Aplikacja mobilna Ucando

Jak w przypadku każdego podzespołu samochodowego, również tarcze hamulcowe ulegają zużyciu. Ze względu na specyfikę pracy układu hamulcowego, wymiana tarcz okazuje się konieczna wyjątkowo często. Kiedy niezbędne jest jej wykonanie?

Kupuj tarcze hamulcowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Liczba przejechanych kilometrów

Oczywiście czas, po jakim kierowca jest zmuszony wymienić tarcze, zależy od tego, jak często korzysta on z pojazdu. Fachowcy twierdzą, iż tarcze hamulcowe wymagają wymiany zwykle po przejechaniu 70-80 tys. kilometrów. Niemniej zużycie tych podzespołów zależy od wielu rozmaitych czynników. Duże znaczenie mają typ i jakość tarcz. Za najodporniejsze uważa się podzespoły wykonane ze stali hartowanej oraz modele ceramiczno-węglowe. Demontażem układu hamulcowego szybciej zająć muszą się kierowcy, których styl jazdy jest agresywny, a przez to częściej są zmuszeni do gwałtownego hamowania.

Niepokojące sygnały

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia lub zużycia tarcz hamulcowych, z pewnością dadzą one o sobie znać. Podejrzenia powinny wzbudzić takie sygnały, jak:

 • pisk podczas hamowania
 • drgania w czasie jazdy – dotyczą kierownicy, zawieszenia lub całego nadwozia
 • wydłużona droga hamowania
 • odbijanie pedału hamulca

Powyższe sygnały czasami są niestety trudne do uchwycenia. Przykładowo, początkowo pisk hamulców będzie cichy i niewyraźny, a droga hamowania tylko nieznacznie wydłużona. Z czasem jednak objawy zużycia tarcz hamulcowych z pewnością zaczną się nasilać. Ponadto, należy pamiętać, że drganie pojazdu, czy dziwne dźwięki wydawane w czasie jazdy mogą oznaczać również inne usterki. Zatem jeżeli dzieje się cokolwiek wzbudzającego wątpliwość, należy jak najszybciej odwiedzić serwis samochodowy. Niesprawne tarcze hamulcowe stanowią bowiem ogromne niebezpieczeństwo.

Grubość tarcz hamulcowych

Zużywanie tarcz hamulcowych polega przede wszystkim na ścieraniu powierzchni. Innymi słowy, z czasem tarcza staje się coraz cieńsza. Jeżeli zdarta zostanie zbyt gruba warstwa tarczy, jej niewielka grubość okazuje się niewystarczająca dla sprawnego działania układu hamulcowego. Ponadto, może również dojść do deformacji podzespołu. Ażeby skontrolować, czy tarcze hamulcowe nie są czasem zbyt cienkie, należy odkręcić koło oraz sprawdzić, czy ich grubość odpowiada tej zalecanej przez producenta.

Wytrzymałe i skuteczne tarcze hamulcowego

Dokonując wymiany tarcz hamulcowych, nie warto oszczędzać, gdyż zakup taniego podzespołu często oznacza jego niską jakość. Tym samym bardzo szybko konieczna może się okazać kolejna wymiana tarcz. Należy również pamiętać, że korzystając z kiepskich tarcz hamulcowych, nie można być pewnym co do sprawności układu hamulcowego.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

4 Komentarze

 1. W moim samochodzie niedawno pojawiły się jakieś niepokojące dźwięki podczas hamowania, coś jakby stukanie. Po przeczytaniu tego artykułu myślę, że to pewnie starte tarcze hamulcowe, bo chyba już minął ich termin przydatności. Dobrze, że publikujecie tak pomocne artykuły!

  Odpowiedz

 2. Tarcze wytrzymują ok 2 zmian klocków. Tak jak u mnie jest to ok 120 000km czyli 7 lat auto 1400kg

  Odpowiedz

 3. moje 150 tys i zmiana

  Odpowiedz

 4. Ja w Berlingo B9 2016r produkcji pierwsza wymiana klocków tył 150 tyś km, przednie tarcze były wymieniane przy około 50 tyś km – wada fabryczna. Teraz mają ponad 100 tyś km i dają radę bez problemu. Klocki przód mają tyle samo. Jazda głównie poza miejska.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *