Nadejście wiosny to dla wielu kierowców impuls do wykonania eksploatacyjnych napraw i serwisu układów w samochodzie. Przegląd samochodu, serwis klimatyzacji, czy też wymiana oleju to jedne z podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku, a wiosna to bardzo dobry moment na te właśnie prace. Zatrzymajmy się więc przy temacie wymiany oleju. Jego regularna wymiana jest niezbędne do prawidłowej pracy silnika, a więc dla ogólnej kondycji naszego samochodu. Jednym z najpopularniejszych olejów stosowanych w samochodach osobowych jest olej półsyntetyczny o oznaczeniu 10w40.

Olej samochodowy 10w40 charakterystyka

Półsyntetyczny olej 10w40 charakteryzuje się tym, że nadmiernie gęstnieje dopiero w temperaturze -25 stopni Celsjusza. Oznaczenie 40 odnosi się do tak zwanej „letniej” klasy lepkości i mówi o temperaturze, w jakiej olej jest zbyt rzadki, aby chronić silnik. Do tej klasy lepkości zaliczają się między innymi właśnie oleje półsyntetyczne, syntetyczne i oleje mineralne. Uniwersalny olej 10w40 może być stosowany zarówno w samochodach z silnikami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi.

Olej 10w40, jaki wybrać?

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiednie smarowanie i chłodzenie współpracujących ze sobą elementów silnika gwarantuje jego wydajną i bezawaryjną pracę, dlatego wybierając olej do swojego pojazdu, nie powinniśmy kierować się kryterium ceny, ale przede wszystkim stawiać na jakość, która zagwarantuje nam bezpieczeństwo silnika w naszym samochodzie.

Wśród polecanych i najczęściej wybieranych przez klientów Ucando olejów silnikowych 10w40 znajdują się takie pozycje jak olej silnikowy marki Motul 101493, dedykowany głównie tradycyjnym konstrukcjom o dużym przebiegu. Olej ten zawiera dodatki antypienne, antykorozyjne i przeciwzużyciowe.

Olej Total Quartz to kolejny chętnie wybierany olej, dedykowany szczególnie do silników benzynowych również tych zasilanych LPG, a także silników wysokoprężnych. Doskonale radzi sobie w nowoczesnych wielozaworowych konstrukcjach, nawet tych z turbodoładowaniem.

Klienci Ucando chętnie sięgają również po olej Mobil Super 2000 X1 dedykowany silnikom benzynowym i wysokoprężnym. Olej ten świetnie sprawdza się do użytkowania w ruchu miejskim i autostradowym, w normalnych warunkach drogowych.

Warto też zwrócić uwagę na popularny wśród klientów olej GM Semi Synthetic oraz Valvoline Maxlife. Inwestując w dobrej jakości sprawdzony olej silnikowy, inwestujemy przede wszystkim w ochronę swojego silnika, co jest niezwykle ważne dla poprawnego działania całego pojazdu.

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *