Zima to najtrudniejszy czas dla każdego pojazdu. W czasie tych kilku miesięcy nasz samochód musi zmierzyć się z ujemnymi temperaturami, wilgocią, lodem, solą i dziurawymi drogami. Wiosenne mycie i wymiana podstawowych części, choć bardzo potrzebne, nie jest wystarczającym przygotowaniem auta do kolejnych pór roku. Konieczny jest dokładny przegląd najważniejszych układów i płynów eksploatacyjnych.

Dlaczego wiosenny przegląd auta jest tak ważny?

Wymiana opon zimowych na letnie jest bardzo ważna, jednak nie wolno nam w żadnym wypadku poprzestawać tylko na tym. Konieczne jest również dokładne umycie zarówno nadwozia, jak i podwozia samochodu, wymiana piór wycieraczek i sprawdzenie całego oświetlenia samochodowego, a w razie potrzeby wymiana określonych żarówek czy lamp. Wszystko to są czynności stanowiące absolutną podstawę wiosennego przeglądu. Umyte nadwozie i podwozie pozwalają nam przede wszystkim ocenić faktyczny stan auta, określić, jak dobrze zniosło ono ostatnią zimę i ułatwić sprawdzenie kilku najważniejszych układów samochodowych, na czele z zawieszeniem i układem hamulcowym.

Co może ujawnić dokładnie umyte podwozie?

Przy sprawdzaniu układu zawieszenia oraz układu hamulcowego możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego mechanika lub przeprowadzić przynajmniej wstępną ich kontrolę, która da nam lepszy ogląd na sytuację i przygotuje na ewentualne wydatki związane z wymianą najbardziej zużytych części. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na układzie zawieszenie, który zimą eksploatowany jest w sposób wyjątkowo intensywny. Koniecznie sprawdźmy amortyzatory, zwłaszcza pod kątem ewentualnych wycieków. Warto przyjrzeć się również pozostałym częściom zawieszenia. Oglądając podwozie, koniecznie zwróćmy uwagę na wszelkie ogniska korozji. Mają dokładnie odczyszczone auto, będziemy widzieć wyraźnie, jak pod tym względem wyglądają poszczególne jego elementy. Szczególną uwagę poświęćmy przewodom hamulcowym, którym korozja może wyrządzić poważne szkody.

Które płyny eksploatacyjne koniecznie wymagają sprawdzenia?

Bardzo ważnym etapem każdego wiosennego przeglądu jest sprawdzanie poziomu poszczególnych płynów eksploatacyjnych, ich ewentualna wymiana, a wraz z nią wymiana odpowiednich filtrów. Kontrolujemy więc w pierwszej kolejności poziom oleju silnikowego i sprawdzamy, czy nie przyszedł czas na jego wymianę. Wbrew temu, o czym zapewniają producenci aut, olej silnikowy należy wymieniać i to najlepiej częściej niż rzadziej. Koniecznie sprawdźmy również poziom i stan płynu hamulcowego. Pamiętajmy, że płyn ten ma właściwości silnie higroskopijne i chłonie wilgoć z otoczenia nawet wówczas, gdy samochód nie jeździ. A trudno w naszych warunkach o wilgotniejszą porę roku niż zima.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *