Bez względu na to, czy prowadzimy profesjonalny warsztat samochodowy, czy może po prostu lubimy majsterkować w zaciszu własnego garażu i większość samochodowych napraw wykonujemy samodzielnie, są pewne narzędzia, które są wręcz niezbędne w każdym warsztacie. Klucz dynamometryczny to jedno z tych narzędzi, które każdy profesjonalny czy też amatorski mechanik powinien mieć w swoim skrzynce narzędziowej.

Klucz dynamometryczny – co to takiego?

Klucz dynamometryczny jest to rodzaj klucza, który umożliwia dokręcenie nakrętki gwintu lub śruby z określoną siłą, bez ryzyka zniszczenia jej przez użycie zbyt dużej siły. Jak to możliwe? Działanie klucza dynamometrycznego opiera się na prawach fizyki. Według właściwości ciał sprężystych, działanie określonej siły, powoduje, że odkształca się ono w sposób przewidziany i kontrolowany. W kluczu dynamometrycznym konkretny moment ustawiany jest poprzez naciąganie sprężyny, co powoduje dokręcanie elementu z odpowiednią, zaplanowaną siłą. Skąd wiadomo, z jaką siłą będziemy w danym momencie dokręcać? Informuje nas o tym skala, znajdująca się w uchwycie klucza. W chwili osiągnięcia określonego momentu usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, informujące nas o tym, że czas zakończyć dokręcanie. Aby ustawić klucz, musimy rękojeść klucza przekręcić na pożądaną siłę, a następnie zablokować. Informacja, jaka siła jest optymalna do konkretnego elementu, powinna znajdować się w instrukcji obsługi klucza.

Do czego służy i kiedy najbardziej się przydaje klucz dynamometryczny?

Funkcjonalność klucza dynamometrycznego sprawdza się szczególnie podczas prac warsztatowych wymagających od nas użycia kontrolowanej siły docisku. Śruby, które muszą być dokręcone mocno, ale jednocześnie zbyt silny docisk grozi ich uszkodzeniem, najlepiej właśnie dokręcać kluczem dynamometrycznym. Najczęściej stosuje się go w naprawach motoryzacyjnych, przydaje się do dokręcania śrub podczas wymiany opon, dokręcania głowicy silnika, wymianie świec i innych niewielkich elementów pod maską samochodu. Możemy go użyć także podczas montażu delikatnych elementów i śrub z tworzywa takich, jakie znajdują się w bagażnikach samochodowych czy boksach dachowych.

Klucz dynamometryczny świetnie sprawdza się też podczas prac naprawczych czy serwisu eksploatacyjnego w rowerze lub motocyklu, gdzie elementy mogą być naprawdę małe i delikatne, więc precyzyjne dokręcanie jest tu szczególnie ważne. Jeżeli nie prowadzimy profesjonalnego warsztatu, nie musimy inwestować w drogi klucz dynamometryczny, nawet najprostszy, ale solidny klucz, wystarczy na codzienne naprawy w zaciszu własnego garażu.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Jeden komentarz

  1. Taki klucz dynamometryczny to naprawdę świetna sprawa! To fakt, że domorosłych mechaników nie brakuje, a zbyt wiele części samochodowych wymaga precyzyjnego dokręcenia by ryzykować tym, że zrobimy to z nieodpowiednim wyczuciem. W aucie wszystko musi działać perfekcyjnie bo ciężko wyobrazić sobie sytuacje gdy przez nasz błąd może w trakcie jazdy dojść do pęknięcia lub obluzowania części, w konsekwencji prowadzących do wypadku.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *