Aplikacja mobilna Ucando

Początek marca 2019 roku przyniósł nam, kierowcom, zmiany odnośnie dokumentu prawa jazdy. Sprawdzamy, co się zmieniło, ile kosztuje wymiana „prawka” i jak złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy.

Kupuj części samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Niewielkie, lecz istotne zmiany

Nowe prawo jazdy weszło w życie 4 marca 2019 roku. Mówiąc w skrócie, zmienił się przede wszystkim wzór wydawanego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów oraz jego ważność, ale po kolei.

Wprowadzone zmiany w prawach jazdy są zasługą Ministerstwa Infrastruktury i dotyczą one głównie osób, które taki dokument otrzymały po 4 marca 2019 roku. Mają one w znaczny sposób ułatwić kierowcom życie oraz przynieść wymierne oszczędności. Nowe prawo jazdy różni się od starego w zaledwie kilku punktach, lecz dość istotnych dla użytkownika.

Bez adresu zameldowania

Po pierwsze, nowy dokument nie posiada adresu zamieszkania jego właściciela, przez co upodobnił się on do obecnie wydawanego dowodu osobistego. Jest to spore ułatwienie dla kierowców, ponieważ w momencie zmiany miejsca zamieszkania nie będą oni musieli również wymieniać prawa jazdy na nowe. Umieszczenie w dokumencie informacji o adresie zamieszkania wiąże się z utratą ważności prawa jazdy w momencie, gdy kierowca zmieni miejsce zamieszkania lub zmianie ulegnie nazwa ulicy, na której mieszka. Do tej pory wymiana dokumentu wiązała się z kosztem ponad 100 złotych. Dodatkowo kierowca może wystąpić o nowe prawo jazdy w każdym urzędzie komunikacji, a nie wyłącznie w miejscu aktualnego zameldowania.

Koniec z bezterminowymi uprawnieniami

Po drugie, zmianie uległ termin ważności dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami. Do stycznia 2013 roku prawo jazdy nie miało ograniczenia czasowego, co do jego ważności. Od tej daty wprowadzone zostały odpowiednie ograniczenia, a najdłuższy termin ważności dokumentu wynosi 15 lat (kat. B). Jest on wpisany w nowym prawie jazdy w rubryce 11 „Ważne do”.

Osoby posiadające prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku mają obowiązek jego wymiany w okresie od 2028 do 2033 roku. Wymiana prawka kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie wiąże się z koniecznością wykonywania dodatkowych badań lekarskich, o ile dokument nie został wydany na czas określony z powodu ograniczeń zdrowotnych kierowcy. Obowiązkowe badania będą jednak musiały przejść osoby legitymujące się prawem jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. Takie dokumenty mają ważność jedynie przez 5 lat.

Nowy wzór prawa jazdy zawiera na awersie takie informacje, jak:

 • zdjęcie,
 • imię i nazwisko kierowcy,
 • data i miejsce urodzenia,
 • data ważności dokumentu,
 • organ wydający prawo jazdy,
 • numer PESEL właściciela dokumentu,
 • numer prawa jazdy,
 • podpis kierującego.

Na rewersie dokumentu, tak jak to miało miejsce do tej pory, wymienione zostaną kategorie, jakie posiada właściciel dokumentu.

Wymiana czeka każdego

Wymiana prawa jazdy, w związku z wprowadzeniem zmian opisanych powyżej, nie jest obowiązkowa. Jeżeli jednak kierowca chce dysponować nowym wzorem dokumentu, może go otrzymać w dowolnym wydziale komunikacji. Wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę, również tych, którzy dysponują obecnie bezterminowym dokumentem. Obowiązkowa wymiana jest przewidziana na lata 2028-2033. Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad innymi zmianami, w tym m.in. nad rozwojem systemu CEPiK 2.0, dzięki któremu kierowcy nie będą zobowiązani do posiadania prawa jazdy przy sobie w razie ewentualnej kontroli drogowej.

Wniosek o nowe prawo jazdy

Wniosek o nowe prawo jazdy można złożyć w urzędzie lub przez internet. Pamiętajmy jednak, że aby złożyć taki wniosek przez internet, należy posiadać profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Wymiana prawa jazdy kosztuje obecnie 100,50 zł, a wystawienie nowego dokumentu w miejsce wcześniej posiadanego nie wiąże się z koniecznością przejścia np. badań lekarskich.

Do wymiany prawa jazdy konieczne jest dostarczenie do odpowiedniego urzędu wniosku, zdjęcia portretowego, kserokopii prawa jazdy, wniesienie opłaty oraz przedstawienie do wglądu dokumentu tożsamości, a także (o ile jest, nie został zagubiony lub zniszczony) oryginału prawa jazdy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

4 Komentarze

 1. Zmiany jak dla mnie na plus. Najlepsza z nich to ta odnośnie braku adresu zamieszkania. Wg mnie było to zbędne, a teraz nie musimy wymieniać prawa jazdy po przeprowadzce. Co do terminowości prawa jazdy, wprowadziłbym przepis odnośnie osób starszych. Osoby po 60,70-tym roku życia wg mnie stwarzają duże zagrożenie i nie mają już odpowiedniej zdolności to kierowania pojazdami, a jeśli nawet tak jest to ktoś powinien to weryfikować

  Odpowiedz

 2. Oprócz ograniczeń dla nowych kierowców, przepisy powinny także brać pod uwagę seniorów, bo spora ich część nie potrafi poruszać się po drogach stwarzając zagrożenie nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla innych. Często też blokują przepływ ruchu. Sam wpis jak najbardziej ok!

  Odpowiedz

 3. Prawda jest taka, że każdy kierowca powinien przechodzić okresowe testy na znajomość przepisów ruchu drogowego – sporo kierowców albo nie potrafi jeździć, albo w ogóle nie liczy się z innymi uczestników ruchu drogowego, stwarzając nie raz bardzo groźne sytuacje na drodze. To samo tyczy się kierowców, którzy utracili prawo jazdy za jazdę po pijanemu. Jak dla mnie za ponowną możliwość uzyskania prawo jazdy powinni płacić „słone” pieniądze, może wtedy pomyślą, zanim ponownie wsiądą za kółko po spożyciu alkoholu.

  Odpowiedz

 4. Gdyby głupota miała skrzydła 20/06/2021 o 18:14

  Żałosne
  Za jazdę pod wpływem otrzymali karę a jeśli chcą odzyskać po odbyciu kary to według ciebie powinni jeszcze raz zostać ukarani nie sądzę żebyś mógł mieć prawo jazdy bo logika ci nawaliła misis, najpierw dostać karę a porem do psychologa i jeszcze karę jak będziesz chciał nowe to wyleczy cie z idiotyzmow

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *