Rok 2020 przyniósł nam konkretne zmiany w przepisach o ruchu drogowym, a także zapowiedź kolejnych regulacji mających na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, wprawdzie flagowy dla tej nowej „paczki” przepis o utracie prawa jazdy na skutek przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym został ostatecznie wykreślony, jednak pozostały inne. Jakich zmian w przepisach możesz się spodziewać w 2021 roku?

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach, ale z dodatkowymi wymogami dla przechodzących

W myśl obowiązujących do tej pory przepisów kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który na tym przejściu już się znajduje. Nowe przepisy, mające wejść w życie w tym roku, zmieniają tę zasadę i nakazują kierowcy – oprócz dotychczas obowiązującej konieczności zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który na pasach już się znajduje – następujące zachowanie:

  • zmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych w celu zminimalizowania ewentualnego niebezpieczeństwa dla pieszych,
  • ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych.

Pierwszeństwo pieszego na pasach zostało więc rozciągnięte już na sam zamiar wejścia na przejście. Zamiar ten, jak niektórzy postulują, mógłby być sygnalizowany przez pieszego podniesieniem ręki, jednak nie należy się spodziewać, iż zostanie to nagle dodane do wchodzących w życie przepisów.

Wprawdzie piesi dzięki nowym przepisom zyskują praktycznie bezwzględne pierwszeństwo przy przechodzeniu przez przejście, jednak sami również będą musieli zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia. Od 2021 roku koniec z wchodzeniem na przejście przy jednoczesnym korzystaniu z telefonów czy innych urządzeń elektronicznych absorbujących wzrok przechodzącego. Ten sam zakaz dotyczy również przejścia przez torowiska.

Zakaz jazdy na zderzaku i konieczność właściwego wyczucia odległości dla wszystkich kierowców

Jedna z największych plag polskich dróg, określana powszechnie „jazdą na zderzaku” również została objęta nowymi regulacjami prawnymi. Rok 2021 ma w tej kwestii przynieść poważną zmianę, na tyle poważną, iż niektórzy eksperci mocno zastanawiają się nad tym, czy nowy przepis w ogóle będzie przez polskich kierowców przestrzegany. Co to za przepis?

Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami jazda na zderzaku przestanie być możliwa, choć jedynie na drogach ekspresowych oraz na autostradach. Kiedy przepisy te wejdą w życie, obowiązkiem każdego kierowcy poruszającego się po tego typu drogach, będzie zachowanie odstępu od pojazdu poprzedzającego, wynoszącego połowę prędkości, z jaką dany kierowca będzie się aktualnie poruszał. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że:

  • jadąc po autostradzie z prędkością 120 km/h, będziesz musiał zachować odstęp od znajdującego się przed Tobą auta, wynoszący co najmniej 60 metrów;
  • poruszając sią po drodze ekspresowej z prędkością 50 km/h, będziesz musiał zachować odstęp od poprzedzającego Cię samochodu, wynoszący co najmniej 50 metrów.

Uwaga! Zasada ta nie będzie obowiązywała kierowców wykonujących manewr wyprzedzania. Podobne przepisy, choć znane są polskim kierowcom np. z dróg niemieckich, zmuszają ich do stałego kontrolowania odległości od poprzedzających aut, czyli do czegoś, co do tej pory nie było niemal w ogóle stosowane. Czy zmiana ta przyniesie oczekiwane skutki i czy kierowcy będą w stanie gremialnie przystosować się do nowych wymagań? Zobaczymy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *