Aplikacja mobilna Ucando

Podstawową rolą relingów dachowych jest umożliwienie montażu bagażnika i tym samym przewozu dodatkowych bagaży, które nie mieszczą się w samochodzie. Dzięki nim bez problemu zamocujemy na dachu różnego rodzaju bagażniki przeznaczone do transportu np. rowerów, nart czy przedmiotów o większych gabarytach.

Relingi to praktyczne rozwiązanie, z którego korzysta wielu kierowców niezależnie od posiadanego modelu samochodu. Są one wyposażeniem zarówno terenówek, jak i mniejszych pojazdów. Często stanowią jego podstawowe wyposażenie np. w przypadku pojazdów typu SUV. Do montażu boxa dachowego nie wystarczy jednak sam reling, przed zakupem warto dowiedzieć się, jaki bagażnik bazowy będzie potrzebny do tego, by przedmioty umieszczone na dachu bezpiecznie trzymały się podczas jazdy. 

Rodzaje relingów dachowych

Na rynku możemy się spotkać z dwoma rodzajami relingów dachowych: tradycyjnym i zintegrowanym.

  • Relingi tradycyjne – to dwie charakterystyczne podłużne belki umieszczone na dachu samochodu wzdłuż jego dłuższej krawędzi. Zamontowane są w taki sposób, że pomiędzy dachem samochodu a belką widoczna jest wolna przestrzeń. Dzięki temu z łatwością można do niego przyczepić bagażniki uniwersalne czy modele przystosowane do klasycznych relingów.
  • Reling zintegrowany – stanowi wraz z dachem samochodu jednolitą bryłę i przylega bezpośrednio do jego powierzchni. W odróżnieniu od relingu tradycyjnego jest wbudowany w karoserię. Podczas zakupu bagażnika należy zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do montażu z relingiem zintegrowanym, ponieważ często posiadają one specjalny kształt, który uniemożliwia zastosowanie uniwersalnych rozwiązań.

Najczęściej relingi produkowane są ze stali lub aluminium. W zależności od materiału ich cena nieco się różni. Ze względu na niską wagę droższymi modelami będą te wykonane z aluminium.

Jak bezpiecznie zamontować klasyczne relingi dachowe?

Tradycyjne relingi dachowe to najprostszy sposób na zwiększenie ładowności samochodu. Montaż takiego relingu na dachu jest praktycznie bezproblemowy, wystarczy w odpowiedni sposób dobrać jego rodzaj do posiadanego samochodu. Większość pojazdów posiada fabryczne otwory montażowe pod zaślepką, dzięki którym instalacja relingów jest wygodna i łatwa.

W samochodach, które nie posiadają takich otworów, montaż będzie nieco trudniejszy. Konieczne będzie wywiercenie takich otworów oraz ich uszczelnienie i zabezpieczenie ich przed korozją. Instalacja relingów na dachu może zostać wykonana samodzielnie lub z pomocą specjalistów w warsztacie samochodowym. Warto upewnić się, że zostały one zamontowane solidnie i dobrze, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas przewozu bagaży i nie uszkodzić karoserii samochodu.

Czy relingi są niezbędne do montażu bagażnika dachowego?

Jeśli nie posiadasz relingów w samochodzie, nadal możesz wyposażyć się w bagażnik dachowy. Wśród dostępnych rozwiązań możliwy jest wybór takich modeli, które nie wymagają ich posiadania.

Przed zakupem warto jednak zapoznać się z każdym dostępnym na rynku rozwiązaniem, aby dobrać kompatybilny z posiadanym samochodem model bagażnika lub relingów. Dzięki temu zyskamy pewność, że przewożone rzeczy przez będą bezpiecznie przez całą podróż. 

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.