Aplikacja mobilna Ucando

Wybór i zakup fotelika to jedno. Drugą kluczową kwestią jest jego odpowiedni montaż we właściwym miejscu samochodu. Niby nic trudnego, jednak nie dla wszystkich są to sprawy oczywiste. Czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu? Czy wybór przedniego fotela jest zgodny z przepisami? I czy takie rozwiązanie jest w ogóle bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i kierowcy?

Kiedy w foteliku?

Do niedawna podstawowym wyznacznikiem determinującym do przewożenia dziecka w foteliku samochodowym był jego wiek. Do 12. roku życia najmłodsi pasażerowie mieli obowiązek przebywać w foteliku podczas podróży autem. Oczywiście, prawo obligowało do tego rodziców i opiekunów, którzy musieli zadbać o wyposażenie samochodu w odpowiednie siedzisko. Od pewnego czasu jednak konieczność przewożenia dzieci w aucie z fotelikiem zależy przede wszystkim od wzrostu malucha.

„W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do Ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci […] – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260), art. 39, pkt. 3.”

Najbezpieczniejsze miejsce na montaż fotelika

Fotelik można zamontować w samochodzie na trzy różne sposoby:

 • FWF – przodem do kierunku jazdy
 • RWF – tyłem do kierunku jazdy
 • bokiem do kierunku jazdy

Najbezpieczniejszym miejscem do montażu fotelika w samochodzie jest przestrzeń pośrodku tylnej kanapy pojazdu, która jednak musi posiadać możliwość montażu fotelika wykorzystującego system ISOFIX lub swojego 3-punktowego pasa bezpieczeństwa. Tylna kanapa auta zapewnia optymalną ochronę dla dziecka podczas nie tylko zderzenia czołowego, ale i bocznego. Pozwala bowiem na zachowanie bezpiecznej przestrzeni pomiędzy fotelikiem a strefą uderzenia. Zabezpiecza również głowę dziecka przed bezpośrednim lub pośrednim uderzeniem o drzwi lub szybę samochodu. Jeżeli jednak miejsce środkowe tylnej kanapy pojazdu nie posiada swojego 3-punktowego pasa lub wsparcia dla systemu ISOFIX, to innym bezpiecznym miejscem do montażu fotelika dziecięcego jest przestrzeń na tylnej kanapie zaraz za pasażerem.

Najbezpieczniejsze miejsce na montaż fotelika

Zaleca się, aby najmłodsze dzieci przewozić tyłem do kierunku jazdy. Pozwala to skutecznie wyeliminować ryzyko urazów kręgosłupa, szyi i głowy podczas ewentualnego wypadku, ponieważ przeciążenia powstające chociażby podczas hamowania są mniej odczuwalne niż podczas siedzenia przodem do kierunku jazdy. Takie rozwiązanie sprawdza się również wtedy, gdy z dzieckiem podróżuje tylko jeden rodzic/opiekun, będący jednocześnie kierowcą. Ma on wówczas szybszy i wygodniejszy dostęp do dziecka.

Również badania naukowe prowadzone w specjalistycznych laboratoriach potwierdzają z całą stanowczością, że każde dziecko do 4. roku życia powinno podróżować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Wówczas ciało malucha jest osłonięte przez skorupę fotela, a podczas uderzenia, zwłaszcza czołowego, powstająca siła wciska je plecami w jego korpus. Dzięki temu organizm dziecka jest lepiej chroniony, a ewentualne obrażenia wewnętrzne i zewnętrzne o wiele mniej groźne dla jego zdrowia.

„Przewożąc dziecko z przodu, trzeba pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera, szczególnie w sytuacji, gdy fotelik jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Siła, jaka towarzyszy aktywującej się poduszce powietrznej, mogłaby zagrozić zdrowiu, a nawet życiu dziecka.”

Zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa wyłącznie dzieci do 13 kg wagi muszą podróżować w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy (foteliki RWF). Starsze dzieci, powyżej 4. roku życia, mogą bezpiecznie podróżować w pozycji siedzącej przodem do kierunku jazdy, ponieważ mają już na tyle wykształcone mięśnie i kręgosłup, że ich ciało jest znacznie mniej narażone na obrażenia podczas ewentualnej kolizji.

Miejsce na montaż fotelika

Popularni producenci fotelików samochodowych

 • Baby Auto
 • CarKids
 • Sparco
 • Walser
 • Kegel-Błazusiak
 • Maxi-Cosi
 • Capsula

Jakie kary grożą za nieprzepisowe przewożenie dzieci w samochodzie?

Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo podczas przewożenia samochodem zagrożone jest karą mandatu w wysokości 300 zł oraz 6. punktami karnymi. Policja może nałożyć taką grzywnę na kierowcę, który nie tylko przewozi dziecko/dzieci bez fotelika, ale również w sytuacji, gdy fotelik ten jest nieprawidłowo zamontowany w samochodzie.

Co warto zapamiętać?

 • W foteliku powinny być przewożone dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm.
 • Fotelik powinien być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka.
 • Dzieci do 4. roku życia powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy.
 • Najbezpieczniejsze jest przewożenie dzieci na środku tylnej kanapy auta.
 • Jeśli fotelik jest przymocowany na przednim siedzeniu zwłaszcza tyłem do kierunku jazdy, kierowca powinien dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera.
 • Fotelik powinien rosnąć wraz z dzieckiem.
 • Za przewożenie dzieci w samochodzie niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 300 zł i 6 punktów karnych.
 • W pewnych sytuacjach dopuszczalne jest przewożenie dziecka bez fotelika, np. ze względów medycznych.
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.