Aplikacja mobilna Ucando

Alternator samochodowy psuje się na różne sposoby, za każdym razem jednak prowadzi to do takich samych efektów i do konieczności usunięcia usterki. W jaki sposób usterkę tę powinieneś usunąć? Czy regeneracja alternatora to dobre rozwiązanie? Kiedy warto zajmować się naprawą uszkodzonego alternatora, a kiedy lepiej po prostu kupić nowy?

Na czym polega regeneracja alternatora i kiedy się ją przeprowadza?

Ze względu na jego umiejscowienie oraz pełnioną funkcję, awarię alternatora najłatwiej jest zauważyć poprzez niedomagania samego akumulatora. Z pozycji kierowcy będzie to widocznie słabsze ładowanie akumulatora, co przełoży się na problemy podczas jazdy z kilkoma włączonymi odbiornikami prądu jednocześnie. Być może przy włączonej klimatyzacji, nawiewie i światłach mijania pojawią się problemy z ładowaniem telefonu lub z działaniem wideorejestratora. Być może problem będzie z czymś innym. Szybkie zbadanie poziomu ładowania akumulatora przy włączonym silniku szybko ujawni utratę sprawności alternatora. Być może podczas takiego testu usłyszysz również, że alternator zaczął hałasować. Każdy z tych objawów oznacza, że jego sprawność odbiega daleko od wymaganego poziomu.

Uszkodzony alternator można zregenerować. W tym celu należy:

  • wymontować alternator,
  • dokładnie go obejrzeć,
  • rozłożyć,
  • wymienić zużyte lub uszkodzone elementy na nowe,
  • złożyć i zamontować alternator na jego miejscu.

Proste? W teorii nawet bardzo. W praktyce jednak musisz przygotować się na ładnych kilka godzin „dłubania” (nie licząc czasu niezbędnego na zakup nowych elementów). Oczywiście, części do alternatora znajdziesz bez problemy w naszym sklepie, w tym m. in. łożyska do alternatora, regulator napięcia czy szczotki alternatora. Nadal jednak będziesz musiał poradzić sobie z ich wymianą, a do tego niezbędna jest więcej niż podstawowa znajomość mechaniki pojazdowej.

Ile kosztuje regeneracja alternatora i czy warto ją wykonywać?

Całościowe koszty regeneracji alternatora zależą w największym stopniu od rodzaju samego alternatora, a więc i od modelu samochodu, w jakim go zamontowano. Jednak nie same koszty regeneracji są tu ważne, a ich relacja względem ceny nowego alternatora. Pamiętaj, że regeneracja jest rozwiązaniem zastępczym. Jej przeprowadzanie ma sens jedynie w dwóch przypadkach:

  1. Kiedy regeneracja alternatora jest rozwiązaniem wyraźnie tańszym niż kupno nowego
  2. Kiedy kupno nowego, pasującego do Twojego auta alternatora, jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Zakładając, że nie jeździsz samochodowym unikatem, do którego części są niezwykle trudno dostępne, pozostaje Ci zawsze brać pod uwagę relację kosztów regeneracji do ceny nowego alternatora. W zdecydowanej większości starszych samochodów relacja ta jest zdecydowanie na korzyść kupna nowego alternatora. Jest to opcja nie tylko tańsza, ale i prostsza, gdyż wystarczy wymiana całego alternatora, 1:1, a tę może przeprowadzić praktycznie każdy w swoim garażu. Regenerację możesz natomiast rozważać w przypadku auta nowego, jeśli do uszkodzenia alternatora doszło z powodów innych, niż naturalne zużycie jego elementów.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.