Aplikacja mobilna Ucando

Chcesz, aby Twój samochód był zadbany, pięknie błyszczał i sprawiał Ci przyjemność przez długi czas, prawda?

Aby utrzymać go w czystości, należy go regularnie myć i polerować przy użyciu specjalnych produktów. W komorze silnika z czasem również gromadzi się wiele zanieczyszczeń, takich jak resztki oleju lub soli, liście z dróg lub odchody kun. Dlatego również w tym przypadku konieczne może być gruntowne czyszczenie. Od czasu do czasu warto również dokładnie wyczyścić całe wnętrze pojazdu. Jednak w przypadku silnika, podobnie jak w przypadku deski rozdzielczej, należy to robić bardzo ostrożnie i tylko na powierzchni.

Czy mycie silnika jest bezpieczne?

Wielu ekspertów odradza poddawanie nowoczesnych silników gruntownemu myciu. Niektórzy twierdzą, że może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Najnowsze samochody mają obecnie uszczelnione silniki, do których nie mogą dostać się ani zwierzęta, ani cząsteczki brudu. Co więcej, wewnętrzna elektronika została zaprojektowana w taki sposób, aby pracować przez wiele lat bez korozji i uszkodzeń spowodowanych zużyciem. Dlatego, jeśli chcesz zapewnić silnikowi prawidłową pracę, wystarczy tylko w odpowiednich odstępach czasu wymieniać olej.

Czyszczenie silnika można jednak przeprowadzić punktowo, pamiętając jednak o kilku kwestiach. Po pierwsze, mycie silnika myjką wysokociśnieniową jest zabronione, ponieważ może doprowadzić do jego uszkodzenia. Trzymaj się też daleka od myjni parowej. Gorąca para wodna również może zniszczyć wbudowaną technologię silnika oraz ochronę antykorozyjną.

Przed przystąpieniem do mycia zewnętrznej części silnika, należy go schłodzić i potraktować jedynie delikatnym środkiem czyszczącym. Z tego powodu profesjonaliści do czyszczenia zewnętrznej części silnika coraz częściej używają zimnych środków czyszczących.

Mycie silnika suchym lodem

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się czyszczenie silnika suchym lodem. W tym procesie do usuwania ciężkich zanieczyszczeń z powierzchni silnika zamiast wody używany jest suchy lód. Czyszczenie silnika suchym lodem nie wymaga również stosowania środków chemicznych. Cały proces jest neutralny dla środowiska i nieszkodliwy dla osoby czyszczącej silnik. W procesie tym nie powstają również żadne toksyczne odpady, a sam zabieg trwa nie dłużej niż kilka minut.

Samodzielne mycie silnika od zewnątrz jest oczywiście możliwe, ale pamiętaj, aby zachować przy tym szczególną ostrożność. Jeśli jednak potrzeby w zakresie czyszczenia wykraczają poza powierzchowne polerowanie i usuwanie brudu, najlepiej będzie, jeśli zatrudnisz do tego profesjonalistów.

Mycie silnika od wewnątrz

Czyszczenie wnętrza należy przeprowadzać przy pracującym silniku. Najpierw spuszcza się zużyty olej, a następnie wlewa się do silnika środek czyszczący wraz z pozostałym olejem. W tych warunkach silnik powinien pracować na biegu jałowym przez około dziesięć minut. Po tym czasie należy usunąć tę mieszankę z silnika. Mycie silnika od wewnątrz także najlepiej zostawić mechanikowi, ponieważ wykonane nieprawidłowo, może również doprowadzić do poważnego uszkodzenia. Tylko dzięki profesjonalnej myjni możesz mieć pewność, że Twój samochód nie ucierpi.

Kiedy mycie silnika ma sens?

Większość nowoczesnych silników jest fabrycznie dobrze zabezpieczona przed korozją, a komory silnika, które są uszczelnione od dołu, są praktycznie odporne na wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na mycie silnika, musisz zachować szczególną ostrożność, bo w przypadku nowego samochodu ryzykujesz utratą gwarancji.

Warto poddać silnik czyszczeniu, jeśli:

  • komora silnika jest silnie zabrudzona olejem,
  • samochód był eksploatowany w terenie i na silniku nagromadziło się dużo błota i brudu,
  • podczas ostrej zimy do komory silnika dostało się dużo soli drogowej,
  • zostały wyrządzone znaczne szkody przez zwierzęta, np. kuny.

W przypadku, gdy w komorze silnika znajduje się tylko kurz, liście i brud z nawierzchni, dokładne czyszczenie nie jest konieczne. Tutaj wystarczy powierzchowna pielęgnacja za pomocą wilgotnej szmatki i odkurzacza.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.