Aplikacja mobilna Ucando

Komfort podróżowania nawet najbardziej luksusowym samochodem może zepsuć niewielki szczegół, który sprawi, że dalsza podróż będzie się z czasem nie do zniesienia. Jednym z takich elementów, który często staje się źródłem niepożądanych dźwięków, doprowadzających kierowcę do frustracji, są wycieraczki samochodowe. Piski, skrzypienia, zgrzyty to zazwyczaj pierwszy sygnał, że jest problem. Przyczyn może być wiele. Jak je rozpoznać i wyeliminować?

Nie ignoruj problemu!

Przyczyny hałasujących wycieraczek mogą być prozaiczne lub poważne. Nigdy jednak nie należy bagatelizować nawet tych najcichszych i z pozoru nieistotnych dźwięków. Zignorowanie takich sygnałów z reguły prowadzić do poważniejszej usterki, a to już koszty i dodatkowy stres. Co istotne, problem może się pojawiać również w przypadku nowych wycieraczek, a ich skrzypienie może doprowadzić do unieruchomienia ramion wycieraczek, co np. podczas ulewy uniemożliwi dalszą jazdę.

Co sprawia, że wycieraczki stają się źródłem niepożądanych dźwięków? 

  • Piszczenie wydawane przez pióra przesuwające się po szybie zazwyczaj jest konsekwencją uszkodzenia gumy na skutek jej starzenia się, wyszczerbienia lub odkształcenia. Sposobem na wyeliminowanie problemu jest po prostu wymiana piór na nowe.
  • Częsta przyczyna to niedopasowanie ramion wycieraczek do profilu szyby. Jeżeli wymiana piór nie rozwiązała problemu, wówczas warto sprawdzić, czy wycieraczki są dobrze dopasowane. Przyczyna może tkwić w złym kącie natarcia ramienia (szyna wycieraczki winna być pod kątem prostym w stosunku do płaszczyzny szyby) lub zbyt słabym docisku ramienia wycieraczki do szyby.

Rozwiązaniem w tym przypadku będzie korekta ustawienia wycieraczek. Nadanie odpowiedniego kąta piór możliwe jest m.in. przy wykorzystaniu specjalistycznego przyrządu w dobrym warsztacie samochodowych.

W celu wyeliminowania zaistniałego problemu we własnym zakresie, można również spróbować zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku wycieraczki do szyby odpowiednio „profilując” metalowe ramię wycieraczki.

  • Zanieczyszczenia na szybie lub jej uszkodzenie. Nawarstwiający się z czasem trudny do usunięcia brud lub mikrouszkodzenia szyby stają się często przyczyną generowania trudnych do zniesienia dźwięków. W takiej sytuacji niezbędne jest umycie szyby lub jej wymiana.
  • Korozja lub zanieczyszczenie zawiasów. Długo niewymieniane wycieraczki zużywają się w normalnym procesie eksploatacyjnym. Ograniczeniem w ich funkcjonowaniu mogą być również gromadzące się w mechanizmie drobinki zanieczyszczeń, a także pojawienie się ognisk korozji. Aby rozwiązać problem, warto spróbować wyczyścić i zabezpieczyć mechanizm odpowiednimi preparatami dostępnymi w każdym sklepie motoryzacyjnym lub wymienić wycieraczki na nowe.
Problem z głośnymi wycieraczkami

Nawet nowe wycieraczki mają tendencję do hałasowania, jeśli ich pióra nie przylegają do szyby pod właściwym kątem. Powodem może być niska jakość gumy, niewłaściwy montaż, odkształcenia ramienia lub źle dobrany adapter mocujący pióro do ramienia. Problem najczęściej rozwiązuje regulacja ramienia wycieraczki, zakup wysokiej jakości piór lub poprawny montaż.

Jak przedłużyć żywotność wycieraczek?

Przede wszystkim warto regularnie usuwać zabrudzenia z przedniej szyby i przecierać szmatką gumy piór. Wycieraczek nigdy nie włączamy na sucho, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia lub porysowania powierzchni szyby. Zimą warto zachować szczególną ostrożność podczas „odmrażania” samochodu – siłowe odrywanie przymarzniętej wycieraczki zazwyczaj kończy się uszkodzeniem gumy lub nawet wyrwaniem ramienia. Nie należy również oszczędzać na płynie do spryskiwaczy. Najtańsze specyfiki dostępne na rynku mogą zawierać agresywne substancje rozpuszczające gumę. Podobnie nie warto skąpić grosza nowe wycieraczki – produkty z supermarketu może i są tanie, ale ich żywotność i jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.