Ze względu na pełnioną funkcję – zatrzymywanie zanieczyszczeń – filtr oleju ulega bardzo szybkiemu zużyciu. Zwykle nie nadaje się już do użytku w momencie, gdy przychodzi czas na wymianę oleju silnikowego. Zdarza się jednak, że filtr nie jest zdatny do użytku już zdecydowanie wcześniej.

Od czego zależy czas zużycia oleju?

Żywotność filtra oleju zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma tu z pewnością jakość materiału filtracyjnego i innych elementów filtra. Chcąc mieć pewność w kwestii wysokiej jakości elementu, należy kupować tylko modele od zaufanych producentów. Najtańsze, niskiej jakości filtry oleju nie tylko szybko się zużywają, ale również w najlepszym stanie nie spełniają w stu procentach swojej funkcji.

Nie bez znaczenia są również typ i jakość oleju. Niskopyłowy olej syntetyczny zapewnia długą żywotność filtra, podczas gdy pylące oleje mineralne przyczyniają się do jego szybszego zużycia. Niskiej jakości oleje również trzeba wymieniać częściej od tych lepszych, a jak już wspomniano, wymiana oleju pociąga za sobą konieczność wymiany filtra.

Poza jakością filtra i oleju duże znaczenie dla sprawności działania tego pierwszego mają:

 • czas unieruchomienia pojazdu – długie i częste unieruchomienia pojazdu sprawiają, że olej traci swoje właściwości, przez co dochodzi też do szybszego zatykania filtra
 • rodzaj pokonywanych nawierzchni – częste pokonywanie dróg niepokrytych asfaltem powoduje szybsze zużycie filtra. Zatrzymuje on bowiem piasek czy żwir przedostające się w stronę silnika.
 • długość pokonywanych tras – rzadkie, ale długie trasy powodują mniejsze zużycie filtra niż częste pokonywanie niewielkich odcinków.

Odpowiedni filtr oleju i jego instalacja

Ażeby uniknąć nienaturalnie częstych wymian filtra oleju, należy korzystać z odpowiedniego modelu. Warunkami, jakie powinien spełniać dobry filtr oleju, są:

 • posiadanie parametrów zalecanych przez producenta pojazdu
 • produkcja przez znaną firmę
 • dostosowanie do rodzaju oleju stosowanego w danym samochodzie

Instalacja filtra oleju

Jeżeli filtr ma dobrze służyć przez dłuższy czas, trzeba go odpowiednio zamontować. Można zlecić tę czynność mechanikowi, jednak wymiana filtra jest dosyć prosta, dlatego każdy powinien sobie dać z nią radę samodzielnie. Wystarczy zachować nieco ostrożności, aby niczego nie uszkodzić podczas odkręcania filtra. Trzeba także pamiętać, aby uniemożliwić jego przeciekanie poprzez montaż naoliwionej uszczelki oraz mocne dokręcenie gwintu. Nie można jednak przesadzić, aby nie doszło do pęknięcia któregoś z elementów.

Opublikowane przez Daniel Bień

2 Komentarze

 1. Tak się właśnie zastanawiałem od czego zależy czas zużycia filtra, bo co kierowca to inna opinia. Teraz już wiem, że wpływa na to kilka czynników.

  Odpowiedz

 2. Ja wymieniam olej co 10 tysięcy kilometrów, filtr oczywiście również wtedy. Olej mam z wysokiej półki ponieważ jeżdżę bardzo dużo i zależy mi na dobrej kondycji silnika. Na filtrach również nie warto oszczędzać, zwłaszcza na olejowym. Takie „oszczędności” mogą nam później przysporzyć sporych kosztów.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *