Aplikacja mobilna Ucando

Uszkodzenie uszczelki pod głowicą to usterka, której każdy kierowca chciałby uniknąć. Jej zniszczenie może doprowadzić do awarii silnika, a wymiana na nową wymaga zwykle poniesienia dużych kosztów. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy jej uszkodzenia oraz co zrobić, aby się przed tych uchronić.

Jaką funkcję pełni uszczelka pod głowicą i dlaczego lepiej nie doprowadzić do jej uszkodzenia?

Zadaniem uszczelki znajdującej się pod głowicą jest izolowanie dwóch elementów silnika – głowicy i bloku oraz odpowiedni przepływ płynu chłodzącego i oleju. Ten niepozorny element silnika narażony jest na duże zmiany temperatur i wysokie ciśnienie, dlatego mimo szacunkowo długiej żywotności uszczelki zdarza się, że ulega ona uszkodzeniu zbyt wcześnie. Zwykle powodem jest nieprawidłowe użytkowanie samochodu.

Skutkiem przepalenia lub pęknięcia uszczelki pod głowicą jest spadek mocy silnika, a poważną konsekwencją jego zużycie lub zatarcie – co prowadzi do konieczności jego wymiany. Nie bez powodu więc odpowiednia diagnoza tej usterki jest kluczowa dla kierowców i ich portfela.

Objawy uszkodzenia uszczelki pod głowicą – odpowiednia diagnoza

Zdiagnozowanie objawów, które bezpośrednio świadczą o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą to trudny zabieg. Duża część alarmujących nas znaków może wynikać z wielu innych przyczyn, dlatego przed decyzją o wymianie uszczelki, warto wykonać dokładny przegląd samochodu i jego części, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty związane z rozebraniem całego silnika. 

Co może być objawem uszkodzonej uszczelki pod głowicą?

  • Biały dym z wydechu – to najczęstszy objaw, który może świadczyć o uszkodzonej uszczelce. Gęsty dym pojawiający się szczególnie podczas pracy zimnego silnika to normalna rzecz zimą, kiedy niskie temperatury powodują skraplanie się wody w układzie wydechowym. Jeśli jednak biały dym z rury wydechowej pojawia się latem – może to być sygnał awarii silnika lub uszkodzonej uszczelki.
  • Nieprawidłowa praca silnika – jeśli silnik pracuje nierówno na wolnych obrotach, przegrzewa się lub pojawiają się problemy z jego rozruchem, może to świadczyć o awarii uszczelki. Objawy te jednak mogą się pojawić np. w wyniku awarii wtryskiwaczy, dlatego konieczne jest wstępne zdiagnozowanie innych potencjalnych przyczyn nietypowego zachowania jednostki napędowej.
  • „Bulgotanie” i ubytek płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym – uszkodzona uszczelka może powodować pojawienie się pęcherzyków powietrza w zbiorniku w wyniku przegrzewania silnika. Tym objawom często towarzyszy także znaczny ubytek płynu chłodzącego.

Objawem, który może wprowadzić Cię w błąd, jest szlam pod korkiem wlewu płynu chłodniczego – jeśli ma on jasny kolor, nie musisz się martwić. Jeśli jednak kolor szlamu jest ciemny – to znak, że do płynu chłodniczego przedostaje się olej. Może to świadczyć o uszkodzonej uszczelce – nie jest jednak gwarancją takiej usterki, więc najlepiej upewnić się, czy awarii nie uległy np. elementy układu chłodniczego. 

Podobna sytuacja występuje, gdy biały szlam pojawia się pod korkiem wlewu oleju – jeśli pod korkiem znajduje się tzw. masło, najprawdopodobniej pokonujesz zimą krótkie dystanse. W takiej sytuacji silnik nie rozgrzewa się dostatecznie, a w oleju zbiera się woda, która w konsekwencji prowadzi do powstawania szlamu przypominającego masło lub majonez.

Przyczyny uszkodzenia uszczelki pod głowicą – na co zwracać uwagę?

Przyczyną trwałego uszkodzenia uszczelki w silniku jest nieodpowiednia eksploatacja samochodu. O co zadbać i czego unikać? Przede wszystkim nie należy doprowadzić do sytuacji, w których silnik się przegrzewa. Należy więc stosować odpowiedniej jakości płyn chłodniczy i unikać przeciążania go (szczególnie, gdy jest jeszcze zimny). Uszczelka pod głowicą może zostać uszkodzona przez źle wyregulowane wtryski paliwa, źle zamontowaną instalację LPG lub nieumiejętny chip tuning silnika. 

Wymiana uszczelki pod głowicą? Przygotuj się na duże koszty

Jak widać, duża część objawów uszkodzenia uszczelki pod głowicą, może wynikać z zupełnie innych przyczyn. Najlepiej więc zanim zdecydujesz się rozebrać silnik – sprawdź pozostałe elementy i upewnij się, czy to nie one odpowiadają za pojawienie się alarmujących sygnałów. Jednym ze sposobów jest zakup i wykonanie specjalnego testu, który wykrywa nieszczelność elementów układu chłodniczego. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy za pojawiające się w samochodzie objawy odpowiada uszkodzona uszczelka. Tego typu test może również przeprowadzić mechanik w warsztacie. Do zaufanego fachowca warto się również udać wtedy, gdy niepokoją Cię inne oznaki mogące świadczyć o jej uszkodzeniu.

Jeśli mechanik potwierdzi Twoje obawy – musisz przygotować się na duże nadszarpnięcie swojego budżetu. Koszt wymiany uszczelki pod głowicą obejmuje bowiem nie tylko cenę samej uszczelki, ale również wydatki związane z rozebraniem całego silnika. W skład naprawy uszkodzonej uszczelki wchodzi m.in. planowanie głowicy i wymiana rozrządu, a koszt całej naprawy może wynieść w zależności od silnika – od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.