Oleje silnikowe 0W20 to jedne z najlepszych środków smarnych na rynku. Nie oznacza to jednak, że może lub wręcz powinien stosować je w swoim samochodzie każdy kierowca. Doskonałość oleju 0W20 nie sprawia, że jest on olejem uniwersalnym, dlatego przed decyzją o przejściu właśnie na ten produkt, warto dowiedzieć się więcej o jego właściwościach, cechach i możliwościach zastosowania.

Kupuj olej samochodowy w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Jaka jest ogólna charaktery styka oleju 0W20? Do jakiego typy silników należy go używać?

Olej samochodowy 0W20 to doskonałej czystości olej syntetyczny. Oprócz wysokiej jakości bazy olejowej, w jego skład wchodzi również cały pakiet najróżniejszych dodatków uszlachetniających, dzięki którym olej ten zachowuje swoje oryginalne właściwości nawet w skrajnie trudnych warunkach. Co to za właściwości?

 1. Lepkość – w przypadku każdego oleju jego lepkość wysuwa się na pierwszy plan, jednak jeśli chodzi o olej 0W20 jest ona szczególnie istotna. Dlaczego? Ponieważ jest to olej o niezwykle niskiej lepkości (najniższej dostępnej w seryjnie produkowanych, popularnych środkach smarnych do aut osobowych), zarówno tej „zimowej”, jak i „letniej”.
 2. Paliwooszczędność – olej 0W20 określany bywa jako „rzadki niczym woda”. Minimalny opór, jaki stawia w silniku, sprawia, iż wyraźnie przyczynia się do zmniejszenia spalania paliwa. W jego przypadku jest to redukcja zużycia o co najmniej 2 proc.
 3. Czyszczenie silnika – doskonała baza olejowa i wysokiej jakości dodatki zapewniają olejowi 0W20 dobre właściwości czyszczące. Olej ten chroni silnik przed odkładaniem się zanieczyszczeń (w tym wszelkich nagarów), a już nagromadzone sprawnie z niego usuwa.

Ze względu na swoją niezwykle małą gęstość, olej 0W20 powinien być stosowany wyłącznie w przypadku silników:

 • sportowych (ale nie we wszystkich!),
 • bardzo ściśle spasowanych,
 • ekonomicznych,
 • niezwykle precyzyjnych.

Olej ten użyty w nieodpowiednim silniku może przyczynić się do wielu bardzo nieprzyjemnych uderzających bezpośrednio we właściciela pojazdu.

Które oleje samochodowe 0W20 szczególnie warte są polecenia? Gdzie możesz je znaleźć?

Ponieważ olej silnikowy 0W20 jest produktem niezwykle wymagającym jeśli chodzi o proces jego produkcji, przy wyborze konkretnej marki należy kierować się przede wszystkim renomą producenta. Dlaczego? Ponieważ tylko najlepsi producenci są w stanie spełnić tak wyśrubowane wymagania, jakie musi spełniać w pełni syntetyczny olej 0W20. Z tego też powodu jeśli szukasz dla siebie dobrego oleju 0W20, powinieneś skupić się na takich produktach jak:

 1. Olej MAZDA Original Oil Supra 0W20
 2. Olej silnikowy MOTUL 8100 Eco-lite 0W20
 3. Olej VALVOLINE SynPower FE 0W20
 4. Olej CASTROL Magnatec Professional GF 0W20
 5. Olej SHELL Helix Ultra SN 0W20
 6. Olej ENEOS 0W20 Premium Ultra

Każdy z tych olejów silnikowych daje Ci pewność jakości i dostosowania do oczekiwań Twojego auta. Ale pamiętaj! Oleje 0W20 ze względu na swoją cenę są bardzo chętnie podrabiane i wprowadzane na rynek przez nieuczciwych sprzedawców. Zawsze wybieraj wyłącznie sprawdzonych i renomowanych dostawców!

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

 1. Olej 0w20 to rzeczywiście całkiem niezły produkt o świetnej lepkości i ogólnie dobrych parametrach, które jednak tak jak podkreślono, muszą pasować do konkretnego modelu silnika, bo w innym przypadku to naprawdę może, nieźle uderzyć po portfelu właściciela auta.

  Odpowiedz

 2. Teraz poproszę o informację – który z wymienionych olei 0W20 jest naprawdę syntetyczny (na IV bazie olejowej PAO) i dlaczego prawie wszystkie pochodzą z procesu HC (III baza), a na butelkach jest napisane, nie „HC” lub „Synthetic Synthese”, tylko „100% Synthetic” lub „Full Synthetic”? Jest to zgodne z prawdą? Jeśli tak, to dlaczego na niemieckim rynku jest inne oznaczenie na butelce?

  Odpowiedz

  1. Jest to często spotykana praktyka. Ten sam olej od dystrybutora X opisany jest wlepką „Full Synthetic”, a od dystrybutora Y „HC-Synthese” z uwagi na fakt, że w Niemczech są dużo bardziej restrykcyjne uwarunkowania prawne w tej materii, a na pomniejsze rynki producenci używają bardziej chwytliwych marketingowo określeń.

   Odpowiedz

 3. Posiadam Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC fabrycznie nowy.Wszystkie dostępne wyszukiwarki pomocne w doborze oleju wskazują dla tego silnika olej o lepkości 5W30 a w ASO i w fabryce leją olej 0w20.Wszyscy idą w ekologię ale czy z korzyścią dla użytkownika samochodu???
  Mój samochód też fabrycznie miał zalany olej 0W20 ponieważ nie jest to mój pierwszy samochód (5)wiem jak powinien prawidłowo pracować silnik a ten niestety mocno swoją kulturą pracy odstawał nawet od Fiata 125p z lat 80-tych.Po przejechaniu 4000km wymieniłem olej 0W20 na dobrej klasy olej 5W30 na bazie PAO i wówczas ukazała się cała klasa i perfekcja tego japońskiego silnika.Jest cicho miękko,płynnie a na oleju 0W20 silnik pracował terkocząc jak kosiarka do trawy.

  Odpowiedz

  1. Ty młotku bo miałeś albo defekt silnika albo nie powinien być taki olej w takim silniku fabrycznie napewno coś z tych 2 rzeczy , więc nie mydl oczami bo lepiej i ciszej powinien właśnie pracować na 0w20 pozdro przytomnych

   Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *