Sprzęgło to element każdego samochodu, który umożliwia przeniesienie napędu. Podzespół ten znajduje się między silnikiem a skrzynią biegów i odpowiada za rozłączenie przekładni i wału wyjściowego. W skrócie oznacza to, że kierowca może bezproblemowo zmieniać biegi podczas jazdy oraz zatrzymać samochód.

Przedwczesne zużycie sprzęgła zdarza się stosunkowo często. Zużycie eksploatacyjne dopada z kolei – prędzej czy później – każdy samochód. Awaria sprzęgła nie należy do prostych i wymaga wizyty w warsztacie samochodowym. Jakie objawy wskazują na konieczność wymiany sprzęgła? Jakie sprzęgło do Ford Focus 2 będzie najlepsze?

Ile wytrzymuje sprzęgło samochodowe?

Żywotność sprzęgła w poszczególnych modelach samochodów jest na tyle zróżnicowana, że ciężko określić sztywne interwały wymian. Wiele zależy bowiem przede wszystkim od samego kierowcy – jego umiejętności jazdy, stylu jazdy oraz ogólnego sposobu użytkowania samochodu. W branży przyjmuje się jednak, że we współczesnych samochodach sprzęgło wytrzymuje od 40 do 100 tys. kilometrów.

Typowe objawy zużycia sprzęgła Ford Focus 2

Do najczęstszych symptomów świadczących o zużyciu sprzęgła należą ślizganie się sprzęgła, trudności z wrzucaniem biegów, czy też nietypowe dźwięki z okolic sprzęgła. Zmartwić kierowcę powinien także zapach spalenizny, wyczuwalny podczas zmiany biegów. Niezależnie od tego, który z objawów dostrzegliśmy, należy jak najszybciej umówić się na wizytę w warsztacie samochodowym w celu wymiany sprzęgła.

Dlaczego zużyte sprzęgło trzeba wymienić?

Pamiętajmy, że nigdy nie należy zwlekać z wymianą zużytego lub uszkodzonego sprzęgła. Bagatelizowanie objawów zużycia i odkładanie wymiany w czasie przyczyni się do zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy i narazi pozostałe części samochodowe na uszkodzenia a kierowcę tym samym na kolejne, dodatkowe wydatki.

Uwaga: Zaleca się, aby wymieniając sprzęgło w Ford Focus 2, od razu wymienić cały komplet sprzęgła. Czyli najlepiej wymienić sprzęgło, tarczę sprzęgła, docisk oraz łożysko sprzęgła. Wymiana poszczególnych elementów sprzęgła samochodowego w różnych odstępach czasowych mija się z celem.

Jak dbać o sprzęgło w Focus 2?

Szybkość zużycia sprzęgła zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy. Dlatego warto przestrzegać kilki prostych zasad, dzięki którym żywotność sprzęgła wydłuży się nawet dwukrotnie. Za najczęstsze błędy, których należy się wyzbyć należy uznać jazdę na półsprzęgle, dynamiczne ruszanie samochodem z miejsca oraz wykorzystywanie sprzęgła, kiedy nie jest to konieczne – np. podczas postoju na światłach.

Na koniec uwaga odnośnie zakupu nowego sprzęgła. Najlepiej korzystać z markowych zamienników, które jakościowo niemal niczym nie odbiegają od części oryginalnych, stosowanych na wyposażeniu fabrycznym. Do najchętniej polecanych marek sprzęgieł samochodowych należy zaliczyć sprzęgła LuK oraz Valeo.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. Zgadzam się, że nie powinno się oszczędzać na sprzęgle. Kupiłem samochód, który był świeżo po wymianie sprzęgła, było jednak niewiadomego producenta i posłużyło tylko pół roku. Później kiedy sam je wymieniałem zdecydowałem się na LuKa i działa doskonale do tej pory a było to już kilka lat temu.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *