Oświetlenie samochodowe to jeden z tych układów, w którego jakakolwiek ingerencja ze strony właściciela samochodu jest bardzo mocno ograniczona. Wszystko musi tu być zgodne nie tylko z zaleceniami producenta auta, ale również z przepisami prawa. Właśnie dlatego warto jest wiedzieć jak najwięcej o oznaczeniach lamp samochodowych, aby w razie potrzeby, podczas wymiany czy regeneracji, nie popełnić kosztownego błędu. Jak wyglądają te oznaczenia w wersji europejskiej?

Czego dowiesz się dzięki oznaczeniom lamp samochodowych?

Każdy samochód obejmują szczegółowe wytyczne odnoszące się do warunków technicznych zamontowanych w nich reflektorów, lamp, a także pojedynczych źródeł światła (m. in. żarówek samochodowych). Wytyczne te zawsze powinny być dostępne dla właściciela samochodu czy kierowcy, stąd zwykle umieszcza się je gdzieś na pojeździe. Poszukując informacji o tym, jak wyglądają warunki techniczne używania poszczególnych lamp samochodowych, powinieneś informacji o tym szukać w pierwszej kolejności na samej obudowie lampy. Najczęściej są one wytłaczane na szybie lampy, choć równie dobrze mogą być umieszczone na specjalnej etykiecie przymocowanej gdzieś w widocznym miejscu. Bez względu na to, gdzie będą się znajdować, oznaczenia te składają się z ciągu cyfr i liter (czasem też znaków), które po odkodowaniu udzielą Ci informacji na temat:

 • Homologacji lampy samochodowej – kluczowa informacja o tym, czy dana lampa posiada odpowiednią homologację zgodną z regulaminem Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Homologację warto sprawdzić zwłaszcza w przypadku lamp nowych, szczególnie jeśli pochodzą z niepewnego lub niesprawdzonego jeszcze źródła.
 • Zastosowania reflektorów – te oznaczenia dotyczą jedynie samych reflektorów i pokazują, jakie powinno być ich prawidłowe (przewidziane przez producenta) przeznaczenie. Informacja o tym pozwoli uniknąć pomyłek, zwłaszcza w przypadku reflektorów do mniej popularnych modeli aut.
 • Zastosowania pozostałych lamp samochodowych – choć tu wszystko powinno być oczywiste, w praktyce bywa z tym różnie. Na wszelki wypadek warto upewnić się, że dana lampa faktycznie jest tym, czym być powinna.

W odkodowywaniu przydatna jest pełna lista oznakowań, które służą do opisywania poszczególnych lamp samochodowych. Które z nich można uznać za najważniejsze?

Jak wyglądają przykładowe oznaczenia lamp i reflektorów?

Kupując nową lampę czy reflektor samochodowy, warto spojrzeć na jego homologację, aby przekonać się, z jakiego kraju pochodzi. Homologacja składać się powinna z litery „E”, co znaczy, że lampa została dopuszczona do użytku na terenie Unii Europejskiej, oraz z liczby wskazującej na kraj, w którym homologacja ta została jej przyznana. I tak, np.:

 • E20 – oznaczenie polskiej homologacji,
 • E1 – niemieckiej,
 • E3 – włoskiej,
 • E43 – japońskiej,
 • E9 – hiszpańskiej.

Oprócz homologacji, warto również zapamiętać kilka oznaczeń odnoszących się do przeznaczenia danej lampy czy reflektora, takich jak:

 • A – światła pozycyjne,
 • C – światła mijania,
 • CR – światła mijania i drogowe,
 • HR – światła halogenowe drogowe,
 • RL – światła do jazdy dziennej.

Informacja o przeznaczeniu danego reflektora również ważna jest na etapie jego zakupu i wymiany starej lampy na nową. Zwracajcie na nią uwagę zawsze, gdy kupujecie od dostawców o niepotwierdzonej reputacji.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *