Aplikacja mobilna Ucando

Opony samochodowe klasy Premium gwarantują bez wątpienia najlepsze osiągi oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie to najdroższa grupa ogumienia dostępna obecnie na rynku. Pytanie więc brzmi: Czy faktycznie warto dopłacić do opon klasy Premium? Czy dodatkowy wydatek będzie uzasadniony i przełoży się na konkretne korzyści dla kierowcy i samochodu? Odpowiadamy.

(Nie)równomierność parametrów

Dzisiejszy rynek opon samochodowych można podzielić na różne segmenty, biorąc pod uwagę jakość oraz cenę produktu. Jednak klasyfikacja dotyczy najczęściej trzech segmentów:

  • opon ekonomicznych (budżetowych)
  • opon klasy średniej
  • opon Premium

Z zasady im niższa klasa opon, tym dopuszczalna jest większa „nierównomierność” osiągów ogumienia. Jednak przykładowo zimowe opony budżetowe mogą doskonale zachowywać się w trudnych warunkach zimowych, lecz najczęściej oferują bardzo słabe właściwości jezdne podczas dynamicznej jazdy na mokrej nawierzchni (tu ogromne znaczenie ma jakość mieszanki, a w tanich oponach nie stosuje się najdroższych mieszanek). Inaczej również będzie wyglądać kwestia sztywności opony ekonomicznej podczas dynamicznej jazdy. Jeżdżąc lżejszym samochodów większość kierowców nie będzie w stanie tego odczuć, lecz już w przypadku cięższego auta z mocną jednostką napędową zostanie to zapewne zauważone.

Opona klasy Premium nie musi być również we wszystkim najlepsza. Musi jednak być bardzo zrównoważona w każdej sytuacji i w każdych warunkach, zapewniając przynajmniej dobre parametry jazdy na śniegu, odpowiednią przyczepność na mokrej nawierzchni, wzorową stabilność podczas szybkiej jazdy po zakrętach na suchym asfalcie, a także komfort prowadzenia podczas pokonywania kolein wypełnionych wodą. Prawda jest taka, że jeżdżąc od lat na ogumieniu z najwyższej półki, z całą pewnością odczuje się zamianę zakładając w samochodzie budżetówki, a niekiedy nawet opony klasy średniej.

Pionierska klasa Premium

Niezależne testy ogumienia ADAC potwierdzają, że opony klasy Premium oferują o wiele lepsze parametry w porównaniu do opon ekonomicznych oraz segmentu średniego.

Czy warto kupować opony klasy Premium?

Produkcja opon klasy Premium opiera się na najbardziej zaawansowanych i pionierskich rozwiązaniach, jakie ma obecnie do dyspozycji światowy przemysł oponiarski. Dotyczy to zarówno architektury bieżnika, użytych materiałów, jak i składu mieszanki. Opony z najwyższego segmentu są opracowywane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, a następnie poddawane tysiącom godzin testów. To właśnie w modelach Premium stosuje się najnowsze rozwiązania podnoszące ich skuteczność oraz poprawiające zachowanie na drodze w różnych warunkach i na zróżnicowanych nawierzchniach. Tego typu technologie są wykorzystywane w produkcji opon niższych segmentów dopiero po pewnym czasie. Innowacyjna architektura bieżnika, doskonała nośność, bardzo dobry indeks maksymalnej prędkości czy wysokie miejsca zajęte w testach ADAC wskazują bez żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z klasą Premium.

Czy warto kupować opony klasy Premium?

To dość złożone pytanie, na które nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko tak naprawdę zależy od zasobności portfela oraz od tego, jak jeździmy i czym jeździmy.

Opony z najwyższej półki to produkty przede wszystkim dla wymagających kierowców, oferujące największy komfort i pewność prowadzenia auta w każdej sytuacji drogowej, a także ogólną jakość nieosiągalną w innych segmentach ogumienia dostępnego na rynku. Co ważne, nie jest to propozycja tylko i wyłącznie dla właścicieli szybkich i drogich samochodów.

Należy pamiętać, że konkretna opona jest najlepsza we wszystkim. Mając jednak do dyspozycji droższą i lepszą mieszankę gumową, a także najnowocześniejsze rozwiązania techniczne wykorzystywane oraz najnowsze maszyny zarezerwowane do produkcji opon klasy Premium, tylko producenci takiego ogumienia są w stanie zaproponować kierowcy obiektywnie najlepszy produkt.

Jeśli jeździmy kilkuletnim autem miejskim z jednostką napędową o niedużej pojemności, nie ma potrzeby kupować najdroższych opon sportowych, wykonanych z mieszanki zapewniającej najwyższe osiągi.

Opony Premium mają największy sens w przypadków samochodów sportowych, a także aut luksusowych, których kierowcy i pasażerowie cenią sobie komfort jazdy oraz osiągi. Tak naprawdę ogumienie Premium sprawdzi się również znakomicie w każdym samochodzie klasy średniej i wyższej, szczególnie wtedy, gdy pokonujemy nim każdego roku duże dystanse.

Jak zatem oszacować, czy warto inwestować w opony Premium? Odpowiedź będzie twierdząca, jeśli:

  • Bezpieczeństwo to najwyższy priorytet.
  • Co roku samochód pokonuje wiele kilometrów.
  • Kierowca preferuje dynamiczną jazdę i zależy mu na osiągach.
  • Do dyspozycji mamy samochód z segmentu Premium.
  • Ważny jest komfort jazdy.
  • Lepiej kupić raz, a dobrze.
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.