Aplikacja mobilna Ucando

Ładowanie pojazdu elektrycznego lub hybrydy plug-in jest możliwe przez podłączenie auta do zwykłego gniazdka. Jednak bezpieczniejsze i szybsze ładowanie EV będzie możliwe wyłącznie przy użyciu dedykowanego urządzenia. Czym jest Wallbox, czyli najbardziej popularna domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego?

Obszary wykluczone

Według danych dostarczonych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, w czerwcu 2021 r. w Polsce było dostępnych 1521 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, przy czym 33 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), natomiast 67 proc. stanowiły ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

„W okresie od stycznia do czerwca 2021 r. oddano do użytku w Polsce ponad 250 nowych punktów ładowania.”

Niestety, rozwinięta infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych dotyczy przede wszystkim dużych aglomeracji miejskich. A co z użytkownikami aut elektrycznych, którzy zamieszkują małe miejscowości i wsie, czyli najczęściej obszary znacznie oddalone od najbliższej stacji ładowania?

Tacy kierowcy mogą zainwestować w wallbox – domową stację ładowania.

Standardowe gniazdko domowe 230 V

W zwykłym gniazdku domowym oraz garażowym płynie prąd zmienny o mocy dochodzącej zazwyczaj do 2,3 kW, czyli 2300 W. Natężenie prądu w takim gniazdku ograniczone jest najczęściej bezpiecznikiem 10 A (lub 16 A np. dla urządzeń kuchennych). Iloczyn napięcia (230 V) i natężenia (10 A) przy uwzględnieniu, że mamy do czynienia z gniazdkiem jednofazowym, daje nam zatem wartość 2300 W (przy 16 A będzie to 3680 W).

Taka moc w zupełności wystarczy do naładowania przez noc hulajnogi, a nawet skutera elektrycznego, jednak nie umożliwi pełnego i przy tym szybkiego naładowania samochodu elektrycznego. Co najwyżej domowym gniazdkiem możemy go podładować, i to pod warunkiem, że możemy na to poświęcić co najmniej kilka godzin. Aby móc ładować szybciej, korzystając przy tym z domowej instalacji elektrycznej, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rozwiązania.

Standardowe gniazdko domowe 230 V

Co to jest wallbox?

Dzięki temu urządzeniu można bezpiecznie korzystać z prądu przemiennego domowej instalacji elektrycznej i w ten sposób łatwo i szybko ładować swój Electric Vehicle. Wallbox to naścienna ładowarka do samochodu elektrycznego umożliwiająca uzyskanie większej mocy ładowania niż oferuje nam standardowe gniazdko 230 V.

„Już 11 kW pozwala uzupełnić cały akumulator samochodu elektrycznego w ciągu jednej nocy.”

Wallbox może zostać podłączony zarówno do jedno-, jak i trójfazowego złącza. Dzięki tego typu ładowarce można osiągnąć moc od 3,7 do 22 kW (AC) w zależności od zabezpieczenia (moc 22 kW można uzyskać z 3 faz, przy zabezpieczeniu od 32 A). Z jednej fazy można otrzymać do 7 kW (przy zabezpieczeniu 25 A – 6 kW). Dzięki wysokiej mocy wystarczy na kilka godzin podłączyć samochód do sieci elektrycznej przez wallboxa, aby w pełni naładować jego baterie.

Na plus

Wallboxy zapewniają szybkie ładowanie auta elektrycznego, dzięki czemu użytkownik takiego rozwiązania nie ma potrzeby korzystać z publicznych stacji. Mocną stroną wallboxów jest ich bardzo łatwa obsługa. Te w pełni intuicyjne urządzenia wyposażone są zazwyczaj w ekrany LCD obrazujące użytkownikowi wszystkie najważniejsze parametry ładowania w czasie rzeczywistym. Wystarczy podłączyć przewód do gniazda samochodowego, aby rozpocząć ładowanie. Tyle i aż tyle.

„Wallbox jest kompatybilny z większością samochodów elektrycznych i hybryd Plug-In.”

Wallboxy, dzięki swym kompaktowym rozmiarom, zajmują bardzo mało miejsca. Są ergonomiczne, zapewniając przy tym pełną dowolność i mobilność montażową. Instaluje się je najczęściej na ścianie garażu lub na specjalnym słupku. Wallboxy posiadają również zaawansowane zabezpieczenia, chroniące zarówno samochód, jak i samą ładowarkę przed uszkodzeniem lub przeciążeniem. Urządzenia dysponują szczelną i solidną obudową, posiadają mechanizm automatycznego wykrywania nieprawidłowości oraz ich diagnostyki, a także są wyposażone w szeroki zakres dopuszczalnej temperatury pracy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *