki napędowej przed zalaniem.
 • Zamocować ramiona wycieraczek (ustawić ramiona i przykręcić je).
 • Uruchomić wycieraczki i sprawdzić, czy poruszają się we właściwy sposób (w razie potrzeby skorygować ustawienie).
 • Zamontować osłony oraz pióra wycieraczek.

Cały proces wymiany zużytego elementu na nowy nie powinien trwać dłużej niż 30 minut, oczywiście, o ile nie pojawią się jakieś niemiłe niespodzianki. Zachowując odpowiednią staranność oraz wykonując wszystkie etapy wymiany we właściwej kolejności, można mieć pewność profesjonalnie wykonanej naprawy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.