Aplikacja mobilna Ucando

Wśród mniej doświadczonych kierowców dość powszechne jest przekonanie, że o ewentualnym niedoborze oleju silnikowego ostrzeże ich zapalająca się kontrolka. Nic bardziej mylnego! Kontrolka ta reaguje wyłącznie na krańcowo niskie ciśnienie w układzie smarowania i jej zapalenie oznacza, że silnik zaczął się już prawdopodobnie zacierać. Jak więc należy prawidłowo sprawdzać poziom oleju w samochodzie?

Kupuj oleje silnikowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Dlaczego stała kontrola poziomu oleju jest tak ważna?

W dalszym ciągu bardzo niewiele aut wyposażanych jest we wskaźnik oleju informujący o jego poziomie bez konieczności zaglądania pod maskę. Można podejrzewać, że rozwiązanie to jest dla producentów aut bardzo wygodne, gdyż brak stałej kontroli poziomu oleju może łatwo zakończyć się zatarciem silnika. Takie zatarcie oznacza remont jednostki lub nawet konieczność zakupu nowego auta, co niewątpliwie dla koncernów motoryzacyjnych jest sytuacją bardzo korzystną.

Jeśli nie chcesz dołączyć do grona mimowolnych sponsorów wspomnianych koncernów, powinieneś przykładać szczególną uwagę do jakości oleju silnikowego, jego częstych wymian oraz – przede wszystkim – do regularnego sprawdzania poziomu tego właśnie oleju. Jak robić to we właściwy sposób?

W jaki sposób należy kontrolować poziom oleju silnikowego?

Samochód, w których chcesz sprawdzić poziom oleju silnikowego, powinien być ustawiony na równej, płaskiej powierzchni. Jeśli właśnie dojechałeś na miejsce i wyłączyłeś silnik, odczekaj parę minut, zanim zaczniesz wyciągać bagnet – niech olej ma szansę ścieknąć i nieco się „ułożyć”. Po odczekaniu tych paru minut podnieś maskę i zlokalizuj bagnet olejowy. To nie powinno być trudne. Następnie wyciągnij bagnet i przygotowaną wcześniej szmatką przetrzyj dokładnie cały znajdujący się na nim olej. Teraz wsuń bagnet z powrotem na miejsce, dokładnie i do końca, po czym wysuń go ponownie. Przy zachowaniu całej procedury, odczyt na wskaźniku bagnetu powinien dokładnie wskazywać poziom oleju.

Jeśli jest to poziom w okolicach lub poniżej minimum, należy niezwłocznie dolać do zbiornika odpowiednią porcję oleju. Uwaga! Oleju silnikowego nie wolno przelewać poza wskazaną przez producenta ilość! Nadmiar oleju może okazać się równie szkodliwy, jak jego niedostatek.

Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania poziomu oleju?

Sprawdzając poziom oleju silnikowego, warto przy okazji zwrócić uwagę również na jego stan, zapach i konsystencję. Szczególnie ważne są ewentualne zanieczyszczenia widoczne na bagnecie olejowym lub mocno zmieniony kolor. Swoistym sygnałem alarmowym powinna być dla Ciebie również silnie wyczuwalna woń paliwa. Jeśli Twój samochód posiada filtr cząstek stałych, sygnał ten powinien zamienić się w prawdziwą syrenę alarmową. W autach tego typu może to bowiem oznaczać rozcieńczanie oleju silnikowego olejem napędowym, a stąd już tylko krok do mechanicznej katastrofy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

 1. Krótko, zwięźle i na temat, czyli tak, jak być powinno. Tekst w dość szczegółowy sposób opisuje wykonywanie tej prostej zdawałoby się czynności, jednak jak pokazuje życie wiele osób ma z tym dalej problemy! Warto także pamiętać, by po uzupełnieniu poziomu oleju sprawdzić za jakiś czas, czy pod autem nie zbiera się plama oleju – może to być oznaka chociażby dziurawej miski olejowej.

  Odpowiedz

 2. Sama od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką własnych czterech kółek. Przyznam szczerze, że dopiero teraz poznaje wszelkie tajniki związane z obsługą samochodu. Pierwszą czynnością jaką wykonałam było właśnie sprawdzenie poziomu oleju. Niby nic trudnego, ale nie wiedziałam, że nadmiar płynu może być tak samo szkodliwy jak jego niedostateczna ilość.

  Odpowiedz

 3. Ciekawy artykuł, ale wydawało mi się, że każdy wie jak sprawdzić poziom oleju silnikowego. Jednak jak się okazuje niektórzy, szczególnie kobiety, nie koniecznie muszą się tym interesować. Co dla niektórych jest oczywistością, dla innych być nią nie musi 🙂 Warto regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku, zajmuje to tylko chwilę, a jest niezwykle ważne

  Odpowiedz

  1. Kobietka na 4 kółkach 03/07/2021 o 21:44

   Kobiety 🥺to częściej mężczyźni bagatelizują ten problem

   Odpowiedz

 4. Pomiar oleju w silniku po kilku minutach od zatrzymania silnika. Jako zupełnie orientacyjny – tak zgadzam się. Dokonałem sprawdzenia oleju w moim aktualnym pojeździe (Focus 1.5 Tdci 120 KM) w dwóch terminach. Pierwszy raz po około 5 minutach od zatrzymania silnika i na miarce pomiarowej (bagnecie) poziom ukształtował się dokładnie w połowie stanu. Drugi pomiar wykonałem rano po około 12 godzinach postoju samochodu i poziom oleju był o 3 podziałki wyższy. Drugi pomiar uważam jako rzeczywisty poziom oleju w silniku. W przypadku spalenia oleju przez silnik pomiar po kilku minutach od zatrzymania silnika jest bezpieczniejszy dla użytkownika. Natomiast w mojej sytuacji (DPF – Euro6) w silniku przybywa oleju na skutek nadmiernego rozcieńczania go olejem napędowym to druki pomiar na zimnym silniku jest bezpieczniejszy. Zastanawiam się dlaczego serwis Ford zaleca mi dalszą eksploatację nawet po przekroczeniu o 3 mm poziomu maksymalnego twierdząc, że producent przewidział taką sytuację. Spodziewam się dlaczego, ale to pozostawię bez komentarza. Dodam tylko, że pojazdem przejechałem około 60 tys. km i jest na gwarancji. teraz jestem bezpośrednio po trzecim przeglądzie i już po raz czwarty zgłaszałem problem rozcieńczania oleju.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *