Każda opona jest nośnikiem bardzo wielu informacji. Część z nich przeznaczona jest jedynie dla dystrybutorów, część dla serwisantów, ale większość dla odbiorców. Odbiorcy, czyli zwykli użytkownicy opon, z umieszczonych na nich oznaczeń są w stanie dowiedzieć się wiele bardzo istotnych informacji, jak choćby tych o dacie ich produkcji, indeksie prędkości i nośności oraz, oczywiście, o rozmiarze opony. Jak należy oznaczenia te odczytywać?

Data produkcji opony samochodowej

Po wejściu na stronę naszego sklepu Ucando.pl w zakładkę „Opony”, zobaczysz długą listę opon, z których każda została opisana w sposób maksymalnie ułatwiający wybór. W tabeli znajdującej się pod każdym modelem opony znajdziesz wiele szczegółowych informacji o wybranym produkcie, w tym dokładną specyfikację, a w niektórych przypadkach również informację o wieku opony. Jako przykład posłużyć tu może letnia opona do małych aut osobowych Dębica Passio 70T, pod którą znajdziesz informację, iż ta konkretna partia opon opuściła fabrykę nie później niż 18 miesięcy temu.

Data produkcji opony samochodowej

A co w przypadku, gdy takiej informacji nie znajdziesz u nas na stronie? Skontaktuj się z naszym doradcą, który udzieli Ci wszelkich informacji na temat każdej opony. Jeśli zaś opona znajduje się już w Twoim posiadaniu i chcesz osobiście sprawdzić datę jej produkcji, na boku opony szukaj czterocyfrowego kodu w rodzaju 4616. Kod ten należy odczytywać następująco:

 • 46 tydzień,
 • (20)16 roku.

Opona z takim oznaczeniem wyprodukowana została w 46 tygodniu 2016 roku.

Data produkcji opony samochodowej

Oznaczenie rozmiaru opony samochodowej

W naszym sklepie informację o rozmiarze opony znajdziesz po wejściu w zakładkę „Opony”. Pod każdym modelem opony, już na liście głównej produktów, znajdziesz podany rozmiar opony tuż pod nazwą każdego modelu.

Tę samą informację znajdziesz również zaraz obok zdjęcia opony po wejściu w każdy konkretny model. Oznaczenie informując o rozmiarze opony zawsze znajduje się na jej boku, a składa się z kodu o łatwo rozpoznawalnym wzorze. Dla naszej przykładowej opony Dębica Passio 70T rozmiar opony opisany jest jako 135/80 R13, co oznacza:

 • 135 – szerokość felgi podana w milimetrach;
 • 80 – profil opony, czyli wysokość bocznej krawędzi opony obliczany, jako wartość procentowa z jej szerokości (135 mm x 80%);
 • R13 – z czego 13 to średnica felgi, a R to oznaczenie opony radialnej.

Zaraz poniżej rozmiaru każdej oferowanej u nas opony znajdziesz inną, bardzo ważną informację, opisana jako indeks. Jak powinieneś ją odczytywać?

Oznaczenie rozmiaru opony samochodowej

Indeks nośności oraz prędkości opony samochodowej

Każda opona opisana jest również przez indeksy prędkości i nośności, określające z jaką prędkością dany model sobie poradzi i jaki jest maksymalny, dopuszczalny nacisk na każde koło. Dla naszej przykładowej opony Dębica Passio 70T indeksy te zakodowane są jako 70Y, co znaczy, że:

 • 70 (indeks nośności) – maksymalny dopuszczalny nacisk na pojedynczą oponę to 335 kg,
 • Y (indeks prędkości) – samochód z tymi oponami może bezpiecznie poruszać się z prędkością nawet 300 km/h.

Kod zawierający indeks prędkości i nośności znajduje się na boku każdej opony samochodowej.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Jeden komentarz

 1. Bardzo fajnie i przejrzyście opisane oznaczania szczególnie dla laika, jak ja. Chciałem tylko dopytać jeśli na jednej osi mam założone opony różnym o indeksie nośności czyli 91v 94v ma to jakieś znaczenie? No i czy policja może zabrać dowód rejestracyjny za coś takiego?
  Będę wdzięczny za odwiedź.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *