Aplikacja mobilna Ucando

Przewożenie sprzętu sportowego, takiego jak narty czy snowboard, w kabinie pasażerskiej auta jest nie tylko mało komfortowe, ale i niebezpieczne. Aby rozwiązać tego typu problem, najlepiej jest zainwestować w bagażnik dachowy, dzięki któremu przewieziemy cały niezbędny ekwipunek. Jakie propozycje w tym zakresie oferuje nam dzisiejszy rynek motoryzacyjny oraz jak dobrać odpowiednie rozwiązanie do konkretnego samochodu?

Oczywiście, narty i snowboard można przewozić w środku samochodu, o ile istnieje taka potrzeba, a sam pojazd został wyposażony w miejsce w tylnej kanapie do wsunięcia nart oraz w wystarczająco pojemny bagażnik mogący pomieścić deskę snowboardową. O wiele wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z urządzeń umożliwiających przewóz sprzętu zimowego na zewnątrz auta. Opcje są dwie – zamknięty boks lub uchwyt w formie łapy trzymający narty.

Najpierw baza – bazowy bagażnik dachowy

Zanim jednak zadecydujemy, w jaki sposób będziemy transportować samochodem nasz sprzęt narciarski, konieczne jest w pierwszej kolejności zastosowanie tzw. bazy, czyli poprzecznych belek instalowanych do dachu pojazdu lub jego relingów (wyjątek stanowią uchwyty magnetyczne). Są one przykręcane do dachu poprzez znajdujące się w nim specjalne otwory przygotowane już na etapie fabrykacji samochodu. W przypadku ich braku stosuje się najczęściej tzw. łapki, którymi chwytamy otwory drzwiowe.

„Bazowy bagażnik dachowy to dwie poprzeczne belki przymocowane do relingów, gniazd (fixpointów) lub rantu dachu.”

Wybierając belki poprzeczne trzeba przede wszystkim dobrać je do konkretnego modelu samochodu, biorą pod uwagę markę, parametry, jakość oraz użyteczność danych elementów. Popularne belki dachowe to np. stalowe elementy firmy AMOS o przekroju otwartym prostokątnym, które są dostępne o różnej długości i średnicy przekroju lub belki marki THULE o dużej ładowności, przystosowane do montażu na stopach. Jeżeli mamy do dyspozycji większy budżet, można postawić na aluminiowe belki o opływowym kształcie z dodatkowymi zabezpieczeniami antykradzieżowymi.

bazowy bagażnik dachowy

Na dachu można zamontować również wspomniany już uchwyt magnetyczny, który pozwala zrezygnować z konieczności kupna i montażu bazy. Jego mocowanie trwa kilka sekund i odbywa się na zasadzie samoczynnego połączenia powierzchni magnetycznej z nadwoziem. Dzięki uchwytom magnetycznym można w standardowym rozmiarze można przewieźć trzy pary nart lub dwie deski. Wada tego rozwiązania jest jednak wymuszenie na kierowcy ograniczenia prędkości jazdy samochodem z takim wyposażeniem. Wynika to z nieco słabszego trzymania się nart zamocowanych w ten sposób na samochodzie.

Łapy czy boxy?

Dysponując odpowiednią bazą można przystąpić do wyboru rozwiązania, które zostanie do niej przymocowane. Tańsze urządzenie to łapa, dzięki któremu możemy przewozić narty nieosłonięte. Rozwiązania tego rodzaju pozwalają na bezpieczny przewóz od jednej do sześciu par nart lub dwóch desek snowboardowych. Podobnie jak w przypadku bazy, cena łap jest przede wszystkim uzależniona od producenta oraz materiału, z jakiego zostały one wykonane.

Boksy czy też boxy, nazywane również kuframi oraz autoboksami, to rozwiązanie droższe, ale i bezpieczniejsze i bardziej uniwersalne w zastosowaniu. Zimą pozwalają przewozić narty, kije, buty oraz inne akcesoria sportowego ekwipunku, natomiast latem zapewniają dodatkową przestrzeń bagażową na wakacyjny trip samochodowy. Aby boks mógł jak najlepiej spełnić swoją funkcję, jego rozmiar (długość, szerokość, wysokość) musi zostać właściwie dobrany do konkretnego modelu samochodu.

„Montaż zbyt długiego boxu dachowego może spowodować, że będziesz mieć problem z otworzeniem klapy bagażnika lub obserwacją sygnalizacji świetlnej.”

Na deskę snowboardową najlepszy będzie długi box, minimum 190 cm. Podobny model należy wybrać do przewozu czterech par nart i kijków, z tym że jego pojemność nie może być mniejsza niż 320 litrów. Przy pięciu parach nart, butów i kijków pojemność boksu powinna wzrosnąć do poziomu co najmniej 450-500 litrów. Większość dostępnych obecnie na rynku boksów samochodowych posiada w standardowym wyposażeniu centralny zamek. Tańsze rozwiązania zapewniają zazwyczaj mniejszą ładowność, ograniczoną do ok. 50 kg. Z kolei do droższych boksów można załadować nawet 75 kg bagażu. Większość producentów informuje, jaką ilość sprzętu narciarskiego można przewieźć w danym bagażniku dachowym.

„Kupując box dachowy wraz z bagażnikiem dachowym, masz możliwość dopasowania systemu mocowania.”

Standardowy boks dachowy pozwala przewozić wszystkie typy i modele nart oraz snowboardów, dodatkowo gwarantując im bezpieczne przechowywanie dzięki ultra miękkim gumowym ramionom, które nie rysują powierzchni.

Łapy czy boxy?

System antywłamaniowy, czyli boksowe rygle i zamek centralny

Niestety, autoboksy, zwłaszcza te słabo zabezpieczone, są często celem dla złodziei. Modele z niższej półki cenowej, posiadające wyłącznie jeden zamek zabezpieczający, można otworzyć zwykłym śrubokrętem. Ochrony nie zapewnią też najtańsze mocowania do bagażnika, które również można bardzo łatwo odkręcić.

„Boksy dachowe wykonane z niskiej jakości plastiku pozwalają na łatwe ich wyłamanie lub odgięcie, a tym samym na szybkie dostanie się do ich zawartości.”

Jaki bagażnik dachowy zatem kupić? Zanim dokonamy zakupu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę, czy konkretny model posiada wielopunktowy system rygli z zamkiem centralnym. Modele otwierane dwustronnie mają najczęściej rygle ulokowane dookoła pokrywy. Taki system to trudna do sforsowania dla złodzieja bariera, która uchroni nas przed utratą cennego, kosztującego tysiące złotych sprzętu sportowego.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.