Aplikacja mobilna Ucando

Historia powstania pierwszego Mercedesa

Pierwszy właściciel

Pierwszy samochód noszący jedną z najsłynniejszych marek świata trafił do swojego właściciela 22 grudnia 1900 roku. Zamówił go rezydujący w Nicei austro-węgierski dyplomata, Emil Jellinek. Zbudowany w fabryce Daimler Motoren Gesellschaft pojazd powstawał pod nadzorem Wilhelma Maybacha. Miało to być auto wyczynowe, więc postawiono na obniżenie środka ciężkości i utrzymanie masy na możliwe niskim poziomie.

Pierwszy silnik

Adriana Manuela Ramona „Mercedes” Jellinek w wieku 11 lat – gdy jej ojciec zamówił pierwszy samochód nazwany na jej cześć.

Samochód, napędzany 35-konnym silnikiem (stąd oznaczenie modelu) czterocylindrowym o pojemności 5,9 litra, ważył 1200 kilogramów i rozpędzał się do ponad 85 km/h. Napęd z umieszczonej z przodu jednostki był przenoszony łańcuchem na tylne koła, a kierowca miał do dyspozycji cztery biegi do przodu i jeden wsteczny. Zasilany dwoma gaźnikami silnik był chłodzony cieczą i pracował w zakresie od 300 do 1000 obrotów na minutę, osiągając maksymalną moc przy 950 obr/min.

Skąd nazwa Mercedes?

Był to przydomek córki zamawiającego, Adriany Manueli Ramony Jellinek – mającej 11 lat, gdy model 35 odnosił pierwsze sukcesy w wyścigach. Sekretarz generalny automobilklubu francuskiego stwierdził nawet po serii sukcesów, że motoryzacja weszła w erę Mercedes. Miał przeczucie, bo mimo różnych zmian właścicielskich (firma DMG od 1926 roku nazywała się Daimler-Benz, od 1998 roku DaimlerChrysler, a od 2007 Daimler) auta marki Mercedes są nieodłączną częścią samochodowego świata.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. Gabryśka 11/09/2018 o 8:46

    Jestem posiadaczką Mercedesa już od jakiegoś czasu i nawet nie miałam pojęcia, że taka historia kryje się pod tą marką. Mercedesy to jedyne w swoim rodzaju samochody- klasa sama w sobie. Najlepsze z najlepszych!

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.