Określenie dokładnej specyfikacji tarcz hamulcowych nie jest wcale proste. Wprawdzie większość kierowców ogranicza się do podania, do jakiego modelu auta mają one pasować, jednak nie to nie zawsze wystarczy. Jeśli chcesz dobierać tarcze hamulcowe w pełni świadomie i z możliwością wprowadzania określonych zmian w ich parametrach, koniecznie powinieneś poznać znaczenie następujących parametrów.

Średnica tarczy hamulcowej – kiedy ma znaczenie?

Podana w milimetrach średnica tarczy hamulcowej to jedna z kluczowych charakterystyk. Informację o tym, ile wynosi średnica dowolnej tarczy znajdującej się w naszym sklepie Ucando.pl, znajdziecie pod każdym oferowanym przez nas modelem. Poniższy przykład dotyczy naszej tarczy hamulcowej pełnej, wentylowanej Ucando Best Deal.

Średnica tarczy hamulcowej

Średnica tarczy hamulcowej na ogół stanowi informację, na którą nie zwraca się uwagi, jeśli wybiera się zamienniki o identycznej charakterystyce, co oryginały. Wystarczy określić, do jakiego modelu auta mają to być tarcze, a ich średnica z pewnością będzie zbliżona lub identyczna z tymi, jakie zaproponował producent samochodu. Jeśli jednak przymierzasz się do modyfikacji układu hamulcowego i zwiększenia jego efektywności, możesz poszukać dla siebie tarcz hamulcowych o większej niż oryginalna średnicy. Dobierając taką tarczę, musisz jednak pamiętać nadal o dopasowaniu ją również pod kątem innych charakterystyk. Jakich dokładnie?

Rozstaw śrub mocujących tarczę hamulcową – na co powinieneś uważać?

Przymierzając się do zakupu nowej, innej niż fabrycznie założona tarczy hamulcowej, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na rozstaw i ilość otworów pod śruby mocujące. W odróżnieniu od felg, dla tarczy hamulcowej nie ma żadnych adapterów (rozwiązanie takie stosuje się jedynie w przypadku rowerów), które pozwoliłyby montować tarcze niepasujące do piasty koła. Jeśli więc kupisz nowe tarcze hamulcowe nieodpowiednie pod kątem otworów montażowych, nie będzie w stanie ich założyć. Na szczęście informację o otworach montażowych znajdziesz pod każdą tarczą dostępną na Ucando.pl, a w razie potrzeby zawsze możesz się z nami skontaktować w celu ustalenia, czy wybrana przez Ciebie tarcza jest odpowiednia dla określonego modelu auta.

Rozstaw śrub mocujących tarczę hamulcową

Grubość tarczy hamulcowej – co nam to mówi?

Grubość poszczególnych tarcz hamulcowych nie zawsze określana jest w ten sam sposób. Z całą pewnością kluczowym parametrem jest tu wyrażona w milimetrach grubość całkowita tarczy, a więc de facto jej szerokość. Parametr ten określa, czy wybrana tarcza będzie pasowała do danego modelu auta. Warto również pamiętać o tym, iż różnice w grubości pomiędzy poszczególnymi tarczami potrafią sięgać kilkudziesięciu milimetrów, co wyraźnie wskazuje na konieczność dobrego dopasowania tarczy do modelu. Jednak obok grubości całkowitej, już na poziomie sklepu tarcze opisywane bywają również poprzez:

  • grubość powierzchni ciernej,
  • grubość minimalną tarczy.

Po szybkim odjęciu grubości minimalnej od grubości powierzchni ciernej, otrzymasz odpowiedź na pytanie, o ile dana tarcza może zostać starta, zanim będzie się kwalifikowała do wymiany.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *