Przy tak dużej ilości akumulatorów na rynku wtórnym, bardzo ciężko jest dokonywać w pełni świadomego wyboru najlepszej baterii samochodowej. Zwykle podczas zakupu kierowcy kierują się ceną akumulatora, jego marką, krajem pochodzenia, pojemnością czy napięciem. A czym kierować się powinni? Jakie parametry są uznawane przez specjalistów za absolutnie najważniejsze i dlaczego waga baterii pełni tak ważną rolę przy jej wyborze?

Parametry kluczowe dla jakości akumulatora. W jakich bateriach powinieneś sprawdzać ich wagę?

Zacznijmy od ważnego rozróżnienia akumulatorów na poszczególne technologie, w jakich zostały wyprodukowane. Każda z nich posiada własną specyfikę i nieco inaczej wyglądać powinien proces wyboru baterii samochodowych typu AGM, SLA, GEL czy EFB. Ponieważ jednak bezsprzecznie najpopularniejszymi akumulatorami samochodowymi są akumulatory SLA, czyli kwasowo-ołowiowe, właśnie na nich dziś się skupimy. Które parametry podczas zakupu jednej z tego typu baterii powinieneś koniecznie wziąć pod uwagę?

Parametry akumulatora

Zdaniem ekspertów specjalizujących się w produkcji i obsłudze akumulatorów kwasowo-ołowiowych, każdy kierowca kupujący nową baterię tego typu powinien zwrócić uwagę na jej:

  1. Wagę
  2. Datę produkcji
  3. Napięcie

Z tych trzech parametrów największą rolę pełni waga. Eksperci wskazują, iż to w wadze ukrytych jest aż 50% całkowitej jakość akumulatora. Pozostałe 50% rozłożonych jest na dwa pozostałe parametry, z czego 40% to data produkcji, a 10% to napięcie zmierzone w dniu zakupu akumulatora.

Aby określić wagę akumulatora w sklepie stacjonarnym, będziecie musieli poprosić sprzedawcę o zważenie baterii lub też możecie zrobić to sami (weźcie ze sobą jakąś wagę). Znacznie lepiej wygląda to w przypadku sklepów internetowych. Tu wszystko powinniście mieć dokładnie opisane, tak jak jest to w przypadku naszego akumulatora Yuasa. W naszym sklepie Ucando.pl masa całkowita akumulatora jest jedną z informacji, jakie znajdziecie w karcie produktowej.

Cechy akumulatora

Dlaczego waga akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest tak istotna? W jaki sposób przekłada się na ich trwałość?

Sekret wagi akumulatora ukryty jest w jego wnętrzu. Chodzi tu dokładnie o sposób, w jaki dana bateria została wyprodukowana. Z technicznego punktu widzenia wygląda to następująco:

  • tanie akumulatory kwasowo-ołowiowe, ze względu na chęć ich producentów do ograniczenia kosztów produkcji, wytwarzane są z użyciem technologii kratek cięto-ciągnionych;
  • droższe, markowe akumulatory SLA, których producenci przykładają dużą wagę do trwałości i wysokiej jakości baterii, wytwarzane są w technologii kratek odlewanych grawitacyjnie lub w najgorszym razie z użyciem obu tych technologii.

Jaki jest tego efekt? Akumulatory z kratkami cięto-ciągnionymi są mniej trwałe i słabsze, za to lżejsze. Akumulatory z kratkami odlewanymi grawitacyjnie są nie tylko dużo trwalsze i lepsze jakościowo, ale też wyraźnie cięższe. Jak wyraźnie? Fachowcy wskazują, że dla baterii o pojemności 100 Ah różnice w wadze, w zależności od zastosowanej technologii wytwarzania, mogą sięgać nawet 10 kg. Coś takiego naprawdę trudno przeoczyć.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *