Zastanawiasz się nad usportowieniem swojego auta? Marzy Ci się pojazd wzbudzający zachwyt swoją sportową linią i sporymi osiągami? Poważny tuning samochodu to czynność wymagająca sporej wiedzy i doświadczenia – to coś, czym powinni zajmować się jedynie fachowcy. Jednak i początkujący kierowcy mogą dokonać kilku zmian, które przekształcą zwykłe, cywilne auto w usportowioną  maszynę. Co to za zmiany?

Tuning mechaniczny dla początkujących, czyli co można bezpiecznie zmienić w niemal każdym samochodzie

Na wstępie ważna uwaga. Ze zmianami w konstrukcji samochodu nie ma żartów. Ingerowanie w jego budowę i działanie to coś, co naprawdę wymaga sporej ostrożności i niemałej wiedzy. Nawet najmniejsza modyfikacja, zwłaszcza wchodząca w zakres tuningu mechanicznego, może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla Ciebie. Jeśli więc już jakąś chcesz wprowadzić, upewnij się najpierw, że na pewno wiesz, co robisz.

Podstawą tuningu mechanicznego w kierunku auta sportowego nie jest – jak może się niektórym wydawać – zwiększanie mocy silnika, ale:

  • zawieszenie,
  • układ hamulcowy,
  • redukcja masy pojazdu.

Z tych 3 punktów właściciele seryjnie produkowanych aut, mających zyskać sportowy charakter, powinni skupić się na 2 pierwszych, czyli na zawieszeniu i hamulcach. Na rynku części zamiennych sporo jest elementów układu zawieszenia czy hamulcowego mających za zadanie usportowić auto lub też dopasować się do jego sportowego charakteru. Chodzi tu przede wszystkim o:

Do tego możesz również pomyśleć nad specjalnymi oponami wraz z odpowiednio dobranymi felgami. Pamiętaj jednak, aby unikać tak wydumanych rozwiązań, jak tzw. naciąg na oponie, czy jakichkolwiek ingerencje w geometrię kół. Nawet jeśli jest to coś, co dobrze wygląda, w praktyce potrafi być niezwykle wręcz niebezpieczne.

Prosty tunning optyczny nadający autu nowego, sportowego wyglądu

Tuning optyczny stał się dziś odrębną dziedziną sztuki. Ilość stosowanych w jego ramach rozwiązań jest praktycznie nieograniczona, należy jednak pamiętać, iż nie mogą one w żaden sposób wpływać niekorzystnie na właściwości jezdne pojazdu. Wprawdzie tuning optyczny jest znacznie bezpieczniejszy i łatwiejszy w wykonaniu niż mechaniczny, nadal jednak musi być przemyślany.

W ramach podstawowego tuningu optycznego, możliwego do wykonania przez każdego kierowcę (samodzielnie lub z pomocą), możliwe jest:

  • przemalowanie praktycznie wszystkich elementów auta wraz z oponami, na których można umieścić bardzo efektowne napisy nawiązujące do aut rajdowych,
  • wymiana felg na nowe, typowo sportowe lub w inny sposób poprawiające wygląd auta,
  • dodanie znaczków, emblematów marki, naklejenie sportowych pasów na karoserię(w stylu samochodów rajdowych sprzed kilkudziesięciu lat) itp.

Dokonując tuningu, nawet optycznego, powinieneś ciągle pamiętać o ostrożności. Dodanie samego tylko spoilera może wpłynąć na sposób zachowania się auta, a co dopiero poważniejsze ingerencje w jego konstrukcję. Jeżeli chcesz się tym zająć samodzielnie, wszelkie zmiany wprowadzaj stopniowo, dając sobie czas na wyciągniecie wniosków i analizę wpływu, jaki mają one na zachowanie samochodu oraz na Twoje bezpieczeństwo.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Jeden komentarz

  1. Świetny wpis! Ile to na ulicy widzi się samochodów po tzw. „wiejskim tuningu”, które często wyglądają pokracznie, a pewnie poruszanie się nimi niekoniecznie idzie w parze z bezpieczeństwem. Moim zdaniem takie rzeczy powinno zostawiać się fachowcom, którzy wiedzą co robią i potrafią ładnie „odpicować” auto – wtedy jest i na czym oko zawiesić, a samochód fajnie też się rusza.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *