Aplikacja mobilna Ucando

Niemalże każdy kierowca chce, by jego auto lśniło w promieniach słońca i wyróżniało się na ulicy na tle innych. Utrzymanie lakieru samochodowego w czystości, a zarazem w dobrym stanie jest bardzo trudnym zadaniem. Jest to problematyczne szczególnie w przypadku nowoczesnych lakierów, które nie są tak twarde i wytrzymałe jak lakiery nakładane na samochody jeszcze kilka lat temu. Powłoki tego typu wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, nie mówiąc o zachowaniu odpowiednich procedur podczas ich czyszczenia.

Obecnie bardzo często możemy spotkać myjnie samochodowe. Najpopularniejsze są aktualnie dwa rodzaje myjni: bezdotykowe i automatyczne. Oba te rodzaje mają swoje wady i zalety. Którą myjnie wybrać? Która z nich będzie bardziej odpowiednia dla naszego samochodu? Która jest bardziej skuteczna przy usuwaniu trudnych zabrudzeń i osadów? To wszystko znajdziecie w dalszej części artykułu.

Zalety myjni bezdotykowej

Główną zaletą myjni bezdotykowych jest niska cena oraz dostępność. W miastach trudno znaleźć ulicę, na której nie ma przynajmniej jednostanowiskowej myjni bezdotykowej. Jeśli zależy nam na szybkim i tanim myciu auta to będzie to idealne rozwiązanie. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy kilka złotych i parę minut wolnego czasu aby dokładnie opłukać lakier swojego samochodu.

Ważną dla kierowców zaletą takiego rodzaju myjni jest niewielki wpływ na stan lakieru. Spłukiwanie zabrudzeń strumieniem wody nie powoduje uszkodzeń mechanicznych powłoki lakierniczej, więc jest ona stosunkowo bezpieczna dla naszego samochodu.

Wady myjni bezdotykowej

Wadą myjni bezdotykowej jest fakt, że samo ciśnienie nawet przy wsparciu mocnej chemii nie jest w stanie usunąć trudnych zabrudzeń, takich jak osady pochodzące z nawierzchni i starych klocków hamulcowych czy mocno utrwalony brud, np. po zimie. Bardzo często zdarza się, że zaniedbana powłoka lakiernicza wymaga mechanicznego czyszczenia, np. na myjni automatycznej.

Zalety myjni automatycznej

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo często silne zabrudzenia wymagają mechanicznego czyszczenia. Tutaj z pomocą przychodzi myjnia automatyczna, która stosunkowo skutecznie oczyszcza lakier naszego samochodu nawet z silnych zabrudzeń, jednocześnie nie wymagając użycia tak silnej chemii jak w przypadku mycia bezdotykowego.

Wady myjni automatycznej

Niestety, żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Myjnia automatyczna bardzo często przyczynia się do powstawania drobnych ale licznych zarysowań, które tworzą efekt matowego lakieru i sprawiają, że zabrudzenia są znacznie bardziej widoczne. Połączenie wody, detergentów oraz włosia szczot, które uderza o powierzchnię lakieru z bardzo dużą siłą może okazać się mordercze dla naszego samochodu. Zgubne efekty stosowania myjni automatycznej bardzo często są widoczne już nawet po jednym myciu. Problem ten występuje szczególnie w przypadku nowoczesnych lakierów, które są miękkie i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Jaki rodzaj myjni wybrać dla swojego samochodu?

Wiele zależy od tego, czy dysponujemy nowoczesnym czy nieco starszym samochodem. Jeśli nasz lakier należy do grupy miękkich i jednocześnie zależy nam na zachowaniu go w jak najlepszej kondycji to powinniśmy zdecydować się na myjnię bezdotykową. Dzięki temu unikniemy powstania mikro zarysowań, które są trudne do zamaskowania i usunięcia.

Jeśli natomiast posiadamy samochód, którego powłoka lakiernicza jest twarda, a brud na jej powierzchni należy do trudnych do usunięcia możemy zdecydować się na myjnie automatyczną. Warto jednak nie powtarzać tej procedury zbyt często, ponieważ również w przypadku twardych lakierów samochodowych możliwe jest ich porysowanie.

Jeśli zależy nam na mechanicznym oczyszczeniu lakieru powinniśmy zdecydować się na najmniej niebezpieczny dla jego kondycji sposób mycia, czyli pielęgnację detailingową. Do takiego mycia wykorzystywane są specjalne materiały, takie jak mikrofibra, a także chemia, która jednocześnie pielęgnuje i odżywia powłokę lakierniczą. Mimo delikatnego i ostrożnego mycia warto zainwestować w powłoki ochronne, które stworzą dodatkową warstwę osłaniającą właściwy lakier i chroniącą go przed uszkodzeniami.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.