Aplikacja mobilna Ucando

Tarcze hamulcowe to podzespoły, które stosunkowo szybko ulegają zużyciu. Głównym problemem jest utrata grubości wskutek ścierania, ale brak sprawności tarczy może też być spowodowany wykrzywieniem elementu, jeszcze inną awarią lub korozją. Kiedy tarcza hamulcowa nie działa poprawnie, konieczna jest jak najszybsza jej wymiana lub przetoczenie. Kiedy można zdecydować się na regenerację tego elementu zamiast montażu nowej części?

Kupuj tarcze hamulcowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Kiedy przetaczać tarczę hamulcową?

W przypadku całkowitej niesprawności tarczy hamulcowej jej wymiana jest raczej konieczna. Niemniej jednak czasami przetoczenie tarczy hamulcowej jest jak najbardziej dozwolone. Regenerację warto wykonać, jeżeli spełnione są poniższe warunki:

  • niewielka korozji tarczy hamulcowej
  • nieznaczne zużycie
  • brak poważnych awarii

Korozja tarczy hamulcowej

Całkowita korozja tarczy hamulcowej uniemożliwia jej skuteczne przetoczenie. Przeprowadzenie regeneracji nie sprawi, iż podzespół zyska wystarczającą sprawność, ponieważ usunięcie rdzy wymagałoby znacznego zmniejszenia grubości tarczy. Jeżeli jednak korozja jest mało widoczna i nie upośledza zbytnio funkcjonowania tarczy, jak najbardziej warto zdecydować się na przetoczenie.

Stopień zużycia tarczy hamulcowej

Jeżeli tarcza hamulcowa jest eksploatowana od dłuższego czasu, przez co doszło już do jej znacznego zużycia, przetoczenie nie ma większego sensu. Prawdopodobnie w niedługim czasie i tak będzie konieczna wymiana podzespołu, zatem regeneracja jest tylko stratą czasu i pieniędzy. Poza tym trudno się spodziewać, aby przetoczenie wyeksploatowanej tarczy hamulcowej przywróciło jej pełną sprawność. Tarcza hamulcowa dająca wyraźne objawy zużycia jest już prawdopodobnie zbyt cienka, aby możliwa była jej skuteczna regeneracja.

Brak poważnych awarii

Poważne uszkodzenia tarczy hamulcowej, takie jak wygięcia lub ułamania jej fragmentów, podobnie jak usuwanie rdzy, wymagają zbyt znacznego zmniejszenia grubości podzespołu, które i tak nie gwarantuje zlikwidowania szkody. Tym samym regeneracja w takim przypadku jest po prostu niemożliwa. Niektórzy mechanicy, chcąc zarobić na klientach, nie informują ich, iż przetoczenie w danej sytuacji po prostu nie będzie skuteczne. Należy zatem zawsze pytać, jaki jest problem z tarczą hamulcową, aby móc samodzielnie ocenić, czy regeneracja to dobry pomysł.

Jak ocenić czy warto przetaczać tarcze hamulcowe?

Głównymi czynnikami decydującymi o sensowności przetaczania tarcz hamulcowych lub jej braku są – obecna grubość elementu oraz przewidywana grubość po regeneracji. Grubość tarczy można ocenić samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowca. Następnie wystarczy porównać otrzymany wynik z podaną przez producenta minimalną dopuszczalną grubością.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.