O żadnej innej prze roku mycie samochodu nie wydaje nam się równie nieprzyjemne, jak zimą. A jednocześnie to właśnie zimą każdy samochód wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Czy konieczność mycia auta z niechęcią do tego typu czynności podczas niskich temperatur można jakoś pogodzić? Jak najlepiej zabrać się za mycie auta podczas zimy i o czym należy pamiętać przed ponownym wyruszeniem w drogę?
W jaki sposób należy myć auto w czasie zimy? Jakiego rodzaju myjnie sprawdzają się najlepiej podczas mrozu?
Zima to niskie temperatury, czasem mróz, chlapa, pośniegowe błoto, lód, sól, piasek, sadza, zamarzający deszcz… i wszystko to ląduje na Twoim samochodzie. Jeśli nie będziesz o niego należycie dbał, wiosną czeka Cię naprawdę sporo pracy z oczyszczaniem zarówno podwozia, jak i nadwozia, a przy okazji możesz odkryć, że woda i sól poczyniły niemałe spustoszenia w co wrażliwszych układach i podzespołach. Dlatego mycie samochodu zimą to obowiązek każdego kierowcy. Nawet jeśli nie jest to czynność specjalnie przyjemna i wymagająca więcej niż zwykle zachodu. W jaki sposób powinieneś podejść do tego zagadnienia?
Kluczem do prawidłowej pielęgnacji auta zimą jest – oprócz dokładności – wybór właściwej metody mycia samochodu, co z reguły oznacza wybór konkretnego typu myjni. Do wyboru masz:
- mycie samochodu pod domem lub na parkingu z użyciem ciepłej wody i/lub myjki ciśnieniowej – możliwe i zalecane jedynie przy temperaturach dodatnich;
- myjnie bezdotykowe – te działają jedynie przy dodatnich temperaturach, za to podczas odwilży są bardzo dobrym rozwiązaniem;
- myjnie automatyczne – te funkcjonują nawet przy temperaturze -10℃, dzięki czemu można z nich korzystać przez większość zimy (zwłaszcza w naszym klimacie). Ich wadą jest jednak stosunkowo mała dokładność mycia i suszenia samochodu, przez co zwykle będziesz musiał coś poprawić lub samodzielnie wytrzeć auto zaraz po opuszczeniu myjni;
- myjnie ręczne – dobrze wyposażone, ogrzewane myjnie ręczne to zimą najlepsze rozwiązanie i to bez względu na panujące warunki. W takiej myjni możesz w spokoju dokładnie wyczyścić i osuszyć swoje auto, a także przygotować je odpowiednio do dalszej jazdy.
Wspomniane przygotowanie auta do dalszej eksploatacji to ważny element każdorazowej pielęgnacji. Na czym dokładnie ono polega?
Czy samo umycie samochodu wystarczy? O co jeszcze należy zadbać przed opuszczeniem myjni?
Mycie auta to jedno, ale na samym myciu prawidłowa pielęgnacja się nie kończy. Zwłaszcza zimą, gdzie zaraz po opuszczeniu ciepłej myjni, na mokre nadwozie i podwozie zaczyna działać niska temperatura. O ile w przypadku karoserii czy większości elementów metalowych nie powinno to spowodować większych problemów, to prawdziwe kłopoty mogą sprawić zamarznięte zamki czy uszczelki. Właśnie dlatego:
- po umyciu auta starannie osusz i nasmaruj zamki specjalnym smarem, np. smarem do zamków Moje Auto Lock lube 100 ml;
- równie starannie osusz i nasmaruj wszystkie uszczelki w drzwiach silikonem do uszczelek samochodowych np. Moje Auto Silicone Spray 400 ml.
Przy tej okazji pamiętaj również o tym, aby osuszyć starannie wnętrze auta, a najlepiej również wymień filtr kabinowy na nowy. W ten sposób zapobiegniesz ciągłemu zaparowywaniu szyb, podniesień komfort jazdy, ale też poprawisz własne bezpieczeństwo.