Napęd rozrządu to niezwykle istotna część samochodowa, mająca kluczowe znaczenie dla pracy silnika. Dlatego też, jeżeli element ten nie działa prawidłowo, konieczna jest jego natychmiastowa wymiana. Co wtedy wybrać, pasek czy łańcuch rozrządu? Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony.

Pasek rozrządu

W przeciwieństwie do łańcucha rozrządu pasek musi pracować w suchym środowisku, dlatego też umiejscowiony jest poza silnikiem. Swego czasu instalacja paska rozrządu była rozwiązaniem wybieranym przez fachowców o wiele chętniej. Dzisiaj jednak tendencja nieco się zmieniła i pasek zdecydowanie stracił na popularności. Niemniej jednak jego instalacja ma wiele zalet, do których należą:

  • niska cena – element ten jest o wiele tańszy niż łańcuch rozrządu
  • prosta wymiana – demontaż starej części, a następnie instalacja nowej, to w przypadku paska rozrządu dosyć proste czynności. Minusem jest większa niż w przypadku łańcucha częstotliwość wymian tego elementu.

Nie bez powodu jednak pasek rozrządu nie jest instalowany przez fachowców tak chętnie, jak kiedyś. Największe wady tego elementu to:

  • relatywnie krótka żywotność – pasek rozrządu nieraz służy sprawnie nawet przez 150 tys. kilometrów. W porównaniu do łańcucha rozrządu jest to jednak niewiele.
  • niebezpieczne awarie – jeżeli kontroluje się stan paska rozrządu, nie powinno dojść do żadnej poważnej awarii. Jednak w przypadku zaniedbania, może się on zerwać, co zwykle powoduje poważne zniszczenia w silniku.

Łańcuch rozrządu

Alternatywą dla paska jest łańcuch rozrządu. Ażeby element ten pracował sprawnie, należy nasmarować go olejem, gdyż nie pracuje na sucho. Dzisiaj łańcuch rozrządu jest coraz częściej montowany przez producentów pojazdów. Szczególnie popularny jest on w samochodach z silnikami o dużej pojemności oraz w Dieslach. Do największych zalet łańcucha rozrządu należą:

  • duża wytrzymałość – dobrej jakości, poprawnie eksploatowane łańcuchy rozrządu służą sprawnie nawet przez 300 tys. kilometrów.
  • łatwe wykrycie niesprawności – awaria lub częściowe zużycie łańcucha daje wyraźne objawy w postaci stukania lub dźwięku przypominającego tarcie metalowych elementów. Jest to duża zaleta łańcucha, tym bardziej że zużycie paska rozrządu często przez dłuższy czas pozostaje niezauważone

Wydaje się, że jedynym dużym minusem łańcucha rozrządu jest trudność, jaką przysparza jego wymiana. Czynność ta wymaga zwykle wiele pracy i zastosowania rozmaitych narzędzi.

Ostateczna decyzja

Decyzję dotyczącą wyboru między paskiem i łańcuchem rozrządu najlepiej podjąć po przeanalizowaniu zalet i wad obu rozwiązań. Zwykle lepszym wyborem okazuje się łańcuch, który przede wszystkim cechuje się większą wytrzymałością. Z drugiej strony montaż paska rozrządu to wyraźnie tańsze rozwiązanie.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. Wiele osób popełnia błąd dotyczący przekonania, że łańcuch rozrządu jest wieczny. Jest to niestety mit. Faktem jest, że wytrzymuje o wiele dłużej niż zwykły pasek, jednak jak już wymiana jest potrzebna to może kosztować kilka razy więcej niż wymiana kompletnego rozrządu z paskiem.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *