Aplikacja mobilna Ucando

Felgi aluminiowe różnią się zdecydowanie od rozwiązań stalowych. Są atrakcyjniejsze wizualnie, przez co i droższe, co z kolei przyciągają wzrok nie tylko innych kierowców, ale również złodziei. Odkręcenie koła dla przeciętnego rabusia nie stanowi żadnego problemu, a zdjęcie czterech to już dla niego wyłącznie kwestia odpowiedniego miejsca i wystarczającej ilości czasu. Czy śruby antykradzieżowe są w stanie skutecznie powstrzymać złodzieja przed pozbawieniem nas felg wartych kilka, a niekiedy nawet kilkadziesiąt czy tysięcy złotych?

Felgi aluminiowe to spory wydatek. Ich utrata, nawet tych najtańszych, zaboli każdego kierowcę. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie tego rodzaju mienia przed złodziejem jest pozostawienie samochodu w monitorowanym lub pełnym ludzi miejscu. Warto jednak zawsze stosować dodatkowe środki bezpieczeństwa. Jednym z nich są śruby antykradzieżowe. Czy taka ochrona jest nadal skuteczna?

Anty śruby

Trudno pomylić śruby antykradzieżowe z jakimikolwiek innymi. Różnice w ich budowie wyłapie nawet kompletny laik. Przede wszystkim wyróżniają się one nieregularną budową łba, którego nie da się uchwycić zwykłym kluczem do kół, kluczem nasadowym czy kluczem płaskim.

Zamiast sześciokątnego łba śruby antykradzieżowe posiadają końcówkę z wcięciami, nawierceniami lub wypustkami. Aby je odkręcić, trzeba mieć specjalną przejściówkę zakładaną na klucz. Im lepszej jakości śruby zabezpieczające, tym posiadają bardziej skomplikowany i niepowtarzany wzór zabezpieczenia na końcówce.

Śruby antykradzieżowe dostępne są zazwyczaj w zestawach po 4 sztuki (na każde koło). W zestawie znajdują się zazwyczaj dwie przejściówki, na wypadek zgubienia lub uszkodzenia jednej z nich. Koszt zakupu takiego kompletu śrub jest różny i zależy najczęściej od producenta, jakości wykonania oraz poziomu zaawansowania zabezpieczeń (cena od ok. 50 do ponad 300 zł). Jeżeli jednak porównamy koszt nawet najbardziej drogich śrub antykradzieżowych z ceną najtańszych felg aluminiowych, to okaże się, że to niewielki ułamek sumy, jaką musielibyśmy wydać na nowe felgi. Właściciele tych najdroższych felg bardzo często korzystają jednocześnie nie z jednego, lecz z dwóch zestawów śrub zabezpieczających.

Anty śruby

Pamiętaj, aby jedną z przejściówek do odkręcania śrub zabezpieczających mieć zawsze w samochodzie, w miejscu trudnym do zlokalizowania dla osoby postronnej, o którym wiesz tylko Ty. W innym wypadku w razie złapania gumy bez przejściówki nie będzie możliwe odkręcenie koła. Przejściówka będzie niezbędna również w zakładzie wulkanizacyjnym oraz u mechanika.

Niestety, ale trzeba to powiedzieć jasno – śruby antykradzieżowe nie dają 100-procentowej ochrony. Tego typu śruby mają przede wszystkim za zadanie utrudnić, a tym samym maksymalnie wydłużyć czas potrzebny na odkręcenie koła, co może skutecznie odstraszyć nieproszonych amatorów cudzych felg. Prawda jest taka, że złodziej, dysponując odpowiednią ilością czasu i przez nikogo nie niepokojony, zdoła odkręcić takie śruby, korzystając z kluczy “uniwersalnych”, które nabije na śruby i normalnie je odkręci. Taką metodę stosuje się bardzo często w warsztatach do odkręcania zużytych i zardzewiałych śrub.

Śruby certyfikowane

Warto inwestować w śruby o wysokiej odporności, wykonane z utwardzanej stali, z certyfikatami. Dobranie się złodziei do felg z takimi śrubami może być okazać się bardzo trudne, a nawet niewykonalne. Oczywiście taki certyfikowany zestaw będzie odpowiednio kosztował, lecz gra jest warta świeczki. Śruby zabezpieczające mają zniechęcać do kradzieży i najczęściej skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei. Zadaniem śrub antykradzieżowych jest przede wszystkim wydłużenie i tym samym utrudnienie złodziejowi zadania. Jeśli dodatkowo śruby zostaną ukryte w gniazdach, wówczas ich sforsowanie może okazać się jeszcze trudniejsze.

Zakładając śruby zabezpieczające, nic nie tracimy, a wręcz przeciwnie – minimalizujemy potencjalne zagrożenie. Odpowiadając na pytanie postawione w tytule tego wpisu można z całą pewnością i stanowczością powiedzieć, że śruby antykradzieżowe nadal warto stosować!

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.