Regularny serwis i okresowe przeglądy układu klimatyzacji są koniecznie do tego, aby działał on sprawnie, wydajnie i bezpiecznie. Brzydki zapach z kratek po uruchomieniu wentylatora, czy też zbyt wysoka temperatura powietrza może oznaczać, że klimatyzacja wymaga pilnego serwisu, czyszczenia lub uzupełnienia czynnika chłodzącego. Gdzie najlepiej zrobić serwis klimatyzacji i jakie czynności powinien on zawierać? O tym w poniższym artykule.

Na czym polega okresowy serwis klimatyzacji?

Jeżeli układ klimatyzacji w naszym samochodzie działa bez zarzutów, być może prace serwisowe sprowadzą się tylko do wymiany filtra kabinowego i czyszczenia układu tj. odgrzybiania. Warto jednak aby serwisant skontrolował również ciśnienie w układzie klimatyzacji, a przy jego niskim poziomie uzupełnił czynnik roboczy. W nowych, czy kilkuletnich samochodach zwykle te podstawowe czynności wystarczą, aby odświeżyć klimatyzację i cale lato cieszyć się przyjemnym chłodem. W przypadku samochodów nieco starszych może być jednak potrzebny kompleksowy serwis klimatyzacji, warto go również zrobić w momencie zakupu samochodu używanego.

Kompleksowy serwis klimatyzacji

Podczas kompleksowego serwisu klimatyzacji prawdopodobnie konieczna będzie wymiana czynnika roboczego, ale nie tylko. W ciągu roku z układu klimatyzacji ulatnia się około 10% czynnika roboczego, podczas wymiany gazu, serwisant będzie mógł sprawdzić, czy poziom czynnika jest odpowiedni do naturalnego ulatniania się gazu, czy może ulatnia się on zbyt szybko. Ten drugi przypadek może świadczyć o nieszczelności układu, co będzie oznaczało konieczność dalszych prac serwisowych, związanych z odnalezieniem nieszczelności i pozbyciem się jej. Kolejnym krokiem jest napełnienie układu nowym czynnikiem roboczym, który zawiera olej do smarowania kompresora. W czasie kompleksowego serwisu klimatyzacji sprawdzana jest również jej wydajność. Niezbędną czynnością serwisową jest wymiana filtra kabinowego oraz odgrzybianie. Jest ono bardzo ważne, ponieważ grzyby zalegające w układzie są niebezpieczne dla zdrowia i mogą być przyczyną problemów z układem oddechowym i nie tylko. Odgrzybianie wykonywane jest specjalnymi środkami chemicznymi, niektóre firmy wykonują także ozonowanie klimatyzacji. Potrzebna może być również wymiana osuszacza w układzie. Jego żywotność to około 2-3 lata, sprawny osuszacz jest ważny, ponieważ jego zadaniem jest zbieranie wilgoci z czynnika roboczego, który przez niego przepływa.

Gdzie najlepiej wykonać serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji samochodowej możemy wykonać w autoryzowanym serwisie, niezależnym warsztacie lub co jest coraz bardziej popularne, w serwisie mobilnym. Gdzie najlepiej to wykonać? Wszystko zależy do tego, jaki zakres prac mamy do wykonania. Jeżeli jesteśmy posiadaczami nowego samochodu, który regularnie serwisujemy w autoryzowanym serwisie, wtedy najlepiej tam udać się na coroczną kontrolę układu klimatyzacji, koszty mogę być nieco wyższe, jednak będziemy mieć pewność, że zastosowane materiały eksploatacyjne będą zgodne z zalecanymi przez producenta. Kontrola i serwis klimatyzacji w niezależnym warsztacie prawdopodobnie będzie mniej kosztowna, dobrze jednak dokładnie dopytać na przykład, jaką metodą warsztat czyści klimatyzację i wybrać ten, który używa nowoczesnego sprzętu i oferuje np. ozonowanie układu. Trzecia opcja, czyli skorzystanie z mobilnego serwisu to dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają czasu ani możliwości zostawienie auta w warsztacie. Mobilny serwis to dobry wybór na podstawowe prace serwisowe takie jak wymiana filtra kabinowego i czyszczenie układu i ewentualne uzupełnienie czynnika.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

2 Komentarze

  1. Nie ma nic gorszego niż obudzić się w środku lata z nieprzeserwisowaną klimą. A o to nie było trudno, bo w ostatnich miesiącach auta rzadziej były używane, to i o przeglądzie łatwo było zapomnieć. Kompleksowy serwis to naprawdę konieczność, bo klima to niby dodatek, ale jednak jak jest niesprawna niemiłosiernie utrudnia jazdę.

    Odpowiedz

  2. Zgadzam się z treścią artykułu oraz powyższym komentarzem kolegi. Moim zdaniem również coroczny serwis klimatyzacji to obowiązek. Przecież to powietrze którym oddychamy, a zanieczyszczona klimatyzacja może negatywnie wpływać nasze zdrowie. Ja każdego roku na wiosnę jeżdżę na autoryzowaną stację Bosch Car Service w moim mieście, gdzie specjaliści przeprowadzają u mnie kompleksowy serwis klimatyzacji. Dzięki temu mam pewność, że klima działa sprawnie i należycie spełnia swoją rolę.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *