Sonda lambda nie ma łatwo. Wewnątrz układu spalinowego, w którym pracuje, panują ekstremalnie trudne warunki wynikające zarówno z temperatury, jak i z obecności agresywnych substancji. Czynniki te sprawiają, że żywotność sondy lambda jest dość ograniczona i pierwsze objawy jej awarii mogą pojawiać się po zaledwie 50 tys. km lub nawet wcześniej.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy awarii sondy lambda?

Istnieją różne szacunki przeciętnej trwałości sondy lambda. Ogólnie jednak można przyjąć, iż sonda taka powinna pracować bezawaryjnie przez ok. 100 tys. przejechanych kilometrów. Jeśli naprawdę dbasz o stan sondy lambda w swoim samochodzie, możesz oczekiwać, że będzie Ci ona służyć bezproblemowo nawet przez 200 tys. km. Przez dbałość o nią należy tu rozumieć m. in. utrzymywanie w dobrym stanie jednostki napędowej oraz tankowanie wyłącznie paliwa dobrej jakości.

Jednak bez względu na Twoje starania, nadejdzie taki moment, w którym sonda lambda zwyczajnie się wyeksploatuje i zacznie odmawiać dalszej współpracy. O zbliżaniu się tego momentu poinformują Cię pierwsze objawy awarii sondy lambda, wśród których do najpopularniejszych należy spadek mocy silnika lub zwiększenie ilości (w sposób znaczący) spalanego paliwa.

Jaki objaw awarii sondy lambda może Cię kosztować najwięcej?

Chyba najbardziej dokuczliwym objawem awarii sondy lambda jest wzrost ilości spalanego paliwa. Trudno lekceważyć jakąkolwiek awarię, jeśli w jej wyniku przychodzi nam płacić nawet 50% więcej za paliwo, a taki może być właśnie efekt w przypadku źle działającej sondy lambda. Efekt ten bierze się stąd, iż sonda lambda dokonuje stałego pomiaru składu spalin, a zwłaszcza ilości zawartego w nich tlenu. Na podstawie informacji od sondy lambda, komputer sterujący pracą silnika ustala proporcje składu mieszanki paliwowo-powietrznej, a więc decyduje o zwiększeniu lub zmniejszeniu ilości spalanego paliwa. Wszystko po to, aby skład mieszanki był jak najbliższy ustalonego wzorca wynoszącego 1 do 14,7 (1 kg paliwa na 14,7 kg powietrza). Awaria sondy lambda może oznaczać nieprawidłowy odczyt składu spalin, na podstawie którego komputer zacznie zwiększać ilość paliwa w spalanej mieszance.

Na jaki objaw awarii sondy lambda powinieneś szczególnie uważać?

Oczywiście, tak samo jak objawem awarii sondy lambda może być zwiększone spalanie paliwa na skutek błędnego odczytu składu spalin, tak równie dobrze odczyt ten może wywołać efekt przeciwny, co doprowadzi z kolei do spadku mocy silnika. Jeśli bowiem uszkodzona sonda lambda przekaże do komputera sterującego informację o potrzebie zmniejszenia ilości paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej, będzie ona miała zbyt ubogi skład, by silnik mógł pracować normalnie. Oznacza to wyraźnie odczuwalny spadek mocy, który w niektórych sytuacjach (np. podczas manewru wyprzedzania) może być naprawdę bardzo niebezpieczny.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. Miałem dość duży problem z sondą lambda. Pierwszą rzeczą, którą zauważyłem to spadek mocy silnika. Dokładnie odczułem to, o czym pisze w końcowym fragmencie tekstu. Spadek mocy zauważyłem dokładnie wtedy, gdy wykonywałem manewr wyprzedzania i nieświadomy tego doprowadziłem do dość niebezpiecznej sytuacji drogowej. To była pierwsza oznaka, że jest coś nie tak i niedługo po tym odwiedziłem zakład mechaniczny

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *