Umowa sprzedaży samochodu to obecnie jedyna obowiązująca w Polsce forma prawna umożliwiająca przeniesienie praw własności pojazdu z jednej osoby prywatnej na drugą. Powszechność tego rodzaju umowy sprawia, że zarówno sprzedający, jak i kupujący przykładają coraz mniejszą wagę do jej poszczególnych zapisów, co w konsekwencji może doprowadzić do nieprzyjemnych perturbacji. Podpowiadamy, co powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa sprzedaży samochodu.

Byle na papierze

Zgodnie z prawem umowę sprzedaży samochodu lub motocykla można spisać odręcznie lub skorzystać z gotowych wzorów formularzy dostępnych w internecie. Tutaj forma nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest natomiast, co się w takiej umowie znajdzie.

Podstawowe informacje, jakie powinny znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu, to:

 • data i miejsce zawarcia transakcji (powinna widnieć również godzina podpisania umowy),
 • najważniejsze dane osobowe obu stron umowy (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość),
 • jeżeli pojazd posiada współwłaścicieli, w umowie powinny się znaleźć ich dane,
 • dane samochodu (marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny),
 • wartość transakcji sprzedaży (bez tej informacji umowa jest nieważna),
 • podpisy obu stron transakcji.

Dlaczego data, miejsce i godzina sprzedaży samochodu są tak ważne? Niejednokrotnie zarówno sprzedający, jak i kupujący pojazd używają różnych sztuczek, aby uchronić się przed np. zapłaceniem podatku. Weźmy na przykład kupującego, który chce wpisać w umowie datę naprzód. W teorii wszystko gra, jednak w praktyce taki zapis może być dla niego kłopotliwy. Wpisując w umowę datę naprzód, kupujący do tego dnia jest wyłącznie użytkownikiem nabytego auta, nie zaś jego właścicielem. Oczywiście ewentualne mandaty np. z fotoradarów dostanie poprzedni właściciel, jednak warto pamiętać, że osoba kupująca w istocie używa nieswojego pojazdu, co w pewnym sensie jest nielegalne. Ponadto sprzedający może w takiej sytuacji zgłosić kradzież samochodu, co czyni jego nabywcę złodziejem.

Sprzedający, który wystawia datę transakcji naprzód, tak naprawdę oddaje swój samochód osobie kompletnie obcej, która może mu przysporzyć wiele problemów. Taki samochód może posłużyć np. do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, które pójdzie na konto sprzedającego. Dlatego też tak ważne jest umieszczenie w umowie aktualnej daty dokonania transakcji oraz jej godziny. Z chwilą podpisania umowy sprzedający przestaje być właścicielem samochodu, wyzbywając się wszelkich praw i obowiązków z nim związanych.

Paragrafy nieobowiązkowe, lecz warto je mieć

Umowa sprzedaży samochodu może zawierać różne dodatkowe paragrafy, które, mimo tego, że nie są obowiązkowe, warto, aby znalazły się w treści umowy. Mowa tu przede wszystkim, o:

 • gwarancji sprzedającego, że pojazd, będący przedmiotem transakcji, jest jego własnością i nie jest obciążony ze strony osób trzecich ani też w wyniku toczących się postępowań prawnych,
 • złożeniu przez sprzedającego pojazd oświadczenia o przebiegu auta,
 • informacji o przekazaniu wszystkich niezbędnych dokumentów związanych z samochodem oraz liczbie kompletów kluczyków do niego.

Standardowym zapisem w każdej umowie sprzedaży samochodu jest klauzula, że osoba kupująca pojazd zna jego stan techniczny oraz nie będzie rościła sobie żadnych praw pod tym względem wobec sprzedającego. Taki zapis chroni przede wszystkim sprzedającego przed roszczeniami z tytułu wad ukrytych pojazdu.

Co z ubezpieczeniem?

Z chwilą zawarcia transakcji sprzedający pojazd jest zobowiązany do przekazania jego nabywcy swojej umowy ubezpieczeniowej, z której osoba kupująca samochód ma prawo korzystać do okresu jej zakończenia. W ciągu 30 dni od daty nabycia auta kupujący ma obowiązek podpisania z dotychczasowym ubezpieczycielem aneksu do polisy, dotyczącego zmiany danych właściciela pojazdu oraz numeru rejestracyjnego.

Opublikowane przez Daniel Holuk

2 Komentarze

 1. Warto mieć gotowe wzory umowy kupna sprzedaży bo ja podczas zakupu niestety musiałem wszystko pisać ręcznie. Do tego kupujący próbował namówić mnie na wpisanie niższej kwoty zakupu, w celu zapłaty niższej kwoty do urzędu, na co się nie zgodziłem. Nigdy nie wiadomo kto jest nabywcą, więc wszystko powinno być zawarte w umowie zgodnie z prawdą

  Odpowiedz

 2. Tak jak napisał przedmówca, nie warto przy spisywaniu umowy kupna sprzedaży kombinować z jakimiś mniejszymi kwotami i innymi modyfikacjami – lepiej jest zrobić wszystko „po bożemu” i potem spać spokojnie.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *