Trwałość każdej jednostki napędowej zależy przede wszystkim od wydajnego systemu smarowania. Dobór odpowiedniej lepkości oleju silnikowego jest w tym przypadku sprawą priorytetową zarówno dla skutecznej ochrony, jak i bezproblemowego rozruchu jednostki napędowej, szczególnie w sezonie zimowym. Sprawdzamy, jak działa olej 5W30, oceniamy jego właściwości oraz skuteczność zabezpieczenia silnika w ekstremalnych temperaturach.

Oznaczenie „5W30”

Dobry olej silnikowy powinien zachowywać swoją płynność potrzebną do smarowania jednostki napędowej nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. W oznaczeniu oleju 5W30 litera „W” określa temperaturę, w jakiej pompa olejowa jest w stanie bezawaryjnie działać, natomiast wał korbowy może obracać się z właściwym momentem obrotowym. Kolejne cyfry informują o parametrach środka smarnego odnośnie jego działania w wysokich temperaturach, jakie podaje się za pomocą górnych i dolnych progów lepkości kinetycznej w temperaturze 100 stopni Celsjusza, a także lepkości dynamicznej w temperaturze 150 stopni Celsjusza.

W przypadku oleju 5W30, zachowuje on optymalną lepkość już od -30 stopni Celsjusza oraz płynność przy temperaturze -35 stopni Celsjusza. Lepkość kinetyczną tego środka określa się w granicach 9.3-12.5 mm2/s, natomiast lepkość dynamiczną na poziomie 2.9 mPas. Olej 5W30 dysponuje dużą pompowalnością, przez co wysoce skutecznie oczyszcza najważniejsze elementy silnika, przyczyniając się jednocześnie do ich wydajnego chłodzenia.

Wszechstronny i oszczędny

Olej silnikowy 5W30 to produkt o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Może on być wykorzystywany zarówno w nowoczesnych, jak i starszych jednostkach napędowych montowanych w samochodach osobowych, vanach, autach typu SUV oraz w lekkich pojazdach dostawczych. Olej 5W30 będzie doskonałym wyborem dla kierowców ceniących sobie spokojną jazdę, dla których istotną kwestią jest niskie spalanie oraz ochrona środowiska naturalnego.

Olej silnikowy 5w30

5W30 to olej w pełni syntetyczny, który w niewielkim zakresie zmienia swoją lepkość podczas zmian temperatur. Jest on odporny na wysokie temperatury, co sprawia, że podczas jego pracy w komorze silnika nie odkłada się nagar, szlam ani inne szkodliwe zanieczyszczenia, które mogą przyspieszyć zużycie najważniejszych elementów jednostki napędowej. Jednocześnie specyfika oleju 5W30 pozwala zachować jego płynność nawet w bardzo niskich temperaturach, co znacząco ułatwia rozruch silnika w zimie.

Najlepsze 5W30 w Ucando.pl

Oleje silnikowe z serii 5W30 to niezwykle popularne produkty wśród kierowców, stosowane zarówno w jednostkach benzynowych, jak i wysokoprężnych. Najpopularniejsze produkty z tej kategorii dostępne w Ucando.pl, to m.in. – Castrol Edge Professional Longlife III 5W30, Shell Helix Ultra ECT 5W30, Castrol Edge Titanium FST 5W30, Total Quartz INEO ECS 5W30, GM Dexos2 5W30 czy Valvoline MaxLife 5W30.

Zanim zalejesz silnik!

Stosując olej silnikowy 5W30 w swoim samochodzie należy pamiętać, że zastępowanie go innym rodzajem środka smarnego o większej lepkości (np. 5W40) może mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy taką modyfikację dopuszcza producent samochodu. W przeciwnym wypadku jednostka napędowa może zostać przedwcześnie uszkodzona, a nawet zniszczona. Pamiętajmy również, aby kupowany olej miał odpowiednią homologację producenta.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Jeden komentarz

  1. Uniwersalność i zachowanie płynności nawet w ekstremalnie niskich temperaturach to niebywałe zalety oleju 5W30. Świetnie, że bez problemu można znaleźć w sieci opisy poszczególnych parametrów umieszczanych przez producentów, tak że jeszcze przed zakupem mamy okazję zorientować się który produkt będzie najlepszy dla naszego auta.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *