Aplikacja mobilna Ucando

Jeśli zauważysz, że silnik w Twoim samochodzie się przegrzewa, może to świadczyć o uszkodzonym przewodzie układu chłodzenia. Problem związany z wadliwym wężem nie jest groźny dla życia, ale znacząco wpływa na osiągi pojazdu. Przegrzanie może skutkować awarią silnika, a nawet jego całkowitą wymianą. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są objawy nieprawidłowego działania przewodu płynu chłodzącego i jak je naprawić.

Do czego służy przewód układu chłodzenia?

Przewód układu chłodzącego to długi wąż, który transportuje płyn chłodzący z silnika i chłodnicy do innych części pojazdu. Doprowadza on również płyn do pompy wodnej i jest odpowiedzialny za to, aby silnik nie pracował zbyt intensywnie i nie przegrzewał się. Chłodzenie silnika musi być zapewnione bez przerwy, dlatego wszystkie elementy układu chłodzenia są równie ważne. Uszkodzenie nawet jednego z tych komponentów może zagrozić całemu systemowi.

Przeciek w przewodach zawsze oznacza utratę płynu chłodzącego. Obniżenie jego poziomu powoduje, że pozostała ilość nie jest już w stanie wystarczająco schłodzić silnika. Może to mieć również wpływ na działanie chłodnicy i pompy wodnej. Jeśli zauważysz płyn na ziemi pod chłodnicą zaparkowanego pojazdu, natychmiast sprawdź poziom wody i stan przewodów płynu chłodzącego.

Przyczyny wycieku mogą być różne i mieć poważne konsekwencje dla silnika. Elastyczne przewody wykonane są z gumy lub silikonu, dlatego ciągłe wahania temperatury i wibracje mogą powodować poluzowanie połączeń. Dodatkowo przewody z czasem stają się porowate i mogą pękać, co również będzie powodem wycieku płynu chłodzącego.

Kiedy należy wymienić wąż płynu chłodzącego?

Z wymianą przewodu nigdy nie czekaj do ostatniej chwili. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować wydajność samochodu i odpowiednio szybko wychwycić pojawiający się problem. Jeśli komputer pokładowy wykazuje usterki w układzie chłodzenia silnika pojazdu, należy sprawdzić poszczególne elementy w warsztacie samochodowym.

Objawy, które świadczą o uszkodzonym przewodzie układu chłodzenia:

  • wysokie zużycie płynu chłodzącego,
  • zapach spalenizny lub termometr wskazujący na przegrzewanie się silnika mogą być oznaką, że płyn chłodzący nie przepływa prawidłowo,
  • zapalona kontrolka „check engine” lub „low coolant” na desce rozdzielczej,
  • wodnisty wyciek pod samochodem,
  • ślady płynu chłodzącego na przewodzie,
  • wyczuwalny zapach płynu niezamarzającego w kabinie,
  • wydobywająca się spod maski samochodu para wodna.

Istnieje wiele powodów, dla których przewód płynu chłodzącego w samochodzie może ulec uszkodzeniu.  Najczęściej wynika to po prostu z faktu, że jest on już zużyty, dlatego pęka lub luzuje się samoistnie podczas jazdy. Aby uniknąć problemów z wyciekiem płynu, należy przeprowadzać rutynowe kontrole, podczas których specjaliści mogą wymienić wąż płynu chłodzącego, zanim stanie się zbyt kruchy.

Naprawa lub wymiana przewodu układu chłodzenia

Jeśli przewód układu chłodzenia pękł, do czasu oddania samochodu do warsztatu, możesz go ciasno owinąć specjalną taśmą do uszczelniania węży gumowych. Kupisz taką na niektórych stacjach benzynowych. Dobra będzie również szeroka taśma izolacyjna. Zużyte przewody najlepiej jest wymienić w warsztacie samochodowym, ponieważ tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie wysoką jakość pracy, po której będziesz jeździć samochodem bez obaw.

Jeśli układ chłodzenia nie działa prawidłowo ze względu na zabrudzony przewód, należy go wyczyścić. Do płukania wykorzystuje się odpowiednie produkty chemiczne, jeśli ta procedura nie przynosi rezultatu, należy zdemontować cały układ chłodzenia i następnie wyczyścić każdy element oddzielnie. Pamiętaj jednak, że prace te powinny być zawsze wykonywane przez profesjonalistów w warsztacie samochodowym. Nieprawidłowe czyszczenie przewodu może mieć poważne konsekwencje dla układu chłodzenia, a tym samym dla całego pojazdu.

Przewód układu chłodzenia kupisz w sklepie stacjonarnym z częściami motoryzacyjnymi, online lub bezpośrednio w warsztacie. Podczas zamawiania zwróć uwagę, czy materiał, z którego zostały wykonane przewody, jest wzmocniony włóknami metalowymi lub szklanymi. Węże te są bardziej wytrzymałe i dłużej zachowują swój kształt, co zmniejsza ryzyko pęknięć.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.