Do awarii sprzęgła rzadko dochodzi nagle. Z reguły, kiedy zbliża się nieuchronna wymiana, sprzęgło po prostu coraz gorzej pracuje. Pierwsze sygnały można łatwo wyłapać, mimo że zmiany w działaniu sprzęgła postępują raczej powoli. Jak nie przegapić pierwszych symptomów zużycia sprzęgła? Jakiej marki sprzęgło wybrać do Golfa 4?

Kupuj sprzęgła w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Zacznijmy od typowych objawów zużycia sprzęgła. Najczęstszym będzie problem z wrzuceniem pierwszego biegu oraz wstecznego. Ponadto pedał sprzęgła będzie twardszy niż zwykle a podczas jego naciskania będzie można wyczuć wibracje. Kierowca będzie miał także problemy z płynnym ruszaniem. Każdy z tych objawów zwiastuje konieczność wymiany sprzęgła w najbliższym czasie.

Dlaczego lepiej nie odwlekać wymiany?

Nierzadko zdarza się, że kierowca decyduje się odwlec wymianę sprzęgła w czasie. Czy słusznie? Niestety nie. Jeżeli sprzęgło padnie całkowicie, to po pierwsze narazimy się na dodatkowe koszty w postaci konieczności transportu samochodu do mechanika na lawecie. Po drugie koszty mogą ponadto znacznie wzrosnąć, bo na skutek całkowitej usterki sprzęgła, popsuć może się także skrzynia biegów oraz koło zamachowe.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Do Volkswagena Golf 4 bez problemu kupimy zamienne sprzęgło samochodowe ale i pełen zestaw, określany  jako kompletny zestaw sprzęgłatarcza, docisk oraz łożysko.  Koszt wymiany sprzęgła waha się w granicach 400 – 800 złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć cenę zakupu zestawu sprzęgła do VW Golf 4 – około 350 złotych i wzwyż.

Jakie sprzęgło do VW Golf4?

Nic nie stoi na przeszkodzie by zrezygnować z części oryginalnych, dostępnych w autoryzowanych serwisach obsługi. Wystarczy skierować się ku ofercie markowych części zamiennych. Sprzęgła samochodowe do Golfa 4 takich firm jak Sachs czy też LuK i Valeo to sprawdzone, wysokiej jakości zamienniki, które produkuje się na tych samych taśmach produkcyjnych, co części oryginalne.

Różnica sprowadza się do braku logo producenta samochodu na opakowaniu. Jakość pozostaje z kolei ta sama – czyli bardzo wysoka. Odradza się z kolei zakupu sprzęgieł najtańszych, od nieznanych marek. To po prostu strata pieniędzy.

Czy można wymienić sprzęgło samodzielnie?

Sprzęgła to typowo eksploatacyjne części samochodowe. Nie oznacza to niestety, że każdy poradzi sobie z wymianą. Do montażu sprzęgła potrzeba specjalistycznych narzędzi, dlatego wymianę sprzęgła najlepiej będzie zlecić mechanikowi, który ma nie tylko odpowiedni sprzęt ale także doświadczenie. Chyba nie chcemy, by po zaledwie kilkunastu tys. kilometrów sprzęgło np. zaczęło się ślizgać.

Czy można wydłużyć trwałość sprzęgła?

Na koniec mała porada dla wszystkich kierowców. Sprzęgło to element, który wytrzyma duże przebiegi, pod warunkiem, że będziemy odpowiednio traktować samochód. Jazda na półsprzęgle, gwałtowne ruszanie z piskiem opon i różne tego typu zachowania mocno obciążają sprzęgło i tym samym skracają jego żywotność. Jeżeli wyzbędziemy się takich „sztuczek” za kierownicą, możemy być pewni, że sprzęgło wytrzyma przewidziany przebieg.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *