Każdy kierowca, który choć raz uważniej przyjrzał się temu, jak układa się strumień światła z reflektorów samochodowych, zauważył zapewne, że strumień ten daje dość specyficzny i absolutnie nieregularny obraz. Nieregularny, ale jak najbardziej przemyślany, tworzony zgodnie z planem rozsyłu światła. Co to dokładnie znaczy? Czym jest ten rozsył światła i jak wpływa na nasze bezpieczeństwo?

Czym jest, a czym nie jest rozsył światła?

Każdy typ świateł samochodowych posiada swój własny, dokładnie określony rozsył światła. Najłatwiej jest ocenić jego rodzaj, kształt i znaczenie na przykładzie świateł mijania oraz świateł drogowych. Włączając którekolwiek z nich i obserwując, jak rozchodzi się strumień światła w nocnym powietrzu, możesz zauważyć bardzo ciekawy efekt. Otóż światła samochodowe nie są (wbrew temu, co można znaleźć w niektórych poradnikach czy opisach produktów) światłami symetrycznymi i świecącymi równomiernie. Snop światła emitowany przez żarówki lub lampy (w zależności do tego, co jest źródłem światła w danym reflektorze), oświetla na całej swojej długość ściśle wyznaczony odcinek przestrzeni. I tak:

  • lewy reflektor świeci nieco słabiej, a przy tym skierowany jest bardziej na wprost, nie wychodząc znacząco poza lewy obrys samochodu. Światło z niego jest też skierowane dość nisko, tak, aby nie razić nadjeżdżających z naprzeciwka;
  • prawy reflektor świeci mocniej, a snop światła sięga dalej niż w przypadku lewego. Emitowany przez niego strumień skierowany jest też wyżej i wychodzi poza prawy obrys auta tak, aby mógł oświetlać prawe pobocze oraz chodnik.

Obraz, jaki dają świecące reflektory, ten charakterystyczny snop światła, który emitują, to jest właśnie rozsył światła reflektorów samochodowych. Nie jest on, jak już wspomnieliśmy, i nie może być ani regularny, ani symetryczny. Światło emitowane przez reflektory samochodowe rożni się znacząco od tego, co znamy np. z latarek. W autach światło rozsyłane jest kierunkowo, a w nowoczesnych systemach dodatkowo rozsył sterowany jest komputerowo, poprzez włączanie i wyłączanie konkretnych diod.

Dlaczego rozsył światła ma tak duże znaczenie?

W obrazie, jaki daje strumień światła emitowanego przez reflektory samochodowe, nie ma przypadku, jest za to plan ściśle określony i wypracowany przez konstruktorów. Celem używanego powszechnie ustawienie rozsyłu światła jest:

  • oświetlanie drogi w sposób zapewniający kierowcy jak najlepszą widoczność,
  • zapobieganie oślepieniu kierowców i przechodniów wymijanych przez Twój pojazd,
  • emitowanie światła w taki sposób, aby rozpraszając się (np. w deszczu), nie dezorientowało kierującego pojazdem (ten efekt znany jest każdemu, kto np. używał świateł drogowych podczas jazdy w gęstej mgle).

Sprawdzanie prawidłowego rozsyłu światła powinno być jednym z obowiązkowych etapów każdego przeglądu oraz badania technicznego. Niestety, jak pokazują statystyki, wiele samochodów poruszających się po polskich drogach ma nieprawidłowe ustawienie świateł, co sprawia, że stwarzają one poważne zagrożenie na drodze. Nie dość bowiem, że nie oświetlają drogi w prawidłowy sposób (nie zapewniają właściwej widoczności), to na dodatek mogą oślepiać nadjeżdżających z naprzeciwka.

A jak z tym jest w Twoim samochodzie?

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *