Wokół tarcz hamulcowych wentylowanych narosło sporo mitów, tak jak i wokół przeznaczonych dla nich klocków. Same tarcze wentylowane utożsamiane są często jedynie z tarczami nawiercanymi lub nacinanymi, jeśli zaś chodzi o klocki do tarcz wentylowanych, to tutaj już panuje całkowite zamieszanie. Zamieszanie to pora w końcu wyjaśnić i określić, czym różnią się klocki do zwykłych tarcz od klocków do tarcz wentylowanych i dlaczego w tarcze wentylowane w ogóle warto inwestować.

Kupuj tarcze hamulcowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Tarcze hamulcowe wentylowane, czyli jakie?

Jak sama nazwa wskazuje, jedną z kluczowych cech hamulcowych tarcz wentylowanych jest wentylacja. Wentylacja ta ma za zadanie przede wszystkim wspomóc proces rozpraszania ciepła powstającego podczas hamowania oraz przyśpieszyć stygnięcie tarcz. Ponieważ sama wentylacja w sposób naturalny kojarzy nam się z przewiewem, za tarcze wentylowane ciągle uważane są przede wszystkim tarcze nawiercana lub nacinane. Oba te rodzaje tarcz faktycznie sprzyjają rozpraszaniu ciepła, jednak nie jest to ich rola podstawowa i być nią też nie może.

W wentylowaniu tarcz hamulcowych chodzi o to, aby powietrze chłodziło je maksymalnie efektywnie, na jak największym ich obszarze. Aby to osiągnąć, konstruktorzy stworzyli tarcze, które składają się niejako z trzech części:

  • tarczy wewnętrznej,
  • tarczy zewnętrznej,
  • znajdujących się pomiędzy nimi specjalnymi kanalikami odprowadzającymi ciepło.

Właśnie takie „trójczęściowe” tarcze hamulcowe noszą miano wentylowanych i równie dobrze mogą to być tarcze nacinane, jak i pełne.

Czym wyróżniają się klocki do tarcz wentylowanych?

O ile część kierowców ma problemy z prawidłowym rozpoznaniem tarcz wentylowanych, to już dla wielu prawdziwą zagadką jest temat przeznaczonych do tych właśnie tarcz klocków hamulcowych. Dostateczną przyczyną tego stanu rzeczy jest wyraźny niedostatek informacji na temat klocków hamulcowych do tarcz wentylowanych – stąd też zapewne biorą się nieporozumienia w rodzaju „klocków hamulcowych wentylowanych”.

Klocki hamulcowe przeznaczone do tarcz wentylowanych na pierwszy rzut oka różnią się od klocków hamulcowych do tarcz zwykłych przede wszystkim grubością. W przypadku tego samego modelu auta, klocki do tarcz wentylowany będą o parę milimetrów cieńsze niż klocki do tarcz standardowych.

Jak należy wybierać klocki do wentylowanych tarcz hamulcowych?

Czym należy kierować się przy wyborze klocków hamulcowych do tarcz nawiercanych? Podczas dokonywania zakupu powinieneś zadbać o to, aby:

  • wybrane przez Ciebie klocki były zgodne z zalecaniami producenta układu hamulcowego,
  • były dopasowane do hamulcowych tarcz wentylowanych, z którymi mają współpracować,
  • spełniały wymagania dla części wysokiej jakości,
  • pochodziły od sprawdzonego dostawcy.

Zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup kompletu, a wiec wentylowanych tarcz hamulcowych wraz z klockami tego samego producenta. Takie dopasowanie zapewnia najlepszą możliwą efektywność całego układu, a przy wyborze dobrej marki, gwarantuje również trwałość i bezpieczeństwo podczas eksploatacji.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Jeden komentarz

  1. To prawda. ja sam byłem dotąd przekonany, że tarcze wentylowane to po prostu nacinane lub nawiercane. Ciekawy artykuł, bo temat przeznaczonych do nich klocków hamulcowych to rzeczywiście już totalna czarna magia.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *