Aplikacja mobilna Ucando

Opony run-flat to jeden z nowych typów ogumienia samochodowego, jakie pojawiło się w ostatnich latach na rynku motoryzacyjnym. Być może zastanawiałeś się już nawet nad tym, czy nie powinieneś ich wypróbować. Zamienić swoje zwykłe, używane dotychczas gumy na nowe, supermocne opony run-flat. No właśnie, czy powinieneś? Co Ci to da i w jakich sytuacjach możesz poczuć różnicę?

Zwykła opona samochodowa, czyli jaka? Dlaczego ciągle warto używać tego typu ogumienia?

Rozważania nad wyborem pomiędzy zwykłą oponą a oponą typu run-flat wypada zacząć od ustalenia, czym jest ta zwykła opona. I już na tym etapie pojawia się problem. Różnorodność typów opon i wielość technologii używanych do ich produkcji każe się zastanowić, czy z czymś takim, jak „zwykła opona”, mamy jeszcze do czynienia. Odkładając jednak na bok m. in. takie rodzaje ogumienia samochodowego, jak:

 • opony ekologiczne,
 • opony asymetryczne,
 • lub opony do aut usportowionych,

pozostanie nam całkiem spora grupa opon przeznaczonych do aut osobowych o co najwyżej średniej mocy, które maja być oponami jak najbardziej uniwersalnymi. Takie właśnie „zwykłe opony” posiadają następujące cechy:

 • stosunkowo niską cenę – nie są to gumy szczególnie wymagające dla producenta, a ich ilość na rynku pozwala dodatkowo obniżyć cenę końcową,
 • przyzwoite właściwości jezdne – chodzi tu zarówno o przyczepność do podłoża, drogę hamowania, jak i o radzenie sobie z odprowadzaniem wody,
 • przeciętną trwałość – przeciętną, co wcale nie znaczy, że złą. Taka „zwykła opona” nie jest wprawdzie równie wytrzymała, jak opona ekologiczna, za to jest wyraźnie trwalsza, niż opony przeznaczone do aut usportowiony lub typowo sportowych.

Jeśli szukasz ogumienia samochodowego, które w praktycznie każdej kategorii balansuje gdzieś pośrodku skali, taka właśnie „zwykła opona” będzie dla Ciebie w sam raz. Pod warunkiem jednak, że będzie to opona dobrej marki. Sprawdź w naszym sklepie Ucando.pl i zobacz sam, że cena dobrej klasy kompletu takich właśnie opon potrafi być zaskakująco niska.

A co z oponami run-flat?

Opony run-flat, czyli ogumienie samochodowe prosto z frontu. Kto i kiedy powinien w nie zainwestować?

Opony run-flat to kolejny wynalazek, jaki zawdzięczamy przemysłowi zbrojeniowemu. Dziś tego typu opony może mieć każdy, niekoniecznie musi jeździć opancerzonym wozem piechoty. Ich cechami charakterystycznymi są:

 • wzmocnione ścianki (czasem również specjalny pierścień nośny) – pozwalają na jazdę mimo przebicia opony,
 • zwiększona waga – średnio jest to 2-4 kg więcej względem „zwykłej opony” tych samych rozmiarów,
 • wysoka cena zakupu oraz serwisu – ta technologia jest nie tylko kosztowna, ale i trudna w obsłudze.

Czy warto więc inwestować w opony run-flat? Jeśli szukasz ogumienia, które jest w stanie radzić sobie z dziurawymi drogami, ostrymi kamieniami, krawężnikami itp., to ten rodzaj opon jest właśnie dla Ciebie. Koniec z wymienianiem kół na poboczu, koniec z kołem zapasowym w bagażniku. Opona run-flat doprowadzi Cię do domu lub warsztatu położonego o co najmniej 80 km od miejsca, w którym doszło do jej uszkodzenia. Fajna sprawa, prawda?

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Jeden komentarz

 1. Super artykuł, ile sezonów można pojezdzić na takich oponach?

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.