Każdy kierowca zastanawiający się nad wyborem oleju silnikowego do swojego auta, ma do wyboru – przynajmniej teoretycznie – jeden z trzech głównych rodzajów samochodowych środków smarnych: olej mineralny, półsyntetyczny i syntetyczny. Każdy z nich ma swoją unikalną charakterystykę i określone przeznaczenie. Który więc olej najlepiej byłoby wybrać?

Oleje mineralne

Oleje mineralne to środki smarne o najdłuższej historii, stosowane w motoryzacji od bardzo dawna, doskonale poznane i sprawdzone, ale też najmniej zaawansowane.

Co wyróżnia oleje mineralne?

Oleje silnikowe mineralne to środki smarne wyprodukowane na całkowicie mineralnej bazie olejowej wzbogaconej o odpowiedni zestaw dodatków. Ich cechą charakterystyczną jest lepkość i gęstość, która z reguły jest większa niż w przypadku olejów bardziej zaawansowanych.

Do jakich aut warto stosować oleje mineralne?

Oleje mineralne to produkty w sam raz dla motoryzacyjnych klasyków, których silniki powstały z myślą wyłącznie o takim smarowaniu, lub dla jednostek napędowych mocno już wyeksploatowanych i wymagających oleju o dużej gęstości dla zredukowania zjawiska „brania oleju”.

Olejami mineralnymi godnymi polecenia są:

Oleje półsyntetyczne

Oleje półsyntetyczne łączą zalety olejów mineralnych i syntetycznych. Ten produkt pośredni posiada lepsze właściwości smarujące niż oleje mineralne i niższą cenę niż syntetyki.

Co wyróżnia oleje półsyntetyczne?

Samochodowe oleje półsyntetyczne to typowo uniwersalne środki smarne. Ich lepkość umożliwia stosowanie przez cały rok, bez obawy o problemy z rozruchem nawet podczas ostrej zimy. Latem doskonale chłodzą silnik, a przez cały sezon chronią i czyszczą.

Do jakich aut warto stosować oleje półsyntetyczne?

Jako oleje uniwersalne nadają się do zdecydowanej większość samochodów osobowych. Ich użycie nie jest wskazane jedynie w przypadku jednostek wymagających specjalistycznych środków smarnych.

Olejami półsyntetycznymi, na które warto zwrócić uwagę, są:

Oleje syntetyczne

Oleje syntetyczne to najdoskonalsze dostępne na rynku środki smarne do samochodów i nie tylko. Produkowane są na całkowicie syntetycznej bazie wzbogaconej o wysokiej klasy dodatki.

Co wyróżnia oleje syntetyczne?

Samochodowe oleje syntetyczne odznaczają się przede wszystkim bardzo dużą trwałością (odpornością na utlenianie), łatwością w utrzymywaniu silnika w czystości, doskonałą ochroną i smarowaniem. Zwykle są to oleje niskiej gęstości i lepkości.

Do jakich aut warto stosować oleje syntetyczne?

W teorii mogą być stosowane praktycznie w każdym silniku, szczególnie dobrze sprawdzają się jednak w jednostkach najnowszych generacji, ściśle spasowanych, precyzyjnych, wysilonych i ekonomicznych.

Oleje silnikowe syntetyczne, które warte są polecenia, to:

Po więcej olejów mineralnych, półsyntetyczny i syntetycznych zapraszamy do naszego sklepu!

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

2 Komentarze

  1. Dzięki wielkie za to konkretne podsumowanie! Wiedza na temat oleju to podstawa, ale jest ich na rynku tyle, że można się pogubić, więc i tak w ostatecznej kwestii zwykle ufam swojemu mechanikowi, jednak chociaż podstawową znajomością i umiejętnością rozróżnienia oleju mineralnego, półsyntetycznego i syntetycznego, dobrze jest móc się wykazać 🙂

    Odpowiedz

  2. W swoim kilkuletnim samochodzie z silnikiem diesla stosuję olej syntetyczny, gdyż jest on odporny na wysokie temperatury, co korzystnie wpływa na żywotność silnika. Jest to olej ekonomiczny, a zarazem bardzo wydajny, wpływający na mniejsze zużycie oleju oraz paliwa. Samochód zalewam olejem marki Castrol Edge, który cieszy się dużym uznaniem wśród kierowców, producentów aut, a także w branży sportów motorowych.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *