Zatłoczone miasta, ciasne parkingi, ciągły brak miejsc parkingowych sprawia, że często jesteśmy zmuszeni do tego, aby tracić mnóstwo czasu na poszukiwanie odpowiedniego miejsca do zaparkowania, a następnie wykonywania gimnastycznych manewrów umożliwiających wciśniecie się w jedyną wolna przestrzeń. Nowoczesne samochody wyposażone w czujniki, a nawet kamerki parkowania, to wielkie udogodnienie pozwalające zaoszczędzić czas, ale też nerwy kierowcy. Właściciele starszych samochodów, które nie są wyposażone w czujniki, również mają szansę na poprawę jakości codziennej jazdy po mieście. Wystarczy dokupić i zamontować w swoim samochodzie czujnik parkowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, a także jak poprawnie go zamontować.

Jak działa czujnik parkowania?

Sensory parkowania działają w oparciu o technologię ultradźwiękową. Co to oznacza? Praca czujników działa na zasadzie odbijania fali ultradźwiękowej, przeniesionej na energię mechaniczną. Kiedy fala trafia na przeszkodę, odbija sygnał, który wraca do czujnika i jest to informacja o zagrożeniu. Informacja ta przekształcona na sygnał elektryczny trafia do modułu zarządzającego pracą układów w pojeździe. Moduł zarządzający przelicza odległość samochodu od przeszkody, a następnie emituje sygnał dźwiękowy informujący kierowcę o zbliżającym się zagrożeniu.

Z czego składa się zestaw czujników parkowania?

Kupując czujniki parkowania do samodzielnego montażu, możemy wybierać spośród ofert różnych producentów, najczęściej w zestawach znajdziemy takie elementy jak:

  • czujniki – w samochodzie możemy zamontować od 3 do 8 czujników, wybierając zestaw dla siebie, warto kupić taki, który zawiera co najmniej 4 czujniki,
  • jednostkę centralną – steruje ona i flirtuje sygnał nadchodzący z czujników, a także zawiera procesor,
  • wyświetlacz – może to być wyświetlacz numeryczny wskazujący odległość od przeszkody, trójkolorowy, symulacyjny, a także wskazujący pozycję przeszkody, wyświetlacz z reguły wyposażony jest też w sygnał dźwiękowy. Montujemy go w kabinie samochodu, w zasięgu oczu kierowcy,
  • przewody montażowe – niezbędne, aby podpiąć czujniki do całego układu samochodu.

Dodatkowe elementy, jakie mogą pojawić się w kompletach czujników parkowani to kamery, przekazujące do wyświetlacza obraz z tyłu pojazdu.

Instalacja czujników parkowania – samodzielnie czy w warsztacie?

Montaż czujników do parkowania nie musi być bardzo trudny, zwłaszcza jeśli wybierzemy czujniki bezprzewodowe, jednak nawet jeśli kupimy te wymagające podłączenia do instalacji elektrycznej, a mamy minimalne pojęcie o mechanice i elektryce samochodowej, bez problemu możemy wykonać to sami. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, lepiej zlecić je specjaliście, który ma doświadczenie w tego typu zadaniach i wykona to szybko i profesjonalnie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *