Aplikacja mobilna Ucando

Przepalające się regularnie żarówki w samochodzie to zmora wielu kierowców. Niektórzy muszą z tego powodu wymieniać je zdecydowanie częściej, niż wskazywałyby na to jakiekolwiek normy. Wprawdzie koszt takiej wymiany nie jest duży, jednak sam fakt tak częstego przepalania się żarówek w aucie bywa dla kierowcy mocno kłopotliwy. Czy można temu jakoś zaradzić? Można, choć wszystko zależy od dokładnej przyczyny tego zjawiska.

Problemy z instalacją elektryczną, czyli żarówki przepalające się z winy producentów aut

Istnieją samochody, w których żarówki zawsze przepalały się po prostu częściej, niż w innych modelach. Taką renomę posiada m. in. większość aut francuskich, znanych z problemów z instalacją elektryczna. Tu nie pomogą podobno nawet najwięksi specjaliści, często od samych serwisantów można usłyszeć, że nie ma wyjścia, bo po prostu „ten typ tak ma”. Trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości i spore zapasy żarówek na wymianę. Ale to nie do końca prawda. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

 1. Wykonuj częste przeglądy samochodu z naciskiem na instalację elektryczną. Może się okazać, że kilka małych regulacji będzie w stanie ograniczyć to zjawisko.
 2. Dbaj o stan swojego akumulatora i alternatora, a przy tym rozsądnie korzystaj z wszelkich odbiorników prądu.
 3. Wybieraj żarówki samochodowe naprawdę dobrej jakości i obchodź się z nimi tak, jak zalecają ich producenci.

Zastosowanie się do tych 3 wskazówek powinno pomóc. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie zawsze winni są wyłącznie producenci aut.

Niewłaściwe określanie żywotności, czyli żarówki przepalające się z winy ich wytwórców

W kwestii częstego przepalania się żarówek w samochodzie niemało za uszami mają również sami producencie tychże żarówek. W jaki sposób. Przyczyn jest kilka, a w tym:

 • słaba jakość wytwarzanych żarówek,
 • niedostosowanie produkowanych żarówek do trudnych warunków, w jakich przyjdzie im pracować,
 • zawyżanie ich żywotności, poprzez mierzenie jej z użyciem prądu o niższym napięciu, niż to, z jakim będą miały do czynienia już po zamontowaniu w Twoim samochodzie.

Ta ostatnia przyczyna to już niemal nagminna praktyka, tym częściej stosowana, im tańsza jest sama żarówka. Producenci słabej jakości żarówek starają się w ten sposób konkurować z naprawdę uznanymi markami, jak Hella, Osram czy Philips. Na czym to polega? Każda żarówka ma określoną żywotność, a więc i czas swojej pracy. Nieuczciwi producenci mierzą żywotność żarówek, podpinając je do instalacji o napięciu niższym niż to, jakie występuje w samochodach, do których są przeznaczone. Nie biorą też absolutnie pod uwagę jakichkolwiek skoków tego napięcia czy problemów z instalacją. Jaki jest tego efekt? Efektem jest np. żarówka świecąca cztery razy krócej, niż wynika z obietnic jej producenta. Czy można coś na to poradzić? Można. Wystarczy wybierać żarówki markowe, które choć droższe na etapie zakupu, w praktyce okażą się znacznie mniej kosztowne.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

3 Komentarze

 1. Osobiście uwielbiam żarówki Philips H4 Racing Vision +150% Światła. Są naprawdę rewelacyjne i rzeczywiście dają dużo więcej światła od innych tańszych żarówek. Wygoda i komfort jady w nocy jest przy nich naprawdę rewelacyjny. Jednak zauważyłem, że dosyć szybko się wypalają i zastanawiam się teraz czy winą nie może być problem bardziej z instalacja elektryczną w moim samochodzie. Dzięki za ciekawe porady spróbuję się do nich zastosować, mam nadzieję, że to wydłuży ich żywot.

  Odpowiedz

 2. Zawsze powtarzam, że im więcej wydasz, tym mniej wydasz? Dlaczego bo kupując i instalując produkty dobrej jakości u porządnych fachowców będziesz je rzadziej wymieniał i nie sprawią one że posypie się reszta auta, czasem to przypomina górę lodową. Oszczędni, którzy liczą każdy grosz ostatecznie wydają o wiele więcej…

  Odpowiedz

 3. To kompletna bzdura. Większość drogich żarówek rzeczywiście daje lepsze swiatlo, ale są też bardziej delikatne. Jeśli żarówki przepalają się szybko to wymiana na najdroższe nic nie pomoże, a raczej zaszkodzi. Choć rzeczywiście, komfort takiego markowego oświetlenia jest nie do przecenienia.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *