Podstawą bezpieczeństwa każdego kierowcy jest stan ogumienia samochodowego, czyli opon, oraz stan układu hamulcowego. Aby mieć pewność, co do stanu hamulców, należy regularnie, co najmniej raz w roku, przeprowadzać ich kontrolę. Jak zrobić to w warunkach garażowych? Co możesz sprawdzić samodzielnie, nawet na parkingu przed blokiem?

Kontrola poziomu i jakości płyny hamulcowego

Chyba najprostszą czynnością w całej procedurze sprawdzania hamulców samochodowych, jest kontrola płynu hamulcowego. Wystarczy podnieść maskę, odnaleźć zbiorniczek płynu, odkręcić i:

  • przede wszystkim zwróć uwagę na poziom płynu. Jeśli jest odpowiednia, przejdź do następnego kroku, jeśli zauważysz ubytek, koniecznie go uzupełnij;
  • sprawdź jakość płynu hamulcowego przy pomocy odpowiedniego testera. Jeśli wynik wykaże słabą jakość płynu, koniecznie musisz wymienić cały płyn na nowy.

Zarówno płyn hamulcowy odpowiedni do Twojego auta, jak i tester płynu hamulcowego znajdziesz w naszym sklepie. Jeśli chodzi o płyn hamulcowy, znajdziesz u nas obecnie ponad 100 produktów, co zaś się tycz testerów płynu hamulcowego, tutaj polecamy m. in.:

Mając tak duży wybór, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Kontrola przewodów hamulcowych

Kolejnym punktem obowiązkowego i przeprowadzanego samodzielnie sprawdzania układu hamulcowego, jest kontrola stanu przewodów hamulcowych. Chodzi tu zarówno o przewody sztywne, jak i o przewody elastyczne. Oryginalne przewody sztywne są wykonywane ze stali. Kierowcy po jakimś czasie często zamieniają je na przewody miedziane, łatwiejsze w obróbce. Jedne i drugie wymagają stałej kontroli, ponieważ to w przewodach krąży płyn hamulcowy, będący gwarantem działania układu hamulcowego.

Elastyczne przewody hamulcowe są tu równie ważne, a ich jakość ma nawet większe znaczeni, niż w przypadku dłuższych przewodów sztywnych. Dlaczego? Ponieważ to elastyczne przewody hamulcowe odpowiadają za zjawisko chwilowej „dziury” w działaniu hamulców. Tłoczony pod ciśnieniem płyn jedynie na odcinku tych przewodów ma szansę odkształcić ścianki, na które naciska. Wówczas to na ułamek sekundy siła hamowania zmniejsza się. Jeśli elastyczne przewody hamulcowe będą w złym stanie, w tej właśnie chwili może dojść do ich pęknięcia.

Przewody hamulcowe, zarówno sztywne, jak i elastyczne, również znajdziecie w naszym sklepie Ucando.pl.

Sprawdzanie stanu tarcz i klocków hamulcowych

Ostatnim punktem naszego przeglądu układu hamulcowego jest sprawdzanie stanu tarcz oraz klocków hamulcowych. Tu chodzi przede wszystkim o stopień ich zużycia, ewentualnie o zauważenie jakichś nieprawidłowości, do jakich może dojść na skutek codziennej eksploatacji lub słabej jakości tych części. Przykładami może być tu np.

  • zwichrowanie tarczy hamulcowej,
  • nierównomierne ścieranie się powierzchni ciernej klocka,
  • pęknięcie tarczy lub metalowych elementów klocka.

Jakakolwiek nie byłaby to usterka i cokolwiek nie byłoby jej przyczyna, pierwszym i najlepszym rozwiązaniem zawsze jest wymiana uszkodzonej części. Nowe tarcze hamulcowe oraz klocki hamulcowe do swojego auta znajdziesz również na Ucando.pl.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *