O żadnej innej prze roku mycie samochodu nie wydaje nam się równie nieprzyjemne, jak zimą. A jednocześnie to właśnie zimą każdy samochód wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Czy konieczność mycia auta z niechęcią do tego typu czynności podczas niskich temperatur można jakoś pogodzić? Jak najlepiej zabrać się za mycie auta podczas zimy i o czym należy pamiętać przed ponownym wyruszeniem w drogę?

W jaki sposób należy myć auto w czasie zimy? Jakiego rodzaju myjnie sprawdzają się najlepiej podczas mrozu?

Zima to niskie temperatury, czasem mróz, chlapa, pośniegowe błoto, lód, sól, piasek, sadza, zamarzający deszcz… i wszystko to ląduje na Twoim samochodzie. Jeśli nie będziesz o niego należycie dbał, wiosną czeka Cię naprawdę sporo pracy z oczyszczaniem zarówno podwozia, jak i nadwozia, a przy okazji możesz odkryć, że woda i sól poczyniły niemałe spustoszenia w co wrażliwszych układach i podzespołach. Dlatego mycie samochodu zimą to obowiązek każdego kierowcy. Nawet jeśli nie jest to czynność specjalnie przyjemna i wymagająca więcej niż zwykle zachodu. W jaki sposób powinieneś podejść do tego zagadnienia?

Kluczem do prawidłowej pielęgnacji auta zimą jest – oprócz dokładności – wybór właściwej metody mycia samochodu, co z reguły oznacza wybór konkretnego typu myjni. Do wyboru masz:

  • mycie samochodu pod domem lub na parkingu z użyciem ciepłej wody i/lub myjki ciśnieniowej – możliwe i zalecane jedynie przy temperaturach dodatnich;
  • myjnie bezdotykowe – te działają jedynie przy dodatnich temperaturach, za to podczas odwilży są bardzo dobrym rozwiązaniem;
  • myjnie automatyczne – te funkcjonują nawet przy temperaturze -10℃, dzięki czemu można z nich korzystać przez większość zimy (zwłaszcza w naszym klimacie). Ich wadą jest jednak stosunkowo mała dokładność mycia i suszenia samochodu, przez co zwykle będziesz musiał coś poprawić lub samodzielnie wytrzeć auto zaraz po opuszczeniu myjni;
  • myjnie ręczne – dobrze wyposażone, ogrzewane myjnie ręczne to zimą najlepsze rozwiązanie i to bez względu na panujące warunki. W takiej myjni możesz w spokoju dokładnie wyczyścić i osuszyć swoje auto, a także przygotować je odpowiednio do dalszej jazdy.

Wspomniane przygotowanie auta do dalszej eksploatacji to ważny element każdorazowej pielęgnacji. Na czym dokładnie ono polega?

Czy samo umycie samochodu wystarczy? O co jeszcze należy zadbać przed opuszczeniem myjni?

Mycie auta to jedno, ale na samym myciu prawidłowa pielęgnacja się nie kończy. Zwłaszcza zimą, gdzie zaraz po opuszczeniu ciepłej myjni, na mokre nadwozie i podwozie zaczyna działać niska temperatura. O ile w przypadku karoserii czy większości elementów metalowych nie powinno to spowodować większych problemów, to prawdziwe kłopoty mogą sprawić zamarznięte zamki czy uszczelki. Właśnie dlatego:

Przy tej okazji pamiętaj również o tym, aby osuszyć starannie wnętrze auta, a najlepiej również wymień filtr kabinowy na nowy. W ten sposób zapobiegniesz ciągłemu zaparowywaniu szyb, podniesień komfort jazdy, ale też poprawisz własne bezpieczeństwo.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *