Aplikacja mobilna Ucando

Opony letnie to podstawowe i oryginalne wyposażenie praktycznie każdego samochodu, które są przygotowane do pracy w wysokich temperaturach. Można więc z całym prawdopodobieństwem założyć, że każdy kierowca posiada komplet takich opon. Jednak są opony i opony. Sezon wiosenno-letni w trakcie, więc spójrzmy na ranking najlepszego ogumienia letniego 2022.

Opony na dodatnie temperatury

Co do zasady opony letnie powinny być zakładane w momencie, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 7°C. Porównując ogumienie zimowe i letnie, zauważalne są na pewno różnice w ich wyglądzie. Opony letnie posiadają o wiele większe bloki bieżnika i mniejszą liczbę lameli, co daje większą powierzchnię gumy, która styka się z nawierzchnią drogi. W rezultacie opony letnie zapewniają lepsze prowadzenie, większą stabilność samochodu podczas hamowania oraz krótszą drogę hamowania.

Mieszanka opon letnich zapewnia maksimum bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy przy dodatnich temperaturach drogowych. Pod wpływem ciepła mieszanki gumowe opon zmiękczają się i jednocześnie są twardsze niż innego rodzaju opony.

Ogumienie letnie to przede wszystkim:

  • zwiększona szybkość reagowania dzięki większej powierzchni styczności opony
  • łatwiejsze wchodzenie w zakręty i skuteczniejsze hamowanie
  • lepsza efektywność paliwowa oraz mniejszy hałas dzięki zmniejszonemu oporowi toczenia

Ranking najlepszego ogumienia letniego według UCANDO

W każdym zestawieniu wysoka pozycja ogumienia na sezon letni oznacza, że taka opona spełnić większość lub wszystkie najważniejsze oczekiwania kierowców. Opony na lato powinny przede wszystkim sprawdzić się podczas ciepłych i upalnych dni, a także w trakcie mocnych opadów deszczu. Kolejność produktów w zestawieniu jest przypadkowa.

Ranking najlepszego ogumienia letniego według UCANDO

Michelin Primacy 4 – przeprowadzone w 2020 roku testy ADAC udowodniły, że ten model opon nie ma sobie równych pod względem hamowania na mokrej drodze i to bez względu na poziom zużycia. Mieszanka gumowa Michelin Primacy 4 odznacza się niezwykłą wytrzymałością na ścieranie. W połączeniu ze zoptymalizowaną powierzchnią styku oraz równomiernym rozkładem sił nacisku na nawierzchnię drogi, opona tej marki oferuje aż o 20 proc. większy przebieg niż modele poprzedniej generacji.

Bridgestone Turanza T005 – ogumienie zaliczane do klasy Premium swoje wyjątkowe właściwości potwierdza w wielu niezależnych testach drogowych (m.in. AutoBild, OAMTC czy TSC), kończąc je z bardzo dobrym wynikiem oraz adnotacją „szczególnie polecane”. Model Bridgestone Turanza T005 zapewnia świetną stabilność oraz precyzyjne pokonywanie zakrętów głównie dzięki połączonym ze sobą blokom na obręczy barkowej, które dbają o optymalny rozkład ciśnienia w oponie. W praktyce zapewnia to doskonały kontakt gumy z nawierzchnią, prawidłowe utrzymanie trakcji oraz stabilne pokonywanie zakrętów.

Hankook Ventus Prime3 K125 – to opona zbudowana z mieszanki z dodatkiem krzemionki,  dzięki której ma lepszą przyczepność zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Właściwości krzemionki przyczyniły się również do obniżenia oporów toczenia, czego efektem jest mniejsze zużycie paliwa. Hankook Ventus Prime3 K125 została zaprojektowana do stabilniejszego i pewniejszego trzymania się drogi bez względu na stopień zużycia bieżnika. Opona Hankook z czterema szerokimi rowkami obwodowymi gwarantuje błyskawiczne odprowadzenie wody. Dzięki temu drogę hamowania na mokrym asfalcie udało się skrócić aż o 8 proc. w porównaniu do modelu poprzedniej generacji.

Falken Azenis FK510 – model opony klasy średniej, a więc jest to produkt o doskonałym stosunku ceny do jakości. Opony Falken od lat z powodzeniem konkurują z ogumieniem z najwyższych półek. Kierowcy cenią je przede wszystkim za dostosowanie do naprawdę szybkiej jazdy, doskonałą wytrzymałość oraz świetną przyczepność w zakrętach. Mieszanka gumowa, z której zbudowana jest Falken Azenis FK510, składa się z nanocząsteczek, która zapewniają bardzo dobrą przyczepność, zmniejszając jednocześnie temperaturę ogumienia podczas upałów.

Yokohama Geolandar A/T G015 – ogumienie zaliczane do modeli All Terrain, czyli o przeznaczeniu uniwersalnym. Charakteryzuje się bardzo dobrymi osiągami na nawierzchni mokrej, ośnieżonej, oblodzonej i suchej. Mieszanka gumowa opony składa się z trzech rodzajów polimerów wysoce odpornych na ścieranie. Dodatkowo wzbogacono je krzemionką oraz olejkiem pomarańczowym, który poprawia miękkość opony oraz zwiększa obszar kontaktu z drogą dla jeszcze bardziej skutecznego hamowania. Środek opony wyposażono w dwie taśmy stalowe, owinięte nylonowymi nićmi. Taka budowa gwarantuje niesamowitą wytrzymałość, odporność na uszkodzenia oraz doskonały komfort jazdy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.