Oleje silnikowe 0W20 to jedne z najlepszych środków smarnych na rynku. Nie oznacza to jednak, że może lub wręcz powinien stosować je w swoim samochodzie każdy kierowca. Doskonałość oleju 0W20 nie sprawia, że jest on olejem uniwersalnym, dlatego przed decyzją o przejściu właśnie na ten produkt, warto dowiedzieć się więcej o jego właściwościach, cechach i możliwościach zastosowania.

Jaka jest ogólna charaktery styka oleju 0W20? Do jakiego typy silników należy go używać?

Olej samochodowy 0W20 to doskonałej czystości olej syntetyczny. Oprócz wysokiej jakości bazy olejowej, w jego skład wchodzi również cały pakiet najróżniejszych dodatków uszlachetniających, dzięki którym olej ten zachowuje swoje oryginalne właściwości nawet w skrajnie trudnych warunkach. Co to za właściwości?

 1. Lepkość – w przypadku każdego oleju jego lepkość wysuwa się na pierwszy plan, jednak jeśli chodzi o olej 0W20 jest ona szczególnie istotna. Dlaczego? Ponieważ jest to olej o niezwykle niskiej lepkości (najniższej dostępnej w seryjnie produkowanych, popularnych środkach smarnych do aut osobowych), zarówno tej „zimowej”, jak i „letniej”.
 2. Paliwooszczędność – olej 0W20 określany bywa jako „rzadki niczym woda”. Minimalny opór, jaki stawia w silniku, sprawia, iż wyraźnie przyczynia się do zmniejszenia spalania paliwa. W jego przypadku jest to redukcja zużycia o co najmniej 2 proc.
 3. Czyszczenie silnika – doskonała baza olejowa i wysokiej jakości dodatki zapewniają olejowi 0W20 dobre właściwości czyszczące. Olej ten chroni silnik przed odkładaniem się zanieczyszczeń (w tym wszelkich nagarów), a już nagromadzone sprawnie z niego usuwa.

Ze względu na swoją niezwykle małą gęstość, olej 0W20 powinien być stosowany wyłącznie w przypadku silników:

 • sportowych (ale nie we wszystkich!),
 • bardzo ściśle spasowanych,
 • ekonomicznych,
 • niezwykle precyzyjnych.

Olej ten użyty w nieodpowiednim silniku może przyczynić się do wielu bardzo nieprzyjemnych uderzających bezpośrednio we właściciela pojazdu.

Które oleje samochodowe 0W20 szczególnie warte są polecenia? Gdzie możesz je znaleźć?

Ponieważ olej silnikowy 0W20 jest produktem niezwykle wymagającym jeśli chodzi o proces jego produkcji, przy wyborze konkretnej marki należy kierować się przede wszystkim renomą producenta. Dlaczego? Ponieważ tylko najlepsi producenci są w stanie spełnić tak wyśrubowane wymagania, jakie musi spełniać w pełni syntetyczny olej 0W20. Z tego też powodu jeśli szukasz dla siebie dobrego oleju 0W20, powinieneś skupić się na takich produktach jak:

 1. Olej MAZDA Original Oil Supra 0W20
 2. Olej silnikowy MOTUL 8100 Eco-lite 0W20
 3. Olej VALVOLINE SynPower FE 0W20
 4. Olej CASTROL Magnatec Professional GF 0W20
 5. Olej SHELL Helix Ultra SN 0W20
 6. Olej ENEOS 0W20 Premium Ultra

Każdy z tych olejów silnikowych daje Ci pewność jakości i dostosowania do oczekiwań Twojego auta. Ale pamiętaj! Oleje 0W20 ze względu na swoją cenę są bardzo chętnie podrabiane i wprowadzane na rynek przez nieuczciwych sprzedawców. Zawsze wybieraj wyłącznie sprawdzonych i renomowanych dostawców!

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Jeden komentarz

 1. Olej 0w20 to rzeczywiście całkiem niezły produkt o świetnej lepkości i ogólnie dobrych parametrach, które jednak tak jak podkreślono, muszą pasować do konkretnego modelu silnika, bo w innym przypadku to naprawdę może, nieźle uderzyć po portfelu właściciela auta.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *