Bezpieczeństwo jazdy samochodem nie zależy jedynie od prawidłowego działania układu hamulcowego. Sprawny układ kierowniczy w samochodzie ma na to także bardzo duży wpływ. Dlatego w razie usterek i awarii poszczególnych elementów układu, należy jak najszybciej reagować. Problemy mogą dotyczyć m.in. przegubu drążka kierowniczego.

Nie da się ukryć, że bezpieczeństwo jazdy samochodem to najważniejszy aspekt z punktu widzenia nie tylko podróżowania ale także serwisowania pojazdu. Trzeba w końcu regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach a także okresowo, zgodnie z zaleceniami producenta, wymieniać części eksploatacyjne.

Dlaczego dochodzi do zużycia przegubów?

Najbardziej szkodliwe dla przegubów jest szybkie, agresywne najeżdżanie samochodem na wysokie krawężniki. Do szybszego zużycia może także dojść na skutek częstego kręcenia kołami samochodu w czasie postoju. Co do żywotności przegubów, to niestety nie da się jej dokładnie określić, bo wszystko będzie zależeć od sposobu eksploatacji oraz jakości użytych części.

Uwaga: Nie ma sposobu na samodzielne zdiagnozowanie, czy przegub nadaje się do wymiany. Niestety kierowcy nie pozostaje nic innego jak wizyta w warsztacie samochodowym, gdzie problem zostanie sprawdzony.

Jak poznać, że doszło do uszkodzenia przegubów?

Cóż, awaria jest prosta do zauważenia. Z komory silnika będzie wydobywać się wiele stuków i hałasów – zarówno podczas jazdy, jak i postoju. Ponadto da się odczuć wibracje na kierownicy. Samochód przestanie również reagować na delikatne ruchy kierownicy. W przypadku zauważenia tych symptomów należy udać się do mechanika w celu diagnozy problemu.

Na czym polega naprawa?

Przegubów niestety nie da się naprawić. Jedyne co należy zrobić w przypadku zużycia lub awarii, to wymiana na nowe całych końcówek drążków kierowniczych. Z doborem odpowiednich części na rynku nie ma na szczęście problemu.

Końcówka drążka do Audi A4. Za ile?

Końcówki drążków kierowniczych to niedrogie elementy zawieszenia. Montaż w warsztacie także do drogich nie należy a wykona go każdy mechanik. Końcówkę drążka do Audi A4 kupimy w granicach 60 złotych. Robocizna mechanika wyniesie około 50 złotych. Do całego kosztu należy jednak doliczyć jeszcze ustawienie zbieżności kół.

Sprawny układ kierowniczy w samochodzie to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i pewności podczas podróżowania. Dlatego ewentualnej awarii nie można bagatelizować a wymianę przeprowadzić trzeba w możliwie jak najszybszym czasie.

Opublikowane przez Daniel Holuk

3 Komentarze

  1. Właśnie chyba i mnie to spotkało. Generalnie najeżdżam bardzo często na krawężniki, bo tylko takie miejsca zazwyczaj zostają na parkingu pod firmą, w której pracuje, więc nie ma się co dziwić, że u mnie tego typu naprawy będą zdarzały się częściej. Dobrze, że nie jest to duży koszt, bo właśnie o to się martwiłem. Świetny, wartościowy wpis. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

  2. Właśnie sobie uświadomiłem że po zimie czeka mnie naprawa układu. Mam nadzieję że pójdzie mi szybciej niż ostatnim razem.

    Odpowiedz

  3. U mnie niestety również trzeba częściej dokonywać wymiany. Dostarczam przesyłki i dziesiątki krawężników to u mnie codzienność. Na szczęście koszty są niewielkie.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *