Aplikacja mobilna Ucando

Zdarzają się sytuacje, szczególnie w okresie letnim, kiedy trzeba podjąć szybką decyzję, np. w kwestii uratowania zamkniętego w rozgrzanym samochodzie dziecka lub psa czy też wyciągnięcia z pojazdu ofiarę wypadku, gdy drzwi uległy zablokowaniu. Wówczas najprostszym i najszybszym sposobem jest wybicie szyby. Czy można to zrobić w świetle obowiązującego prawa i jak zrobić to bezpiecznie?

Wiele osób zapomina, szczególnie w lecie, że zaparkowany w słońcu samochód może się nagrzać nawet do 90 stopni Celsjusza. Organizm człowieka, jak również zwierzęcia, w takich warunkach ulega szybkiemu przegrzaniu, może dojść do udaru, a nawet śmierci. Pytaniem brzmi: Czy, gdy widzimy małe dziecko lub psa w zamkniętym aucie w upalny dzień, powinniśmy reagować i jak postępować w takiej sytuacji, aby nie ponieść prawnych konsekwencji?

Stan wyższej konieczności

Jeżeli rzeczywiście tak jest, że dziecko lub zwierzę jest zagrożone (przypuszczamy na skutek racjonalnej oceny, że jest w złej kondycji) i nie ma innych sposobów, by mu pomóc (nie jest możliwe szybkie otworzenie auta), wówczas możemy skorzystać z tego ostatecznego środka, jakim jest wybicie szyby. Czy w związku z tym grożą nam konsekwencje prawne?

Co do zasady wybicie czyjejś szyby, kwalifikowane jest jako zniszczenie cudzej własności, co zgodnie z obowiązującym prawem jest czynem zabronionym. Jednak osoba, która to uczyni, nie będzie ponosić odpowiedzialności karnej, korzystając ze stanu wyższej konieczności, o którym mówi art. 26 par. 1 Kodeksu karnego. W przypadku ratowania czyjegoś życia osoba ta poświęca dobro niższej wartości, by ratować dobro wyższej wartości. Szyba samochodowa w tej sytuacji stanowi wartość niższą niż życie istoty czującej.

Art. 26 par. 1 Kodeksu karnego: Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Stłuczenie szyby samochodowej

Akcja – reakcja

Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy drzwi samochodowe nie są przypadkiem otwarte. Jeżeli jednak nie możemy w żaden sposób dostać się do środka pojazdu, a widzimy, że dziecko traci przytomność (zwierzę ciężko dyszy) i nie reaguje na nasz głos, wówczas mamy pełne prawo wybić szybę w samochodzie.

Którą szybę należy wybić, aby zachować bezpieczeństwo swoje i osoby uwięzionej w aucie? Należy wybrać jedną z bocznych szyb, najlepiej tą, która jest najdalej od dziecka lub psa. Szybę wybijamy np. kamieniem lub fragmentem rury, czyli tym, co mamy najszybciej pod ręką.

Należy pamiętać, że szyby czołowe (często również tylne) w samochodzie są laminowane. Łatwo zrobić na nich “pajączka” czy odprysk, jednak trudniej się przez nie przebić. Dlatego też wybieramy jedną z szyb bocznych. Niestety w niektórych samochodach laminowane są także szyby boczne. W takiej sytuacji potrzebna będzie pomoc profesjonalnych ratowników, aby dostać się do wnętrza auta. Samodzielne przebicie się przez takie zabezpieczenia szyb będzie niezwykle trudne.

Zanim przystąpimy do wybijania szkła, zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Oczywiście, nikt z nas nie nosi na co dzień przy sobie solidnych rękawic, dlatego też warto owinąć dłoń, której użyjemy do wybijania szyby np. bluzą, szmatą czy koszulką. To zabezpieczy rękę przed urazami czy skaleczeniami. Pamiętajmy, że nasza ręka z impetem podąży za narzędziem przez tłukące się szkło.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Martyna Jędruch

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *