Zatłoczone miasta, ciasne parkingi, ciągły brak miejsc parkingowych sprawia, że często jesteśmy zmuszeni do tego, aby tracić mnóstwo czasu na poszukiwanie odpowiedniego miejsca do zaparkowania, a następnie wykonywania gimnastycznych manewrów umożliwiających wciśniecie się w jedyną wolna przestrzeń. Nowoczesne samochody wyposażone w czujniki, a nawet kamerki parkowania, to wielkie udogodnienie pozwalające zaoszczędzić czas, ale też nerwy kierowcy. Właściciele starszych samochodów, które nie są wyposażone w czujniki, również mają szansę na poprawę jakości codziennej jazdy po mieście. Wystarczy dokupić i zamontować w swoim samochodzie czujnik parkowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, a także jak poprawnie go zamontować.

Kupuj czujniki parkowania w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Jak działa czujnik parkowania?

Sensory parkowania działają w oparciu o technologię ultradźwiękową. Co to oznacza? Praca czujników działa na zasadzie odbijania fali ultradźwiękowej, przeniesionej na energię mechaniczną. Kiedy fala trafia na przeszkodę, odbija sygnał, który wraca do czujnika i jest to informacja o zagrożeniu. Informacja ta przekształcona na sygnał elektryczny trafia do modułu zarządzającego pracą układów w pojeździe. Moduł zarządzający przelicza odległość samochodu od przeszkody, a następnie emituje sygnał dźwiękowy informujący kierowcę o zbliżającym się zagrożeniu.

Z czego składa się zestaw czujników parkowania?

Kupując czujniki parkowania do samodzielnego montażu, możemy wybierać spośród ofert różnych producentów, najczęściej w zestawach znajdziemy takie elementy jak:

  • czujniki – w samochodzie możemy zamontować od 3 do 8 czujników, wybierając zestaw dla siebie, warto kupić taki, który zawiera co najmniej 4 czujniki,
  • jednostkę centralną – steruje ona i flirtuje sygnał nadchodzący z czujników, a także zawiera procesor,
  • wyświetlacz – może to być wyświetlacz numeryczny wskazujący odległość od przeszkody, trójkolorowy, symulacyjny, a także wskazujący pozycję przeszkody, wyświetlacz z reguły wyposażony jest też w sygnał dźwiękowy. Montujemy go w kabinie samochodu, w zasięgu oczu kierowcy,
  • przewody montażowe – niezbędne, aby podpiąć czujniki do całego układu samochodu.

Dodatkowe elementy, jakie mogą pojawić się w kompletach czujników parkowani to kamery, przekazujące do wyświetlacza obraz z tyłu pojazdu.

Instalacja czujników parkowania – samodzielnie czy w warsztacie?

Montaż czujników do parkowania nie musi być bardzo trudny, zwłaszcza jeśli wybierzemy czujniki bezprzewodowe, jednak nawet jeśli kupimy te wymagające podłączenia do instalacji elektrycznej, a mamy minimalne pojęcie o mechanice i elektryce samochodowej, bez problemu możemy wykonać to sami. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, lepiej zlecić je specjaliście, który ma doświadczenie w tego typu zadaniach i wykona to szybko i profesjonalnie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

2 Komentarze

  1. Mieszkając na wsi dziwiłam się jak to niby bez czujnika nie da da parkować, ale odkąd zaczęłam pracę w mieście, znalezienie miejsca parkingowego stało się prawdziwą udręką! Na szczęście odkąd mam czujniki parkowania jest to już dużo łatwiejsze. Fakt, że miejsc nie zrobiło się więcej, ale znacznie częściej mam odwagę zaparkować w miejscach, w których bez czujnika manewrowałabym pewnie z godzinę i to jeszcze prosząc kogoś do pomocy. Super gadżet za niewielką cenę.

    Odpowiedz

  2. Wiele zależy od tego kto jest jakim kierowcą. Czujniki parkowania są przydatne jednak niekonieczne. Ja do tej pory nie korzystałem z tego udogodnienia, jednak gdy maksymalnie przyciemniłem boczne szyby, a przede wszystkim tylną to w nocy podczas cofania faktycznie nic nie widać. Montaż czujników wykonała mi firma, która się tym zajmuje i bardzo fajnie to działa. Nie kosztuje to drogo, a na pewno może zapewnić nam dodatkowy poziom bezpieczeństwa.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *